Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sarımsak Çayının İnsan Sağlığına Faydaları

0 291

Sarımsak Çayının İnsan Sağlığına FaydalarıÇaylar arasında en koruyucu özelliğini taşıyan çaylardan birisidir sarımsak çayı. Faydalarının saymakla bitiremeyiz. Günümüzde çok fazla tercih edilmezse bile fark edildiğinde diğer çaylardan daha fazla yararlı olduğu gözlemlenir. Normal yaşantımızda da sarımsağın çok derin faydalarını bilmekteyiz. Bu yüzden sarımsak ve sarımsak türüne göre her şey çok fazla sağlıklıdır. Sizi korur ve bakterilerle savaşmanıza öncü olur. Bu nedenle hangi çayı tercih etmeliyim diye derin derin düşünmenize gerek yok. Bir kış ayında iseniz ve soğuklara karşı direnciniz çökmüş ise bu sizi fazlası ile yoracaktır. Gribal enfeksiyonlara yakalanacaksınız. Bu tür soğuk algınlıklarında salgın uzun zaman devam eder. Sizi daha fazla hayattan bezdirebilir. Bunun için bir an önce iyileşmenin yollarını aramanız gerekir. Sarımsak çayı bu tür rahatsızlıklarda şifa kaynağıdır. Sizi kısa bir süre sonra iyileştirecek, bağışıklığınızın hızlı bir şekilde düzelmesine katkıda bulunacaktır. Peki, sarımsak çayının insan sağlığına inanılmaz faydaları neler isterseniz birde bu konuda detaylı bir şekilde bilgilenelim.

Sarımsak Çayının Faydaları

İnsan hayatının en önemli şekli sağlıktır. Sağlığın olmadığı bir hayatta yaşama sımsıkı tutunmak söz konusu olamaz. Bu nedenle bağışıklığın zengin besinler ile artması ve bunun toparlayıcı bir kıvamda olması gerekir. Bu yüzden kişi kendine son derce iyi bakacak, yediklerine içtiklerine dikkat edecektir. Peki, bunun için hangi bitkisel çaylar onun hayat direncini yükseltir? Bizde bu konuları ele aldık ve ilk bulguyu bitkisel çaylarda gördük. Sağlıklı bir beslenmeden sonra içeceklerden çayların, insan sağlığına uygunluğu çok önemlidir. Örneğin siyah çayın kültür bakımından değerinin çok olduğunu bilmekteyiz. Her gittiğimiz yerde ikram edilen ve bize ayrı huzuru veren pozitif bir enerjisi bulunmaktadır. Bu yüzden herkesin sudan sonra en çok tükettiği çaydır siyah çay. Fakat bir faydası bulunmamaktadır. Faydaları diğer çaylara oranla en düşük çaylardan birisidir. Buna rağmen bu kadar sevilmesi söz konusudur. Fakat burada en önemli etken sağlıktır. Size sağlıklı gelen çayları tüketmek sizin yaşam kalitenizi en üst seviyelere çıkmasına yardımcı olur. Bu nedenle sağlığınıza iyi gelen çayları içerek en doğru kararı vermiş olursunuz. Bu çaylardan birisi ise bitkisel çaylardır. İçinde oldukça vitamin ve değişik madde barındıran sarımsak çayın hazin faydaları bulunmaktadır. O halde gelelim sarımsak çayının insan sağlığına verdiği değerleri anlatmaya. İnsan sağlığı için etkili olan sarımsağın faydalarını ele almak gerekirse bunlar:

