Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yaprak Sarma Kaç Kaloridir? Yaprak Sarma Kilo Yapar mı ?

0 3.715

Yaprak Sarma Kaç Kaloridir? Yaprak Sarma Kilo Yapar mı ?Yaprak sarması hem zahmetli hem de oldukça lezzetli bir yemektir. Türk geleneksel yemeklerinden biri olarak bilinir. Neredeyse bu yemeği sevmeyen yoktur. 7’den 70’e herkes yer sever. İçine birden fazla malzeme girer. Her yöreye göre yapılış şekli farklı ve lezzet farkı değişmektedir. Yöresel lezzetlerde doğu usulü kıymalı yaprak sarması en çok beğenilen dolma türü arasına girer.Yaprak sarma bu nedenlerle kilo yapabilir.

 

Yaprak Sarma Kaç Kaloridir? Yaprak Sarma Kilo Yapar mı ?İçi hazırlandığında pirinci ve baharatlar fazla konulduğunda yağ miktarı fazla olduğunda kilo alımını hızlandırabilir. Bu nedenle kilo kontrolü düzenli bir şekilde kalabilmesi için çok fazla malzeme kullanmıyor ve bunun ölçülerini kesinlikle kaçırmıyoruz. Dikkat edildiğinde kilo yapmaz. Genelde pirinç kilo yaptığından diyet yapanların tercihi bulgur kullanma yönünde olmaktadır.Yaprak sarma kilo yapmaz fakat içine konulan malzemelerden sonra kalori miktarı doğal olarak değişime uğrayacaktır. Bu nedenle yaprak sarması pişimi sonrası tüketim tadımlık olmalıdır. Peki yaprak sarma ortalama kaç kaloridir bir de bunlardan söz edelim doğru bir şekilde aydınlanalım.

 

Yaprak Sarma Kaç Kaloridir? Yaprak Sarma Kilo Yapar mı ?Her ailenin severek tükettiği, misafirlerin ana yemeği yaprak sarma, diyet listelerine de eklenebilir. Beraberinde kullanılan besinler, dikkatli seçilerek diyet listesine eklenen yaprak sarma, tuz oranı düşük yapraktan yapılmalı ve vücutta ödem oluşması önlenmelidir. Yaprak sarmada kullanılan pirinç, diyet listelerine dikkatli eklenen bir besindir ve hızla kilo yapar. Bu sebeple yaprak sarma tüketilen öğünlerde, ekmek miktarı azaltılmalıdır. Yaprak sarmasının içine koyulan malzemede önemlidir. Türk mutfağında mercimekli, pirinçli, nohutlu, fasulyeli yaprak sarma hazırlanmaktadır. İçine pirinç yerine bulgur koyularak yapılan, yaprak sarmanın kalori miktarı oldukça düşecektir. Bu şekilde hazırlanarak, daha fazla oranda tüketmek mümkündür.

Yaprak Sarma Kilo Yapar mı?

Kıymalı yaprak sarma, A,B vitaminleri, demir potasyum, fosfor ve folik asit içerir. Ekmek ile birlikte tüketilen yaprak sarma, hızla kilo yapacaktır. Zeytinyağlı yaprak sarma, tek başına yüksek kalorili değildir. Ekmek kullanılmadan, protein içeren öğünlere, tuzsuz yapraktan yapılan yaprak sarma eklenebilir. Her besinde olduğu gibi yeterli miktarda tüketilmelidir. Yaprak sarmada zeytinyağı kullanılmalı ve yaprağın tuzu sarmadan önce iyice temizlenmelidir. Hazır satılan yaprak sarma ise, diyet ürünleri satan lokantalardan tercih edilmelidir.

Yaprak Sarma Kalori Değeri

Yaprak Sarma Kaç Kaloridir? Yaprak Sarma Kilo Yapar mı ?Kıymalı yapılan orta porsiyon yaprak sarma; 201 kcal’dır. İçindeki kıyma sayesinde oldukça besleyicidir. Kıyma kullanılmadan, zeytinyağlı yaprak sarma 128 kcal’dır. Tüketilirken ekmek ile tüketmek kalori miktarını oldukça artıracaktır. Aşağıda yaprak sarmanın besin içeriği verilmiştir:

Yaprak Sarmanın Besin Değerleri

Zeytinyağlı Yaprak Sarma

1 Porsiyon (Orta değerde )
Karbonhidrat değeri ortalama olarak,(g) 23.17
Protein değeri genel olarak bu sayıya eşittir (g)4.39
Yağ bakımından değeri (g )1.72
Lif bakımında besin değeri(g) 1.77
Kolesterol bakımından besin değeri (mg) 0
Sodyum bakımından ortalama besin değeri sayısı (mg) 61.67
Potasyum bakımından genel değerler (mg)185.45
Kalsiyum bakımından besin zinciri (mg)147.99
Vitamin A zenginlik değeri (iu)2813.4
Vitamin C zenginlik değeri(mg)7
Demir bakımından zenginlik değeri 1.58

Kaynakça:
Faydalıbilgiler.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.