Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Şaşılığa Neden Olan Durumlar Nelerdir ?

0 83

Şaşılığa Neden Olan Durumlar Nelerdir ?Şaşılık, gözlerin yanlış hizalanmasından doğan hastalıktır. ABD nüfusunun yaklaşık % 4’ünde şaşılık olduğu tahmin edilmektedir.
Şaşılık Türleri
Birçok şaşılık türü olup, en yaygın olarak yanlış göz hizalanmasıdan doğan hastalık türüdür. Diğer şaşılık türleri, esotropya, ekzotropya ve hipertropidir.
On iki kafa sinirinden üçü (III, IV, VI) göz hareketinin zayıf veya felç olmasına ve şaşılıkla sonuçlanmasına neden olabilir. Bu tür şaşılıklara örnek olarak üçüncü sinir (III) felci ve üst oblik (IV) felci sayılabilir.
Şaşılık özel kalıpları Brown sendromu ve Duane sendromu gibi benzersiz isimler olabilir.

Şaşılığa Neden Olan Durumlar Nelerdir ?Yatay Şaşılık Türleri Nelerdir?
Esotropya, gözlerin içe dönmesinden kaynaklı oluşan şaşılık türüqsdür. Esotropya tipleri infantil ezotropya, konservatif ezotropya (ileri görüşlü hastalar) ve altıncı sinir felcini içerir. Ekzotropya, gözlerin dışa dönmesini tanımlamak için kullanılan terimdir.

Hipertropi ve hipotropi terimleri dikey hizalama tanımlamak için kullanılır. Hipertropi, normal gözden daha yüksek anormal bir gözdür. Hipotropi anormal göz normal gözün altındadır. Terimler, genellikle hangi gözün tanımlandığına bağlı olarak değişebilir.

Şaşılık Sebebi?

Çoğu şaşılık, göz hareketinin nöromüsküler kontrolünde bir anormalliğinin sonucudur.Daha seyrek olarak, gerçek göz kası ile ilgili bir sorun şaşılıkla sonuçlanabilir.

Gözün hizasızlığı çocuklarda ambliyopiye neden olabilir. Gözler farklı yönde yönlendirildiğinde beyin 2 farklı görsel imge alır. Beyin, çift görmeyi önlemek için, o gözün zayıf görme gelişimine neden olan, hizalanmamış gözdeki görüntüyü görmezden gelebilir.
Şaşılık, genellikle tamamen normal olan çocuklarda da görülebilir. Ek olarak, serebral pals, Down sendromlu bireyler de, hidrosefali ve beyin tümörü gibi beyni fonksiyonlarını etkileyen hastalıklarda şaşılık çok daha yaygın görülmektedir.

Şaşılığa Neden Olan Durumlar Nelerdir ?Erişkinlerde Şaşılık

İnme veya vasküler problemler erişkinlerde şaşılıkla sonuçlanabilir. Travma, nörolojik sorunlar ve Graves hastalığı şaşılıkta görülen diğer yaygın nedenlerdir.

Şaşılık nasıl tedavi edilir?
Şaşılık tedavisinin amacı, gözlerin birlikte çalışmasına olanak sağlayan göz uyumu geliştirmektir. Tedavi gözlük, göz egzersizleri, prizma veya göz kas cerrahisini içerebilir. Şaşılık (ambliyopi, pitoz ve katarakt dahil) ile ilgili problemler genellikle göz kası cerrahisinden önce tedavi edilir.

                  Yazar : Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku