Sağlıklı Sırt ve Bel İçin 7 Adım

Sağlıklı bir yaşam ruhumuzun, zihnimizin ve vücudumuzun dengesi ile sağlanır. Bunun için de yeterli düzeyde hareket, ideal bir vücut ağırlığı, güçlü kaslar, vücut esnekliği ile dengeli bir beslenme sağlıklı yaşam için gerekli adımlardır.

Ancak ne yazık ki sırt ve bel ağrıları çağımızda modern yaşamın bir parçası olmuş durumdadır. İnsanların hayatlarının büyük çoğunluğunda bel ve sırt ağrıları çekerler. Aslında hem belimiz hem de sırtımız oldukça dayanıklı olmasına rağmen bir o kadar da hassastır. Yanlış beslenme, hatalı hareketler gibi birçok faktör sebebi ile vücudumuzun bu bölgeleri sorunlara çok açık konumdadır.

Aşağıda sayacağımız yedi adım hem sırtınız hem de beliniz için basit ama kurtarıcı önlemlerdir.

1.Sağlıklı Beslenin

Sadece bel ve sırt ağrıları için değil sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmek şarttır. Vücudumuzun ihtiyacı olan protein, vitamin, yağ, tuz, karbonhidrat ve suyu dengeli bir beslenme içerisinde tüketmelisiniz.

2.Su İçin

Günde mutlaka 2 litre yani 8 bardak civarında su içmeniz gereklidir. Su içmek vücudunuzdan toksinlerin atılması, vücut sağlığınız ile rahatlamanız için ön koşuldur. İdrarınızın rengi içtiğiniz su gösteren bir ölçüttür. Çok koyu renkte ise yeterli seviyede su almadığınız anlamındadır ki bu aslında vücut sağlığınız tehdit eden bir unsurdur.

3.Esneyin

Düzenli olarak mümkün olursa her gün temel esneme hareketleri yapın. Esneme egzersizleri ile sırt ve bel ağrılarını görülme riskini çok fazla şekilde azaltır. Esneme hareketleri eklem ve kaslarınızdaki esnekliği arttırması yanında kan dolaşımınızı da geliştirir.

4.Ayağınıza Tam Uyan Ayakkabılar Giyin

Ayaklarımız ister yürüyelim istersek de ayakta duralım bizim destek noktamızdır. Bu nedenle sıkan veya çok uzun topuklu ayakkabılar duruşumuz kadar ayak sağlığımız için de zararlıdır. Küçük bir tavsiye verirsek; asla sabahın erken saatlerinde ayakkabı alışverişine çıkmayın.

5.Uyku Düzenine Özen Gösterin

6 ile 8 saatleri arasında bir uyku idealdir. Ayrıca nasıl uyuduğunuz ve yatağınız da çok önemlidir. Yana dönük yatıyorsanız bacaklarınızın arasına koyacağınız bir yastık sizi ciddi rahatlatacaktır. Kullandığınız yastıklar başınız ile omurganızı düzgün hizalayacak şekilde olmasına dikkate etmelisiniz.

6.Duruşunuzu Düzeltin

Evde, işte veya sokakta yürürken vücut duruşunuza dikkat etmelisiniz. Kambur durmamaya özen gösterin. Uzun saatler oturuyor iseniz belinizi mutlaka destekleyici önlemler alın. Bilgisayar da çok çalışıyor iseniz bilgisayarınızın tepesinin göz hizasında olacak şekilde ayarlamasının yapılması çalışırken ki vücut duruşunuzun bozulmaması açısından önemlidir.

Yazar:Funda Ergenekon

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar