Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Süt ve Ürünlerinin İnsan Vücuduna Faydaları

0 409

Süt ve Ürünlerinin İnsan Vücuduna FaydalarıSüt insanın doğumla beraber beslenip büyüyebilmesi için gerekli olan en temel besindir. Süt ve sütten elde edilen ürünler insanın kemik yapısı açısından bakıldığında oldukça faydalı ve mutlak alınması gereken besinlerdir. Özellikle kalsiyum açısından oldukça zengin olan süt ve ürünleri insan vücudunda kemik yapısının yeterince sağlıklı olup gelişmesi açısından çok önemlidir.
Süt ve ürünleri dünyanın bütün ülkelerinde ve bütün çağlarda insanların beslenme listesinin en temelinde yer almıştır. Bunun nedeni ise sütün içeriğinde bulunan protein, kalsiyum ve karbonhidrat gibi insan vücudunun ihtiyaç duyduğu temel besinler olmasıdır. Bu nedenle süt ve süt ürünlerinin insan sağlığı açısından önemi yadsınamaz.Sütün tek başına tüketilebileceği gibi işlemlerden geçmiş olan türevlerini de tüketmek oldukça faydalıdır. Hatta bazı süt ürünlerinin sütten çok daha faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Örneğin bir bardak sütün fayda oranı ile bir bardak yoğurdun fayda oranı kıyaslandığında yoğurdun faydalarının süte oranla çok daha fazla olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu başka bir açıdan değerlendirme yapıldığında fermente oluşu da faydasının artmasına sebeptir. Yani temel olarak süt insan sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Fakat sütten üretilen bazı besinler çok daha faydalıdır. Bunların sıralaması şu şekildedir:
-Yoğurt
-Kefir
-Peynir
-Süt

Süt ve Ürünlerinin İnsan Vücuduna FaydalarıYukarıda besin ve kalsiyum değerlerine göre sıralanan süt ve ürünlerini, özellikle kemik yapısının güçlenip gerektiği kadar kalsiyum alabilmesi için insanların mutlaka tüketmesi gerekmektedir. Şöyle ki bilim adamlarının yaptığı açıklamalarda bir yemek kaşığı evde mayalanmış yoğurdun kalsiyum miktarı, bir adet kalsiyum tabletine denktir. İşte tam da burada süt ve ürünlerinin insan vücuduna sağladığı faydalar göz önüne çıkmaktadır. Bu nedenle küçük, büyük her yaş grubundan herkesin beslenme listesinde mutlaka süt ve ürünleri bulunmalıdır.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku