Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği 10 Zarar

8 22.523

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği 10 Zararİnsan sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi için beslenmek zorundadır. Bazen zayıflamak için bazen maddi şartlar yüzünden aç kalınabilir. Kimi zamansa yoğun çalışma temposunun içinde yemek yemek unutulabilir ya da ertelenebilir. Ama yemek yemek ertelenmemelidir. Çünkü vücut uzun süre aç kaldığında bazı problemler ortaya çıkabilir. Bazı organlar tam olarak işlevlerini yerine getiremez. Özellikle de sindirim sisteminde problemler yaşanır. Aç kalmanın vücuda verdiği zararları sıralarsak:

1- Vücut halsiz kalır. Beslenme sonucu vücut enerji sahibi olur. Açlık uzun süre devam ederse vücut halsiz düşer. Vücut bitkin ve yorgun olur.
2- Kan basıncı olumsuz etkilenir. Aç aklınca kan basıncı düşer tansiyon da düşer, bayılmalar yaşanabilir. Tansiyon hastaları uzun süre aç kalmamalıdır. Özellikle ileri yaşlarda olanlar için daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.
3- Dikkat eksikliği ortaya çıkar. Açlık sonucunda odaklanamama sorunu yaşanır. Bir işe ya da duruma tam olarak konsantrasyon sağlanamaz. Anlama zorlaşır. Özellikle iş ortamında uzun süre aç kalınırsa iş verimliliği düşmüş olur.
4- Mide problemleri yaşanır. Mide eğer uzun süre besinleri alamaz ise midenin salgıladığı asit mide problemlerine yol açar. Midede ağrı, kasılma, mide bulantısı oluşabilir. Uzun süre aç kalmayı alışkanlık haline getirenler kronik mide rahatsızlıklarına ya da daha ciddi mide hastalıklarına yakalanabilir.
5- Bağırsak problemleri ortaya çıkar.
6- Baş dönmesi yaşanır.
7- Baş ağrır. Açlık baş ağrısına sebep olur. Özellikle migren hastaları uzun süre aç kalırsa migren atakları yaşar.
8- Ellerde titreme görülür. Tansiyonunun düşmesinden kaynaklı olarak ellerin koordinasyonu sağlanamayabilir. Böylece de eller titremeye başlar.
9- Vücudun enerji depoları tükenir. Vücut beslenmediği için enerji sağlayamaz ve vücut enerji depolarından harcar. Böylece enerji depoları da tükenir.
10- Kusma olur. Bünyesi zayıf olanlar uzun süre aç kalırlarsa kusabilirler.
Şeker hastaları uzu süre aç kalırsa elleri, ayakları titrer, gözleri bulanık görmeye başlar. Hatta kandaki şeker oranları aşırı düştüğü için şekersizlik komasına girebilirler. Şeker hastalarının komaya girmeyi hayati sorunların ortaya çıkmasına sebep olur.
İlaç kullananlar mutlaka tok olmalıdır. Aç karna ilaç konu ters tepkilere sebep olur.
Aç iken spor yapılmamalıdır. Sporcular tokken de spor yapmazlar. Mide ne tam boş ne de tam dolu olmalıdır. Mide boş iken spor yapıldığında kaslarda kayıp yaşanır. Vücut enerji kaybeder.

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği 10 ZararSağlıklı bir yaşam için sağlıklı ve düzenli beslenmek şarttır. Özellikle zayıflamak ve iş koşullarından dolayı beslenme ertelenebilir. Ama bu yanlıştır. Sağlıklı olmak zayıf olmaktan daha önemlidir. Ya da iş ertelenebilir ama beslenme ertelenmemelidir. Azar azar sık sık yemek gerekir. Öğünler atlanmamalıdır.

Kaynakça:
https://www.zararlari.org › Diğer Zararlılar

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
8 Yorumlar
 1. Leyla diyor

  ben baya zaman aç kalıyorum ve bu süre sora açlık hissi gidiyor ama kendimi halsiz ve sinirli hissediyorum.Normalmi?Ve çok tez açıklıyorum bunun nedeni nedir

 2. Melih diyor

  Yaşı küçük ondan soruyo desem 5 yaşındaki çocuk bile bunu bilir

 3. YUNUS diyor

  10 gün hatta 40 gün su orucu tutanlar var.YouTube de yaz.40 günlük su orucu faydaları tutalar.İzleyin Aclık çok güzel bir şifadır.Ama tabiki o orucu tutmanın şartları var.Mesela öyle uzun bir açlıkta 2 güne bir akşam orucunu açınca Lavman yapman gerekiyor.Yoksa midedeki dışkı kalıntıları seni açken çok fena yapıyor.Açlıkla insanları korkutuyorlar.Su orucu tamamen bir şifa ve detoks etkisi yapıyor.Aynı zamanda bu oruçtan sonra hacamat olmak.Çok şifalı.ve oruç sonrası yemğe içmeye çok dikkat etmelisiniz.Aidin salihin kitaplarını şiddetle tavsiye ederim.Ve videolarını izleyin…

  1. Şerife diyor

   Her kesin vücudu aynı değildir kardeşim. Şok diyetlerden bile komaya girenler oluyor. Zayıf ve açlığı kaldıramayan bünyeler var

 4. Yıldırım Kemal diyor

  Arkadaşlar bu sık sık öğünler ve ara öğünlere pek itibar etmeyiniz Tek öğün diyeti veya 8-16 diyetleri ile oldukça sağlıklı olabilirsiniz.

 5. Burak diyor

  12.00 20.00 arası beslenip diğer saatlerde sadece çay kahve ve ağırlıklı olarak su içiyorum. Baş başta olmak üzere diğer vücut ağrılarım geçti. Daha enerjik hissediyorum. Yanımda Akdeniz ağırlıklı beslenmeye özen gösteriyorum. Yaşam kalitem arttı. Resmen vücuduma istemediği birşeyi yapiyormusum yıllardır. Ayrıca zaman da bana kalıyor.

 6. Efecan diyor

  peki uzun süre aç kalırsa ölebilirlermi?

  1. ismail kıvanç diyor

   evet kardeşim bunu silmeyecek kadar cahil olamazsın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku