Sirke ve Şarap Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar

Şarap, taze üzümün şırasından elde edilen ve doğal olarak gelişen bir fermantasyon sonucu oluşan alkollü bir içecektir. Üzümün sıkılması sonucu üzümün posası ile şırası ayrılır, bekletilir ve şarap mayası olarak bilinen Saccharomyces cerevisiae canlısının yaptığı fermantasyon ile üzüm şaraba dönüşür. Farklı renklerdeki ürünler için fermantasyon süreçleri de farklı olmak ile birlikte, beyaz şarap elde edilecekse fermantasyon sıcaklığı 10-15 oC, kırmızı şarapta ise 25-30 oC arasında bir sıcaklık daha etkili olacaktır. Kırmızı şarabın daha yüksek sıcaklıkta fermente olmasının en büyük sebebi, renk pigmentlerinin kırmızı şarapta çok önemli olması ve bu sıcaklıkta pigmentlerin geçişi ile daha iyi bir renk elde etme isteğidir.

Sirke ise, içerisinde şeker bulunan hemen her türlü gıdadan elde edilebilen bir gıdadır. Yaş gıda olma şartı yoktur, kuru meyveden ya da şıradan da elde edilebilmektedir. Sirkenin fermantasyon aşaması şaraptan ayrılır. Burada iki aşamalı bir fermantasyon işlemi görülmektedir. Öncelikle mayaların şekeri parçalaması ile etil alkol oluşumu ve ardından da sirke bakterileri tarafından alınan etil alkolün Asetik aside dönüşmesi işlemi vardır.

Şarap üretiminde ürün hava ile kesinlikle temas ettirilmemesi, yani oksijenle etkileşime girmemesi gerekir. Eğer ki şarap hava alır ve fazla ışık altında kalırsa, zaman içerisinde sirkeleşecektir. Sirke üretiminde de buradan anlaşılacağı gibi, oksijene ihtiyaç vardır. Genel olarak birbirine benzeyen bu iki proseste, fermantasyon aşamasındaki farklılıklar iki farklı ürünün oluşturulabilmesi açısından kilit noktadır.

Sirke genellikle salatalarda bir gıda ürünü gibi görülse de, geçmişi çok eskilere dayanan ve dezenfektan özelliği sayesinde tıbbi olarak da kullanılmıştır. Sağlık sektöründe kendine kullanım açısından yer bulan sirke, akciğer rahatsızlıkları yaşayanlara doktorlar tarafından nefes açıcı olarak önerildiği de bilinmektedir. Günümüzde de sirke evlerde dışardan müdahale ile doğal bir ateş düşürücü şeklinde kullanılmaktadır. Ateşi yükselen kişilerin alnına koyulan sirkeli bezlerle ateşin düşürülmesi amaçlanmaktadır.

Her iki ürün de uygun koşullar ve miktarlarda tüketildiğinde sağlığa oldukça faydalıdır. Örneğin, günde içeceğiniz 1 kadeh şarap kalp ve damar hastalıklarında koruyucu bir faktör oluştururken, tüketeceğiniz sirke de güçlü bir dezenfektan olarak gıdalardan alınan sağlığa zararlı mikroorganizmalara karşı savaş açabilmek adına doğal bir ajan olarak öne çıkacaktır.

Kaynakça:
inploid.com/t/sarap-ve-sirke-arasindaki-farklar-nelerdir/39825/

Yazar:Gökçe Cömert

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :