Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sigaradan Kurtulmak için Alternatif Yöntemler

1 470

Sigaradan Kurtulmak için Alternatif YöntemlerSigaradan kurtulmak isteyenler ve bir türlü başarılı sonucu elde edemeyenler için alternatif yöntemler sunuyoruz. Sigara, içerisindeki tütün ile birlikte bağımlılık yapar iken diğer ürünlere göre ( alkol, uyuşturucu v.b ) bırakma olasılığı daha düşük ve zor olan bir üründür. Bağımlılık seviyesi nikotin ile birlikte vücuda işler iken ilerleyen dönemlerde buna alışkanlıklarda eklenmektedir.

En Çok Sigara İçilen Durumlar Nelerdir?

Sigara, kişiden kişiye göre değişen alışkanlıkları da beraberinde getirmektedir. Ülkemizde gerçekleştirilen araştırmalarda aşağıdaki alışkanlıklar en çok sigara içilen durumlar olarak tespit edilmiş. İşte o alışkanlıklar;

  • Alkol veya kahve, çay tüketimi sırasında,
  • Yemek yedikten sonra,
  • İş molası verildiğinde,
  • Sinirlenmek, heyecanlanmak ve keyiflenmek gibi duygulardan sonra,
  • Direksiyon başında,
  • Sigara ve çakmak görüldüğünde,

Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Yöntemler

Wikipedia üzerinde yer almakta olan sigarayı bırakma sayfasındaki alternatif öneriler pek çok sigara kullanıcısının kısa süre içerisinde bu alışkanlardan kurtulmalarını sağlamakta. Peki, en etkili yöntemler neler?

Hedef Belirlemek: Hedef ve sonuç ikilisi her alanda olduğu gibi sigarayı bırakma konusunda da oldukça etkilidir. Nasıl ki iş hayatında koyduğunuz hedeflere erişmek için çaba sarf ediyor iseniz sigarayı bırakmak ve tekrar içmemek konusunda da hedefleriniz olur ise başarıyı yakalayabilirsiniz.

Alışkanlıklardan Kurtulmak: Evet ilk etapta oldukça zor gelecektir. Ancak sizde yukarıda bahsettiğiniz alışkanlıklara sahip iseniz bir an önce kurtulmak için çalışmalara başlayın. İş yerinizde mola verdiğinizde sigara içmek yerine kuruyemiş tüketin. Direksiyon başında sigara içmemek için en sevdiğiniz müzikleri dinleyin veya yemek yedikten sonra sigara içmemek için farklı ilgi alanları yaratın.

Sosyal Etkinliklere Katılın: Sigarayı bırakmak için sigara içilen ortamlardan uzaklaşın ve kendinize keyif alabileceğiniz yeni sosyal etkinlikler hediye edin. Sevdiğiniz sanatçının konserlerine gidin veya arkadaşlarınız ile hep birlikte güzel dakikalar geçirerek sigarayı aklınızdan çıkartın.

Alternatif Ürünler ile Sigarayı Bırakmak

Sigaradan bir anda kurtulamıyor ve yardımcı ürünler arıyor iseniz bu konuda sizlere farklı önerilerimiz olacak. Bu ürünler sigara içme alışkanlıklarının azalmasını sağlar iken aynı zamanda kısa süre içerisinde tamamen kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.

Elektronik Sigara ile Sigarayı Bırakmak

Türkiye’de kullanıcıların yaklaşık %40’lık kısmı elektronik sigara ile sigarayı bırakma başarısı yakalamış durumda. Nikotin veya nikotinsiz likitler ile çalışmakta olan ve yoğun buhar üreten elektronik sigaraları bir süre kullandıktan sonra normal sigara kullanmayacak ve hayatınızdan tamamen çıkartacaksınız. Elektronik sigara içerisinde yer almakta olan likitlerin ise herhangi bir zararı olmadığını, pasta ve gıda sektöründe kullanıldığını belirtelim.

Nikotin Sakızları ve Bantları ile Sigarayı Bırakmak

Nikotin sakızları ve bantları ile ilgili haber sitelerinde yer alan “sigaradan daha zararlı” söylentileri gerçeği yansıtmıyor. Sigarayı Bırakma doktorları tarafından yapılan açıklamalarda nikotin sakız ve bantlarının sigaranın içerisindeki nikotinden çok daha az olduğunu ve her gün biraz daha azaltılarak vücuttaki etkilerinin azaltıldığını belirtiliyor. Nikotin sakızları ve bantları sigara bırakma konusunda %30 oranında bir başarıya sahip.

Bupropiyon ve Sigarayı Bırakmada Etkisi

Bupropiyon adını ilk kez duyduğunuza eminiz. Bir antidepresan olan Bupropiyon ilk olarak Vietnam gazilerine verildiğinde sigarayı bırakma konusunda etkileri ortaya çıkmıştır. Nikotinin temel amacı beyine mutluluk hormonu göndermesi olur iken aynı işlevi gören Bupropiyon ile kısa süre içerisinde sigarayı bırakmak mümkün. Bupropiyon bir antidepresan ilaç olduğu için doktor gözetiminde kullanılması ve takip edilmesi gerekiyor.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. ahmet diyor

    ben de almayi düşünüyorum da bu bir e. sigara virali midir? %40 fazla bir oran çünkü…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku