Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Şeker Hastalığı Cerrahisi Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

0 305

Şeker Hastalığı Cerrahisi  Nedir? Kimlere Uygulanabilir?Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde obezite büyük bir sağlık sorunu olmaya başlamış, obeziteye bağlı olarak gelişen metabolik rahatsızlıklar ise günden güne artmaktadır. Yapılan araştırmalar, dünyadaki obezite oranının % 10 olduğu, bu hastaların %8’inin ise obezite ile birlikte diyabet hastalığı ile mücadele ettiğini göstermektedir. Bu hastalar kilolarıyla mücadele ederken sosyal hayatlarında da ciddi problemler yaşamakta, rahatsızlıkları nedeniyle çoğu hasta depresyona kadar sürüklenebilmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde, obezite ameliyatı geçiren hastalarda şeker hastalığında da iyileşme kaydedildiği tespit edilmiştir. Bu durum, ameliyat sonrasında ince bağırsaklarda salgılanan bazı hormonlar sayesinde iyileşmenin gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Bu iyileşmenin görülmesi ile birlikte tüm dünyada ” Metabolik Cerrahi” uygulaması yaygınlaşmaya başlamıştır. Metabolik Cerrahi ameliyatları ile obezite ameliyatları aynı cerrahi müdahaleyi kastetmek amacı ile kullanılıyor olsa da; vücut kitle endeksi 35 ve üzerinde olan kişilere obezite hastalarına, 35’in altında olan kişilere uygulanan cerrahi ise şeker hastalarına uygulanmaktadır.

Tip 2 Diyabet Ameliyatı (Obeziteye Bağlı Ortaya Çıkan veye Sonradan Oluşan Şeker Hastalığı) Kimlere Uygulanabilir?

– Obezite hastası olan ve bununla birlikte şeker (diyabet) hastalığı olan hastalara,

– Obezite olmayan ancak kilo vermekte zorlanan, şeker hastalığı kontrol edilemeyen hastalara,

– Şeker hastalığına bağlı olaşan ayak ve bacaklarda kangren, görme kaybı, böbrek ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların oluşmasını önleyebilmek için bu hastalıklara yatkın kişilerde, “Tip 2 Diyabet Cerrahisi” uygulanabilmektedir.

– Şeker hastalığı cerrahisi (Metobolik Cerrahi) için yaş sınırı yoktur. Genellikle 18-60 yaş arasındaki hastalarda uygulanabilmektedir.

Metabolik Cerrahi’nin Başarı Oranı Nedir?

Metabolik cerrahi operasyonu olarak değerlendirilen “Tüp Mide Ameliyatı” %40-%60 gibi küçümsenemeyecek bir oranda, Gastrik By Pass %80-%90 gibi yüksek bir oranda başarı sağlayarak, hastaların ilaç kullanmaktan kurtulmasını sağlamaktadır. Mini Gastrik Bay Pass’ın başarı oranı ise %92’dir.

Şeker Hastalığı Cerrahisi Hangi Durumlarda Uygulanamaz ?

Obezite cerrahisi gerekli tüm tetkiklerin Endokrinoloji, Anestezi ve Diyet uzmanlarının da ortak değerlendirmeleri sonucunda alınmaktadır.

– Bu cerrahi operasyon bağırsak ile ilgili kronik rahatsızlıkları bulunan kişilere, mesela Crohn hastalarına, ayrıca sindirim sistemi ile ilgili ameliyat geçirmiş olan hastalara,

– Şeker hastalığından kaynaklanan kontrolü zorlaşmış rahatsızlıklara sahip kişilere uygulanamamaktadır.

Şeker Hastalığı Cerrahisi  Nedir? Kimlere Uygulanabilir?Ülkemizde pek çok insan şeker hastalığı ve obezite ile mücadele etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, kalıcı tedavinin sadece cerrahi operasyonla mümkün olduğu görülmektedir. Bu ameliyatlarda başarının sağlanabilmesi için, vücudunuzdaki insülin rezervlerinin tükenmiş durumda olmaması ve pankreasın fazla hasar görmemiş olması gerekmektedir. Bu nedenle çok geç olmadan vücudunuz. organlarınız daha fazla hasar görmeden, sevdiklerinizle daha güzel günlere merhaba diyebilmeniz için, bu konuda uzman bir hekime başvurmalısınız. Unutmayın ki; sağlığınız en değerli hazinenizdir.

Kaynakça:
www.ibrahimsakcak.com
www.obezitemerkezi.com/seker-hastaliginin-cerrahi-tedavisi.htm

Yazar:Eda Şahan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.