Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sakarya’nın İncisi: Akyazı

4 1.844

Sakarya ilimiz hiç kuşkusuz ki ülkemizin en gözde illeri arasında yer almaktadır. Ancak makalemizde Sakarya ilimizden değil bu harika ilimizin en gözde ilçeleri arasında yer alan Akyazı ilçesinden detaylı olarak bilgiler sunacağız.

8841_224Akyazı ilçemizin birçok özelliği bulunmaktadır. Oldukça zengin bir tarihe de sahip olan bu harika ilçemiz birçok tarihi kalıntıyı günümüzde halen korumayı başarmıştır. Oldukça görkemli bir görünüme de sahip olan Akyazı ilçemiz harika nitelikleri sayesinde yılın belirli dönemlerinde birçok yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Akyazı İlçemizin Tarihi

Sakarya ilimizin incisi olan Akyazı ilçemiz hakkında özet bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika ilçemizin tarihi hakkında detaylı bilgilere geçelim.

Makalemizin giriş kısmında da belirttiğimiz üzere Akyazı ilçemiz oldukça zengin bir tarihi geçmişe ev sahipliği yapmıştır. Tarihte Misya ve Bitanya isimleriyle bilinen bu harika ilçemiz; ilk olarak Lidyalılar tarafından yönetilmiş ve sonraki dönemlerde ise Pers İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir.

Bu dönem sonrasında Pers İmparatorluğuna savaş ilan eden Büyük İskender savaştan zafer ile ayrılarak Akyazı ilçesini topraklarına katmayı başarmıştır.

Ancak kısa bir süre sonrasında Roma İmparatorluğu ile savaşan Büyük İskender savaştan mağlub olarak ayrılarak Akyazı ilçesini Roma İmparatorluğuna devretmiştir.

Roma İmparatorluğundan sonraki dönemde Anadolu Selçuklular Devleti tarafından ele geçirilen Akyazı ilçesi en son olarak Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmiş ve oldukça uzun bir dönem Osmanlı himayesi altında bulunmuştur.

Ekonomisi

8841_228Akyazı ilçemizin tarihi hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu şirin ilçemizin ekonomisi hakkında detaylı olarak bilgiler sunalım.

Akyazı ilçemizin ekonomik yapısı geçmiş dönemlere kıyasla oldukça gelişmiştir. Halkının çalışkan olduğu bu harika ilçemizde başlıca geçim kaynağı tarıma dayanmaktadır. Akyazı ilçemizde buğday, pancar ve mısır üretimi de yapılmaktadır.

Aynı zamanda harika bir fındık üretim merkezi de olan Akyazı ilçemizde yılda yaklaşık 11.000 ton civarında fındık üretilmekte ve ülkemizin dört bir tarafına dağıtılmaktadır.

Dolayısıyla günümüzde fındık denildiğinde akla ilk gelen fındık üretim merkezlerinden biri de Akyazı ilçemizdir.

Nüfus Durumu

Akyazı ilçemizin ekonomisi hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika ilçemizin nüfus durumu hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım. Akyazı ilçemizin en belirgin niteliklerinden biri de sanayileşme bakımından oldukça gelişmiş olmasıdır.

Dolaysıyla bu harika ilçemizde göç etme durumu söz konusu olmamaktadır. Nüfusunun önemli bir kısmının ova köylerinde bulunduğu Akyazı ilçemizin şuanki nüfusu ise 85.499 civarıdır.

İdari Yapısı

Akyazı ilçemizin nüfus durumu hakkında detaylı olarak bilgiler sunduktan sonra dilerseniz şimdi de bu harika ilçemizin idari yapısı hakkında detaylı olarak bilgiler sunalım.

Akyazı ilçemiz 1535 tarihine kadar Sapanca’ya bağlı olmaktaydı. İlçemiz 1867 tarihinde ise Bursa vilayetine bağlanmıştır. Daha sonraki yıllarda yani 1944 tarihinde ise Kocaeli vilayetine bağlanmış olan Akseki ilçemiz 1954 tarihinde Sakarya’nın il olma özelliği kazanmasıyla birlikte Sakarya vilayetimize bağlanmıştır.

Turizmi

A8841_227kyazı ilçemizin en belirgin özelliklerinden biri de turizm bakımından oldukça gelişmiş olmasıdır. Özellikle de Kumuluk Kaplıca Evleri sayesinde birçok turistlerin uğrak merkezi haline gelen bu harika ilçemiz bu sayede yılın belirli dönemlerinde yerli ve yabancı çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Ayrıca gelişmiş turizmi sayesinde Sakarya ilimizin ekonomisine de önemli katkılar sunabilen Akyazı ilçemiz bu önemli niteliği sayesinde de önemli bir konuma sahiptir.

Toplamda 10 mahalleden meydana gelen Akyazı ilçemiz toplamda 4 adet belde ve tam 55 adet köye sahiptir. Dolaysıyla nüfus bakımından oldukça geniş olan bu harika ilçemiz ülkemizin en az göç veren ilçeleri arasında yer almaktadır.

Ulaşımı

Akyazı ilçemizin en belirgin niteliklerinden biri de ulaşımının oldukça kolay olmasıdır. Akyazı ilçemize kış aylarında dahi kolaylıkla ulaşılabilmekte ve bu aylarda dahi ulaşım konusunda herhangi bir zorluk söz konusu olmamaktadır.
Dolaysıyla bu harika ilçemizin yollarının son derece modern olduğunu belirterek olumsuz hava koşullarından da kolayca etkilenmediğini belirtmemizde fayda bulunmaktadır.

Coğrafi Konumu

8841_225Akyazı ilçemizin ulaşımı hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika ilçemizin coğrafi konumu hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım.

Akyazı ilçemiz toplamda 617 kilometrekarelik bir alana sahip olmaktadır. Nem oranının % 67 civarında olduğu bu harika ilçemizde sıcaklık değeri ise 19 derece civarıdır. Dolayısıyla Akseki ilçemizdeki sıcaklık ve nem değerleri birbirine eşdeğer niteliklere sahiptir. Dolayısıyla bu harika ilçemizin harika bir hava atmosferine ev sahipliği yaptığı aşikardır.

Görünümü

Akyazı ilçemizin coğrafi konumu hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika ve şirin ilçemizin görünümü hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım.

İlk olarak Akyazı ilçemizin olağanüstü bir görünüme sahip olduğunu belirtmek isteriz. Yer yer yeşillikler içerisinde yer alan Akyazı ilçemiz evlerinin büyük bir kısmının kırmızı renkten oluşan çatılara sahip olması beraberinde ilçenin harika bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.
Akyazı ilçemizi daha yakından incelediğinizde bu harika ilçemize hayran kalacaksınız. Dolaysıyla yolunuz Sakarya iline düştüğünde Akyazı ilçemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

4 Yorumlar
 1. Akyazili diyor

  Harika bir ilçe dışında yazılanları biz niye giremiyoruz 1.modern yoo derken tam neresi 2.sanayi öyle bir gelişmiş ki giden bı daha gidiyor .bu arada ben doğma büyüme Akyaziliyim Akseki yazmışsınız akyazı yerine.kumuluk tam olarak nereye bağlı.siz yoksa Trabzon akyazidan mi bahsediyorsunuz

 2. Sena Söylemez diyor

  İğrenç bir yer lütfen gelmeyin. Çok pişmanım günlerim ağlamakla geçiyor

  1. Çok iyi biliyor*** diyor

   Neden sena İstanbulu mu özledin?

 3. Burak Canar diyor

  “bu harika ilçemiz” tabiri dışında başka bir bilgi yok, kurduğunuz cümlelerin tamamı düşük ve anlatım bozuklukları ile dolu. Bir işi yapabiliyorsanız yapmanız gerekir,

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku