Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tarih Boyunca En İlginç 15 Güzellik Anlayışı

0 657

1. Rönesans Döneminde Kadınlarda Açık Alın

Tarih Boyunca En İlginç 15 Güzellik AnlayışıRönesans Döneminde büyük, kıvrımlı alınlar güzelliğin önemli bir göstergesidir ve kadınlar alınlarının boyutunu arttırmak için saç tellerini koparmış ya da tıraş etmişlerdir. Bu işlemin temel amacı için saç çizgisini geriye çekmektir; çünkü o dönemde geniş alınlı kadınların daha güzel olduklarına ilişkin yaygın bir anlayış vardır.

2. İkinci Dünya Savaşı Sırasında Kadınlarda Bacak Boyama

İkinci Dünya Savaşı sırasında naylon kıtlığından dolayı kadın külotlu çorapları bulunmamaktadır. Bununla birlikte, çoraplı bacakların ten görünümünün hala gerekli olduğu düşünülmüş, bu nedenle naylon görünümü verebilen düzinelerce boya ürünü piyasaya sürülmüştür. Boya doğru bir şekilde uygulandığı zaman gerçek bir çorapla arasında herhangi bir fark karşıdan bakılınca ayırt edilmemektedir. O dönemde bazı kadınlar boya satın almak yerine ellerindeki malzemelerle idare etmiş ve naylon görünümünü elde etmek için salça sosu kullanmışlardır.

3. Çin’de İnanılmaz Küçük Ayaklar

Tarih Boyunca En İlginç 15 Güzellik AnlayışıBelki de en kötü vücut modifikasyon biçimlerinden biri olan ayak bağlamasının kökenleri tam olarak bilinmemektedir; ancak tarihçiler onun Çin’de 13. yüzyılda soyluların eşleri ve kızları arasında yaygın olduğunu ve oradan yayıldığını bilmektedirler. Ayak bağlamaya genellikle bir kız beş ile yedi yaşındayken başlanmaktadır ve büyümesi sırasında ayakların sıkıca sarılması, kemiklerin kırılmasına neden olmakta, ayak tabanı ve ayak parmakları ile birleşmek için bükülmektedir. Bu acı verici ve engelleyici uygulama küçük ayakların estetik ve çekici olarak düşünülmesinden dolayı yapılmıştır.

4. Antik Mayaların Estetik Anlayışı: Kafatası Şekillendirme

Tarih Boyunca En İlginç 15 Güzellik AnlayışıMilattan önce yaklaşık binli yıllarda Antik Maya, bebeklerinin kafataslarını değiştirmeye başlamıştır. Bebeğin kafası bir tahtaya tutturulmuş veya kafatasının kendisini yeniden şekillendirmesi için kafatası çeşitli aletlerle bağlanmıştır. Bu hem erkekler hem de kadınlar için yapılmıştır. Uygulamanın sosyal duruşla değil, süslenmeyle ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Hunlar, Hawaililer, Tahiti, İnkalar ve Kuzey Amerika’daki Chinook ve Choctaw kabileleri gibi dünyanın dört bir yanındaki kabilelerde benzer uygulamaları vardır.

Tarih Boyunca En İlginç 15 Güzellik Anlayışı

5. Çin’de Uzun Tırnaklar

Çinliler’in uzun tırnaklarla uzun bir geçmişi vardır. Qing (Çing) Hanedanlığı’nın hem erkek hem de kadınları, tırnaklarını 20-25 cm uzatmışlardır. Bazı kadınlar oldukça rahatsız edici manikürlerini korumak için altın çivi koruyucular takmışlardır. Bu onların elleriyle çalışmaya gerek duymayacak kadar varlıklı olduklarını göstermek içindir. Bu insanları hizmetkarları onları giydirip beslemiştir.

6. Orta Çağ’da Erkek Baldırı

Kadın bacakları bu günlerde oldukça takdir görse de Orta Çağ’da ve 18. yüzyılda, erkek baldırı her şeyden önce gelmiştir. Erkekler iyi şekilli baldırlarını göstermek için kadınlar gibi çorap giymişlerdir ve hatta bazıları baldırlarını daha gelişmiş göstermek için çoraplarının içinde dolgu malzemesi takmışlardır. Kral VIII. Henry mükemmel baldırlarıyla ünlüdür.

7. Rönesans’ta Modası Geçmiş Kirpikler

Tarih Boyunca En İlginç 15 Güzellik AnlayışıOrta Çağ ve Rönesans döneminde Avrupalı kadınlar için, yüzün üst kısmındaki yolma işlemi durmamıştır. Kirpiklerin aşırı uzunluklarıyla taze yüzü örttüğü düşünülmüş, bu yüzden dönem kadınları kirpiklerini tamamen ortadan kaldırmışlardır.

8. Japon Kadınlarında Siyah Diş

”Ohaguro” adıyla bilinen bu işlemde binlerce yıl boyunca Japon kadınları evlendikten sonra kalıcı olarak dişlerini karartmıştır. Bu, 19. yüzyıl boyunca devam etmiş, güzellik ve evlilik taahhüdünün bir sembolü olmuştur. Genellikle kadınlar dişlerine bu işlemi uygulasalar da kimi zaman erkekler de ohaguroyu denemişlerdir.

9. Ayırma Korsesi

Tarih Boyunca En İlginç 15 Güzellik AnlayışıKorse, küçük bir bel ve kaldırılmış göğüsler için tasarlanmış en iyi vücut modifikasyon örneklerinden biridir. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar, kadınlar çeşitli korseler kullanmışlardır. Bazıları çok sıkı bağlanmıştır ki, kadınların nefes almalarında zorluk meydana getirmişlerdir. Bununla birlikte, 19. yüzyılda, korseler yeni güzellik trendini desteklemek için gelişmiştir: ayrılmış göğüsler. Geçmişteki yüksek ve sıkı göğüs dekoltesi yerine, kadınlar göğüsleri arasında belirgin bir boşluğa sahip olmak istemişlerdir. Bu korse göğüsleri ayırma ve belirgin şekilde daha geniş bir bölünme üretme işlevine göre “ayırma korsesi” olarak adlandırılmıştır.

10. Antik Çin Kadınlarında Renkli Kaşlar

Eski Çinli kadınların kaşları ile çok üretken olma şansı olmuştur. Kaşlarını siyah, mavi veya yeşil yağlar ile boyamışlar ve o zamandaki eğilime göre şekillendirmişlerdir. Han Hanedanlığında bir dönem keskin sivri kaşlar tarzı kullanılmıştır. Başka bir zamanda, kadınların kısa ve yüksek kaşlara sahip olması beklenmiştir. Kullanılan kaş stillerinden birisi de “keder kaşı” olarak adlandırılan, kederi ifade eden ortadan yukarı doğru kavisli kaşlardır.

Tarih Boyunca En İlginç 15 Güzellik Anlayışı11. Antik Yunanlılarda Tek Kaş

Yunanlılar kaşın gücüyle ilgili çok farklı bir fikre sahiptir. Eski Yunan’da kadınlarda tek kaşlı olmak saflığın ve zekanın işareti olarak görülmüştür. Doğal bir tek kaşa sahip olmayan kadınlar bu cesur ve güzel görünüme kavuşmak için sürme kullanmışlardır.

12. Rönesans Döneminde Kısa Dişler

Rönesans’ın bir çok önemli “güzellik” safhası vardır ve liste sonunda bir kadının sahip olması gereken 30 kadar spesifik özelliğe tırmanmıştır. Bu özelliklerin birçoğu bize aşinadır: uzun bacaklar, geniş kalçalar ve örneğin dar bir bel bunlardan bazılarıdır. Esas olan bir başka özellik, kadınların daha kısa dişlerle şekillendirilmesidir. Dönem kadınları dişsiz gülüşleri sevmişlerdir.

13. Tang Hanedanlığında Büyük Yanaklar

Çin Tang Hanedanlığı sırasında, dolgun figürlü, yuvarlak yüzlü, büyük yanakları ve geniş alınları olan kadınlar en güzel olarak kabul edilmiştir. Bu kadınlar çok yemek tüketmiş sağlıklı kadınlar olarak görülmüştür. Ayrıca kilolu olmak o dönemde zenginliğin bir göstergesi kabul edilmiştir.

14. Edward Dönemi Arkaya Meyilli Kadınlar

Tarih Boyunca En İlginç 15 Güzellik AnlayışıEdward dönemi boyunca kadınların modası, olgun kadın bedenini övmekle ilgilidir. Bu kum saati figürleri oluşturmak için korseler kullanmak anlamına gelmiştir. Bununla birlikte, bazı insanlar sıkı, daraltıcı iç çamaşırlarının kadınların nefes almasını engellediğinden ve iç organlarına aşırı baskı uyguladıklarından endişe etmişlerdir. Korseler kadınların belindeki ağrıları azaltmak yerine, kalçaları abartılı bir açıyla geri atmak için tasarlanmıştır. Bu korseler ekstra katmanları olmayan bir hareketlilik kazandırmıştır. Ancak, bu korseler kullanıcılarının omurgalarını doğal olmayan pozisyonlara zorlamışlar, bu da onların abartılı bir sallanma ile yürümesine sebep olmuştur. Bazen de bu korseler onların bedenlerinde kalıcı hasarlara yol açmıştır.

15. Damarlı Göğüs Dekoltesi

On yedinci yüzyıl boyunca İngiltere’de modada bölünme artmıştır. Göğüs dekoltesi kadınların sergilemeye çalıştıkları en önemli özelliklerden biri haline gelmiştir. Bu süre zarfında, aşırı zenginler kadınlar, zenginliklerini belli etmek ve işçilerden farklı olmak için güneşten uzak durmuşlar, ciltteki solgunluğun uzaması ve yarı saydam cildi taklit etmek için göğüslerine mavi damarlar çizmişlerdir.

Kaynakça:
https://www.ranker.com/list/crazy-womens-beauty-standards-from-history/machk

Yazar: Derya Demirörs

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.