Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Jaguar Nasıl Bir Markadır?

0 618

Jaguar, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık’ın ürettiği dünyaca ünlü bir lüks otomobil markasıdır. Şirket Birleşik Krallık sınırları içinde tasarlanmış en önemli markalar arasında yer almasıyla dünya geneline yayılan bir şöhrete sahip olmuştur. İngiliz ya da başka bir ifadeyle Britanya asaleti kavramını en iyi şekilde açıkladığı düşünülen bu marka uzun yıllar boyunca, soyluluğun ve kraliyete ait olmanın bir parçası olarak kabul edilmiştir. Jaguar, dünya pazarı nazara alındığı vakit, son derece hatırı sayılır bir şöhrete sahiptir. Bu şöhret, kürsel boyutlara ulaştığından marka, ülke pazarından ziyade dış pazara hizmet etmeyi de en önemli hedef olarak gözetmiştir. Britanya’nın çok uluslu otomotiv şirketleri arasında yer alan Jaguar Land Rover Jaguar Nasıl Bir Markadır?şirketi tarafından seri üretimi gerçekleştirilen bu marka, 2008 yılında başka bir otomotiv üreticisine satılmıştır. Şirketi tamamıyla satın alan, bir dönem Birleşik Krallık sömürgesi olan Hindistan’ın bir otomobil üreticisi olmuştur. Bu marka, Tata’dır. Birleşik Krallık topraklarının en önemli figürleri arasında kabul edilen Jaguar, resmi olarak 1936 yılı itibariyle faaliyetlerine başlamıştır.

II. Dünya Savaşı öncesinde kurulmuş olan bu marka, savaşın patlak vermesiyle beraber zorunlu olarak üretimini askıya almıştır. Kuruluşundan sadece 3 yıl sonra savaşın cereyan etmesi, bu kararın alınmasını zorunlu hale getirmiştir. Savaş sırasında sınırlı bir üretim yapan ve sadece Birleşik Krallık pazarına hitap eden Jaguar, II. Dünya Savaşı’nın sona ermesi ile beraber tekrardan üretime başlamış ve günümüze dek uzanan bu serüvenin en önemli aktörü haline gelmiştir. Britanyalılar tarafından üretilen birçok araç markası ve modeli olsa da Jaguar, bu halkın gönlünde tarih boyunca çok başka duyguları çağrıştırmıştır. Şirket 1934’te kurulmasının hemen sonrasında 2 yıl içinde üretime başlamış ve dünya çapında bir şöhrete kavuşmuştur. Ancak şirket, Jaguar Cars adıyla başladığı otomotiv üretimine 2012 yılı itibariyle son vermek zorunda kalmıştır. Tata gerçekleşen devir sonrasında şirket faaliyeti 4 yıl içinde sonlandırılmıştır. Buna rağmen marka halen ayaktadır ve Tata bünyesinde üretim gerçekleşmektedir. Şirket kurulduğu dönemde merkezi, Birleşik Krallık’ın Whitley ilçesiydi. Bu ilçe, Coventry şehrinin sınırlarında bulunur.

Britanya’nın en önemli ulusal markaları arasında yer alan Jaguar, Britanya iç pazarının en çok tercih edilen otomobil markalarının başında gelmektedir. Bu durum 70 yılı aşkın bir süredir de devam etmektedir. Sadece Birleşik Krallık iç pazarıyla yetinmeyen bu marka ayrıca dünya pazarına da açılmayı başarmıştır. Dünya pazarında da hatırı sayılır bir şöhrete sahip olan Jaguar, uzun yıllar boyunca başta Avrupa olmak üzere birçok kıtanın asfaltlarını aşındırmıştır. Asaletin bir simgesi olarak görülen Jaguar, Kraliyet Ailesi’ne de uzun yıllar boyunca hizmet etme şerefine de nail olmayı başaran ender markalar arasında yer alır. Bu da markaya ayrı bir hava katar. Jaguar, Türkiye’de de satışı bulunan bir marka olup, dilemeniz durumunda birçok bayiden siparişinizi verebilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku