Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sağlıksız Kilo Almanın 5 Önemli Nedeni

0 584

Sağlıksız Kilo Almanın 5 Önemli NedeniNeredeyse dünyanın dört bir yanında obezite sorunun hızlı bir şekilde yaygınlaştığına şahit olmaktayız. Fazla kilo alma tamamen bir hastalık nedenidir. Bunun etkili sebepleri bulunmaktadır. Hiç kimse çok kilolu olarak dünya’ya gelmiyor. Ortalama olarak en kilolu bebek bile 7 kilonun üstünde değildir. Doğal bebek kilosu en az-1 kilo 500 gram en fazla 4 Kilo 500 gram olarak doğar. Bütün ülkelerde bu sistem hep aynıdır. Kilo,sonradan gelişen bir olgudur. Bebeklikten itibaren besleme şekli ve yaşama şekli ile yön bulur. Sağlıksız kilo alan kişiler,çeşitli sebeplerden ötürü bu durumun içinde yer alır. Hormon bozuklukları,yanlış besleme alışkanlıkları,aşırı hareketsizliğe bağlı durumlar,ilaç kullanma alışkanlıkları,doktorun reçeteye yazmadığı vitaminler,balık yağları,kilo almak için büyük bir etken olabilmektedir. Bu nedenle kilonun nasıl bir şekilde gelişeceğini insanların kestirmek zordur. Kilo alımı hızlandığında ,kişinin hayatında değişen bir takım olumsuzluklar artmaya başlar. Örneğin,normal şartlarda düzgün nefes alan biri artık nefes alırken zorlanmaya başlar. Esnekliği ile yürümekte ve koşmakta sıkıntı yaşamayan biri için artık bu egzersizliklerden çabuk yorulduğuna şahit oluruz. Kilo alma hastalığı ilerlediği sürece artık leptin hormonu iyice yükselmeye başlar. Ve kişide doyma hormonunu leptin karşılamamaya başlar ve kişi sürekli acıkarak ,kontrolsüz bir şekilde kilo almaya devam eder.

Sağlıksız Kilo Almanın 5 Önemli NedeniSağlıklı bir insanın günlük olarak tüketmesi gereken besinler bulunmaktadır. Bunları düzenli bir şekilde karşılaması ve organlarına düzenli vitamini sağlaması gerekir. Her şeyin fazlası her zaman zarardır . Hastalıkların çoğu bilinçsiz bir şekilde beslenme ile gerçekleşir. Düzensiz bir yaşam,uyku bozuklukları,yeme alışkanlıklarında alışılagelmeyen sağlıksız beslenme durumları hızlanır. Kilonun hızlıca gelişmesi an meselesidir. Karaciğerde yağlanmalar meydana gelir. Karaciğerde büyümenin sebebi de aşırı yağlanması ile gelişir. Sağlıksız kilo almanın 5 önemli nedeni hakkında bilgileri sizlere aktaracağız. Bakalım bu nedenler neler ve bu konuda nelere dikkat etmemiz gerekir ? Hep birlikte aydınlanalım,öğrenelim.

Sağlıksız Kilo Almanın 5 Önemli Nedeni1- Yemek Sonrası Uyuma Alışkanlığı : Sosyal yaşantımızda ve iş hayatımızda aşırı yorgunluklar ile kendimizi evimizde buluruz. İlk olarak doğal olarak acıkma hissiyatımızı geçirmek için yemek yemek isteriz. Doğal olarak tabii ki bu bizim hakkımızdır. Sağlığımı içinde doğru bir şekilde beslenmek görevimizdir. Fakat burada yapılan en büyük yanlışlardan biri, yemek yedikten sonra ,yorgunluğumuzu hemen atmak için erken uyuma moduna geçmektir. Yemeklerden sonra en az 2 saat uyumamamız gerekir. Hatta yemek sonrası yağ yakan sıcak faydalı çaylar,lif içeren posalı meyveler tüketilmelidir. 2 saat içinde hareketli olmak ,yemek sonrası hafifi vücudu yormayacak kadar spor yapmak ve sağlıklı bir şekilde uyumak kilo almayı hızlandırmaz. Aksine vücudun diğer organ ve kaslarının daha düzenli bir şekilde çalışmasına olanak sunar. Kilo almamak için yemekten hemen sonra uyuma alışkanlığınızdan vazgeçin.

Sağlıksız Kilo Almanın 5 Önemli Nedeni2- Televizyon İzlerken Kuruyemiş Tüketmek : Dizi veya sinema izlerken farkına varmadan çay keyfi ve yanına yakışacak kuruyemiş tüketiriz. Filimin heyecanına kapılıp,tükettiğimiz kuruyemişlerden alınması gerektiğinden fazlasını alırız. Bu da doğal olarak,çok kalori verdiğinden kilo almak için bir etkendir. Bu nedenle televizyon izlerken fazla abur cubur ya da kuruyemiş tüketmeniz tavsiye edilmez. Bu sizin kontrolsüz bir şekilde kilo almanıza neden olur.

Sağlıksız Kilo Almanın 5 Önemli Nedeni3- Ekmeği Fazla Tüketmek : Ekmek hamur işine girdiğinden çok fazla kilo yapar. Ekmek yemeyi azaltmanız ya da ekmeği yerken kepekli ekmek olmasına özen göstermeniz gerekir. Özellikle ekmeğe sürülen ,tereyağı,çikolata,yağ, krem peynir kayak gibi çok kalori içeren gıdalar hızlı kilo almanıza neden olur. Ekmeği mümkün oldukça az yiyin hatta ekmek yerken doyana kadar bunu sürdürmeyiz. Az ve öz yemek yeterlidir.

Sağlıksız Kilo Almanın 5 Önemli Nedeni4- Gece Şekerli Süt İçmek Kilo Yapıyor: Süt kemik sağlığı için son derece faydalı bir içecektir. Çocuk gelişimine katkısı oldukça büyüktür. Fakat süte atılan şeker ,sağlıklı değildir. Hem sütün gerçek vitamini alıyor,hem de fazla kilo yapıyor. Gece yapılan en büyük hata sütü bol şekerli tüketmektir. Eğer süt içmeden uyuyamıyorsanız muhakkak bunun az yağlı ve şekersiz olmasına özen gösteriniz. Yoksa istenmeyen kiloların içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Sağlıksız Kilo Almanın 5 Önemli Nedeni5- Vitamin İlaçları Kullanmak : Doktora gitmeden zayıf diye ilaç kullanmak doğru değildir. Doktor uygun görmedikçe vitamin kullanmanız tavsiye edilmez. Çünkü vücuda fazla vitamin depolayabilir ve fark etmeden bu fazla vitaminlerden diğer sağlıklı çalışan organlarınızda zarar görebilir. Özellikle balık yağlarına alışan çocuklar sonradan aşırı kilo alıyor ve kilo ile baş edemiyor. Sağlığınız için bilinçsiz ilaç kullanmayın. Sadece vitamin değil,diğer reçetesiz alınan ilaçlarda yan etki yapmaktadır. Sizlere kilo yapan 5 nedeni anlattık. Bunları ciddiye alarak yaşayınız. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmanhekim.com
sağlıklıgünler.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku