Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Baking Make Up Nedir?

0 240

Kadınların hayatında büyük bir yere sahip olan makyaj aynı zamanda çok eski yıllardan beri televizyon ve sinema sektörlerinde bir sanat olarak karşımıza çıkmaktadır. Her geçen gün gelişerek ilerleyen ve yeni akımlarla karşımıza çıkan makyaj tekniklerinden biri de baking yöntemidir.

Baking Make Up Nedir?Baking yöntemi daha çok televizyon ve sineme makyajlarında karşımıza çıkar. Çünkü kusursuz bir cilt ve kusursuz yüz hatları elde edilmesi için çok etkili bir yöntemdir. Aslında çok eski bir yöntem olan baking yöntemi günümüzde yeniden büyük bir akım haline gelmiştir. Eski zamanlarda tiyatro sahnelerinde kadın karakterleri canlandıran erkeklerin makyajları için baking yöntemi kullanılırdı. Zamanla yayılan ve gelişen bu yöntem günümüzde günlük hayatta da kullanılan bir makyaj tekniği olmuştur.

Baking pişirmek anlamına gelmektedir. Baking ya da cooking make up olarak da adlandırılır. Bu pişirme işlemi yapılırken kullanılan malzeme ise pudradır. Pişirme işlemi aslında pudranın vücut ısı ile birlikte makyajda harmanlanması ve makyajı sabitlemesi anlamına gelmektedir. Pudranın transparan pudra olmasına özen gösterilir. Toz pudra kullanılması daha etkili sonuç verecektir fakat tercihen sıkıştırılmış pudralar da kullanılabilir.

Makyajın pişirilme işlemi ise şu şekilde yapılır. Ten makyajında fondöten ve kapatıcı adımları tamamlandıktan sonra yüzün belli yerlerine yoğun bir şekilde toz pudra uygulanır. Bu yerler göz altları, çene kemiklerinin üstü, alın ortası, ve çene ucudur. Bu işlemi yapmadan önce göz altlarının çok iyi kapatılması gerekmektedir çünkü göz altlarında morluklar varsa morlukların daha çok ortaya çıkmasına neden olabilir. Pudra ıslak veya kuru sünger yardımıyla ya da pudra fırçasıyla yoğun bir tabaka şeklinde uygulanır. Pudra uygulama işlemi bittikten sonra pudranın vücut ısısı ile pişmesi ve makyajın harmanlanması için 10-15 dakika beklenir. Tercihen bu süre yarım saate kadar uzayabilir. Beklenecek süre bittikten sonra uygulanan pudranın fazlası temiz bir pudra fırçası ile fırçaya yeni ürün almadan süpürülür. Böylece makyaj pişirilmiş olur.

Baking yönteminin avantajları daha kusursuz yüz hatlarının sağlanmasının yanında, göz altındaki çizgilerin görünümünü azaltmasıdır. Aynı zamanda göz altı morluklarını da belirgin ölçüde kapatır ve daha genç ve daha sağlıklı bir görünüm elde edilmesini sağlar. Bu yöntemin dezavantajları ise çok vakit olan bir yöntem olması ve aşırı pudra uygulandığı için ciltte kuruluklara neden olmasıdır. Aynı zamanda sürekli kullanılması durumunda gözeneklerin genişlemesine de neden olabilir.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.