– Bağışıklığı güçlendirerek sizi soğuklara karşı önceden korur. Özellikle kış aylarında tüketilmesi soğuk algınlığını ve havada türeyen bakterilerin içinize girmesini engeller. Sizi kanserli hücrelerden korur. Kötü bakterileri almanızı engelleyerek en iyi şekilde korur.
Sarımsak Çayının İnsan Sağlığına Faydaları– Sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Kilo vermek isteyenler bu çayı günde en az 2 kere demleyip tüketirlerse 1 ay içinde en az 6 kilo vermiş olurlar. Evet, size bu rakam her ne kadar şaşırtıcıda gelse 6 kiloda var olan sır sarımsak çayında gizlidir. İstediğiniz fit bir vücuda kavuşabilirsiniz. Bu çayı içtikten sonra biraz karın kasını çalıştıran hareketleri uygulayınız. Örneğin mekik çekmek en yararlı sporlardan birsidir. Bu spor ile takviyenizi hızlandırabilirsiniz. Bu konu haricinde eğer zayıfım bu çay beni zayıflatıyor derseniz bunu sadece kendinizi yorgun ve halsiz olduğunuz dönemlerde tüketin. Bunu az tükettiğinizden çok fazla zayıflamayacak size güç vererek o hastalığı atmanıza katkıda bulunacaktır.
– Mide rahatsızlığı genelde dengesiz beslenmeden ve mide sindiriminde var olan tembelliklerden meydana gelir. Bu nedenle mide hazımsızlığı, karında şişkinlikler ve bulantılar nükseder. Bu her insanda yaşanan normal durumlardır. Bu nedenle mide rahatsızlığını en aza indirmek için yemeklerden sonra sarımsak çayından içebilir midenizin inanılmaz derecede rahatlamasına izin verebilirsiniz. Mide ülserine ve mide kanserine karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Kısacası her tülü mide sorunu için bu çay en etkili çaylar arasında yer almaktadır. Rahatlıkla içebilir, mide sindiriminizin düzenli bir şekilde çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz.
– Sarımsak çayı selülit problemlerinde de oldukça önemlidir. Kadınların en çok dert ettikleri o kötü sarkık görsellikler selülit ile sonuçlanır. Bir de buna varis eklenince görüntü daha çirkin görünür kadın bu görselliği taşıyamayacak boyuta gelir. Sarımsak çayı bunu yok ederek daha düzgün bir fiziğe sahip olmanıza yardımcı olur.
– Metabolizmayı hızlandırır. Bağırsak hareketlerini düzenler ve sizin daha sağlıklı bir şekilde yediklerinizi sindirmenize yardımcı olur. Çok kabız olan kişiler bunu tükettiği zaman bu dertten kısa bir süre sonra kurtulduklarını fark ederler.
– Boğaz ağrılarına iyi gelir. Bademciklerin küçülmesine yardımcı olur. Enfeksiyon kapmış bir bademcik mikrop ile gelişir büyür. Bu da kişide solunun ve yutkunma rahatsızlıklarına hatta kronik ateşlere neden olur. Sarımsak çayı içerek bu tür sorunları en aza indirebilir, boğazınızda yumuşama, rahat yutkunma, yerken sıkıntı çekmeme gibi faaliyetleri sürdürebilirsiniz.
– Cilt ve saç bakımında da sarımsak çayı oldukça faydalıdır. Ciltte siyah noktaları ortadan kaldırır. Cildin daha parlak ve pürüzsüz görünmesine katkıda bulunur. Bunun cilt üzerinde uygulamanız için sarımsak çayının içerisine bir tatlı kaşığı kadar balı ekleyip içerisine bir çay kaşığı kadar limonu ekliyorsunuz. Daha sonra sarımsak çayı ile karıştırıyorsunuz. Sarımsak çayının bir yemek kaşığı kadar olması yeterlidir. Su ne kadar az olursa karışım ve etkili olacak daha fazla artacak cildin daha taze görünmesine vesile olacaktır. Bu karışımı uyguladıktan hemen sonra 20 dakika kadar yüzünüz yıkamayın.20 dakika geçtikten sonra hiç sabun kullanmadan yüzünüzü yıkayın. Siyah noktalardan eser kalmadığının farkına varacaksınız.
– Sarımsak çayı sadece ciltte değil bir de saç üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. 3 bardak ölçüsünde demlenmiş sarımsak çayını dinlenmeye koyunuz. Daha sonra içine 1 adet yumurta sarısı ekleyip karıştırın. Bu iki karışımı iyice karıştırdıktan sonra saça masaj yaparak sürün. Yumurta protein bakımından zengin olduğundan besleyici özelliğini ele alacaktır. Sarımsak çayı da hızlı bir şekilde saçın uzamasına katkıda bulunacak, saç hücrelerini canlandıracaktır. İşlem bittiğinde saç diplerinizden başlayarak saçın her tarafı ıslanacak şekilde sürün en az 40 dakika kadar saçınızda bekletin. Yıkadıktan sonra bunun inanılmaz etkisini fark edecek saçınızda bir canlılık oluştuğuna şahit olacaksınız. Sarımsak çayının saçta, cilt üzerinde ve iç sağlığınızda kullanabilir her türlü faydasından da kesintisiz bir şekilde yararlanabilirsiniz.
– Kilo problemi olanlar bu çay tam size göre bunu sadece diyet olarak da kullanabilir, diyet listenize içeceklerden birisi olarak dâhil edebilirsiniz. Bu sizin planlı zayıflamanızı hızlandıracak ve sağlığınızı koruma altına alacaktır. Sarımsak çayının keşfedin ve muhteşem faydalarından kesintisiz bir şekilde yararlanın.

Sarımsaklı Çayı Nasıl Yapılır, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Sarımsak Çayının İnsan Sağlığına FaydalarıGenelde bu çayın en büyük etkisi zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Uzmanların en çok tercih ettikleri ve hastalarına önerdikleri sarımsak çayı özellikle obezite rahatsızlığında kullanılması öneriliyor. Obezite çok fazla kiloya sahip olan ve aldığı kiloyu durduramayan bir hastalık çeşididir. Sürekli yeme isteği kişide artar. Kişi bunu tam olarak sindiremeden diğer yiyeceklerden de yemek ister ve bu besinlerin çoğu kiloya dönüşür. Zamanla artan hızlı kilolar hastalığın boyutunu arttırır ve böylece obezite bu şekilde kendini belli eder. Sarımsak çayı kilosu fazla olan kişilerde çok fazla faydasını göstermektedir. En güzel özelliği vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan yağ problemini tespit etmesi ve yağ yakıcı özelliğini ele almasıdır. Yağ yakma oranı yüksektir. Sizin bu şekilde hızlı bir şekilde kilo vermenize katkıda bulunur. Uzman diyetisyenlerin çoğu sarımsak çayı içenlerin inanılmaz derecede hızlı zayıfladıklarını söylemektedirler. Eğer düzgün bir diyet programı ve bu programda bir de sarımsak çayı mevcut ise kısa bir zaman sonra hayal ettiğiniz görünümü bu sayede yakalamış olursunuz. Peki, bu çayı aldıktan sonra evde nasıl demlemek gerekir bir de sizlere bunlardan söz edelim. Bakalım sarımsak çayı nasıl yapılır ve hangi hastalıklara iyi gelir hep birlikte bu konuda aydınlanalım.

Sarımsaklı Çay Nasıl Yapılır?

Evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz sarımsak çayı için gerekli malzemelerimiz bunlardır :

– 4 ve ya 5 adet kadar zencefil
– 3 diş sarımsak iri olacak şekilde
– Yarım Taze limon
– Yukarıda saydığımız malzemeler eğer evinizde eksiksiz ise bir de yapılışına geçelim.

Öncelikle zencefilleri bir rende yardımı ile küçük dilimler şeklinde rendeleyiniz. Daha sonra 3 adet sarımsağı soyun ve ezin. İyice ezilen sarımsakları demlenen zencefilli çayın içine atın. Zencefiller rendelendikten sonra yarım limon sıkılarak içine ilave edilir ve kaynatılır. Daha sonra hemen ardından kaynamış zencefilin içine ezdiğiniz sarımsakları ilave ediniz. En az 8 dakika kadar bekletiniz ve sonra afiyetle için. İçine tatlandırmak için şeker koymanızı tavsiye etmiyoruz. Fakat bir çay kaşığı bal isteğe göre eklenebilir. Afiyet olsun.

Sarımsak Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Sarımsak Çayının İnsan Sağlığına Faydaları– Yorgunluğa oldukça iyi gelmektedir. Kendinizi yorgun ve halsiz hissettiğiniz zamanlarda sarımsaklı çaydan bir fincan içerseniz bu yorgunluğun sizde azaldığına şahit olacaksınız.
Zeka gelişimine katkısı oldukça büyüktür. Sarımsağın içeriğinde bulunan yüksek vitaminler ve mineraller zeka gelişimi için iyi bir rol üstlenmektedir. Bu nedenle sarımsak çayı zeka gelişimi için oldukça faydalıdır.
– Sindirim sistemini kolaylaştırır.
– Gaz ve benzeri sorunları ortadan kaldırır.
– Mide ağrılarına iyi gelir. Midedeki yaraların iyileşmesine fayda sağlar.
– Uyku problemi çekenlerde uyku düzenleyici etkiye sahiptir.
– Stresi azalttığından sinirli insanların içmesi için idealdir. Sakinleştirir.
– Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
– Cilde güzellik verir.
– El ve ayak mantarlarını sedef ,egzama gibi deride oluşan alerjilerin kurumasına yardımcı olur.
– Dinç yapıcı özelliği vardır.
– Kanserli hücreleri yok eder.
– Antioksidan özelliğini ele alır.
– Tansiyonu düşürür.
– Şekeri düzenler.
– Baş ağrılarını giderir. Özellikle migren ve sinüzite bağlı baş ağrılarını azaltır.
– Zayıflatır ve çok acıkma hissini ortadan kaldırır. Bu nedenle iştahı olmayanlar kullanmasın. Genelde kilo sorunları olanlara iyi gelir.
– Sarımsak çayı her türlü hastalığa iyi gelir ve hastalıkların oluşumunu engeller. Hamilelikte kullanılması tavsiye edilmez. Bunun nedeni bağırsak hareketlerini hızlandırdığında bebek bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Bunun dışında her sağlıklı birey normal şartlarda bu çaydan tüketebilir. Günde 2 kere uygundur fazlası midenizi boza bilir ishal yapabilir. Bu yüzden fazlasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz.
Kaynakça:
sahibinden.com
milliyetblog.com
hallederizkanka.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.