Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sessiz Tiroidit Nedir?

0 495

Bu hastalarda hastalığın isminden de anlaşılacağı üzere, ağrısız tiroid bezi iltihabı söz konusudur. Fakat bu iki hastalık arasında temelde önemli farklılıklar vardır. Sessiz tiroiditli hastaların antikor seviyeleri 1-2 yıl içerisinde düşer. Büyük olasılıkla tamamen düzelir.

8415_images_(21)Haşhimoto tiroiditli hastalarda ise sessiz tiroiditli hastaya göre şifa olmaz ve ömür boyu kalıcı bir hastalıktır. De-Qaervain hastalığına benzer bir durum gösterir; yani onun gibi zehirli guatr evresi, normal, tiroid bezi tembelliği ve iyileşme evreleri gösterirler.Fakat bu iki hastalık arasında da farklılıklar vardır. De-Qaervain hastalığında bulunan ağrı, sessiz tiroiditte yoktur. De-Qaervain hastalığında bulunan yüksek değerler sessiz tiroiditte normal ya da hafif yüksek düzeydedir.

Sessiz tiroiditin oluşmasındaki etkenler:

1-Yaz ve sonbahar aylarında olması enfeksiyonla ilişkisini akla getirmektedir. Fakat belirgin bir bakteri veya virüs elde edilememiştir.
2- Otoimmun hastalıklar vücudun savunma sistemine karşı bu hastalarda daha çok görülür.
3- Bilinmeyen bir bakteri ya da otoimmun hastalığa yatkın olan kişilerde sessiz tiroidite rastlanmaktadır.

Belirtileri

Bu hastalarda en çok sinirlilik, çarpıntı, sıcağa tahammülsüzlük, aşırı terleme gibi zehirli guatr şikayetleri ile hastaneye başvururlar. Muayenede tiroid bezi büyük ve serttir. Hastaların genelde cildi nemli olup, ellerinde titremeler bulunur. Göz kapaklarında geri çekilmeler meydana gelir. Göz açıklığı ve parlaklığı artmıştır.

Bu hastalığın hafif vakalarında çarpıntı giderici ilaçlar ve sakinleştiriciler yeterli gelebilmektedir. Daha şiddetli vakalarda kortizon tedavisi verilir.
Sessiz tiroiditte otoantikorlar negatif yada pozitif olabilirler. Genellikle pozitifleşirler.
Kaynakça:
Guatr ve Tiroid Hastalıkları

Yazar:Betül Karataş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku