Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünya Üzerinde Ziyaret Etmeniz Gereken En Şirin Küçük Şehirler

0 397

Uzak bir yere seyahat planlıyor ancak büyük bir şehirlerden kaçıyor musunuz? Bu yazımızda küçük ama nefes kesici derecede güzel bazı şehirlerden bahsedeceğiz.

S8400_450-508378541-germany-mountaineyahat etmek günlük hayatımızdaki monotonluğa, yoğun programlara bir değişiklik getirmek için en iyi fikirdir. Seyahat etmek bizi yeniden doğmuş gibi hissettirir. İster biriyle birlikte ister tek başına seyahat etmek çok eğlencelidir. Nedenini söylememize gerek yok herhalde! Dünya üzerindeki tüm ünlü şehirleri gördüyseniz ve yeni yerler görmek istiyorsanız yazımızı okumalısınız. Dünya üzerindeki tüm ünlü şehirleri görmeseniz de, büyük kalabalık şehirler yerine daha az bilinen yerlere yolculuk yapmak istiyor olabilirsiniz.

Garmisch-Partenkirchen, Almanya:

Bavyera civarında 3000 metre rakımda Zugspitze dağlarının ortasındaki bu şehirde Güney Almanya’nın en güzel manzarası canlanıyor.

Telc, Çek Cumhuriyeti:

16.yüzyıl mimarisinde Barok ve Rönesans etkileri Telc meydanındaki evlerin tasarımlarına yansımıştır. Bu UNESCO Dünya Mirası güney Moravia’ da yer almaktadır. Bu kasaba 13. yüzyılda kurulmuştur.

Reine, Norveç:

Reine yaklaşık 300 kişilik bir nüfusa sahip olan küçük bir balıkçı köyüdür. Moskenesøya adasında Arktik daire üzerinde yer alan bu köy, Norveç’in en büyük haftalık dergisi tarafından 1970’li yıllarda Norveç’te bulunan en güzel köy olarak seçilmiştir ve halen de öyle olduğuna inanılıyor.

Colmar, Fransa:

8400_450-186203376-colmar-townBu şehir “Alsas Şarap Başkenti” olarak kabul edilir. Unterlinden Müzesi gibi bazı simgesel binaları ile eski bir kasaba olan bu şehir “Küçük Venedik” olarak da anılmaktadır. Güneşli, düşük yağışlı kuru iklimi bu şehri Alsace şarapları için mükemmel bir arazi yapmaktadır.

Mostar, Bosna Hersek:

Mostar Köprüsü bize 16.yüzyıl Osmanlı’sını hatırlatmaktadır ve Balkanlarda İslam mimarisinin önemli bir parçasıdır. Bu köprünün altından Neretva nehri akmaktadır. Mostar, Bosna Hersek’ in en önemli şehridir.

Hallstatt, Avusturya:

Avusturya’da bulunan bu küçük köy Hallstätter gölünün yakınlarına konumlanmıştır. Hallstatt bugün bile ziyaret edilebilen, bilinen ilk tuz madenine sahiptir. Tuz üretiminin yanı sıra, turizm şehrin ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Bu şehir Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır.

Göreme, Türkiye:

Anadolu’ da Türkiye’ nin Kapadokya bölgesinde bulunan ilginç bir şehirdir. Neredeyse tüm bölge karakteristik aşınmalar ile oluşmuş olan kaya oluşumları ile bilinmektedir. Bu oluşumlar peri bacaları olarak bilinmektedir. Bu kayaların içlerine yerleşmiş oteller bulunmaktadır. Göreme Milli Parkı da Dünya Kültür Mirası listesinde bulunmaktadır.

Alberobello, İtalya:

8400_450-185578124-hotel-roomsGüney İtalya, Apulia’ da bulunan küçük bir kasaba tipik ‘Trulli’ evleri ile ünlüdür. Bu konik çatılar geleneksel Apulian kuru taş kulübelerinin üzerine oturmaktadır. Bu evler tarım emekçileri için ya da geçici depolama alanları olarak kullanılmaktadır. Bu şehir sizin için kesinlikle unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Albarracín, İspanya:

Albarracín’ in bu keyifli ve şirin bir kasabası akşamları muazzam görünmektedir. Kasaba ismini İber Yarımadası’nda baskın Müslüman hakimiyeti döneminde, bir Mağribi ailesinden almıştır. Guadalaviar nehri üzerinde yerleşmiştir ve bu nehir kasabaya ayrı bir güzellik katmaktadır.
Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/prettiest-small-cities-in-the-world-that-you-should-visit.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku