Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sol El Kullanım Yatkınlığı Nedenleri?

0 279

Beynin sağ tarafı, vücudun sol tarafındaki motor becerilerini kontrol eder ve bunun tersi de geçerlidir. Belki de beynin iki yarısındaki farklılıklar sağ ve sol ele de yansır. Sol el kullanımının; genetik ile bağlantısı olmasına rağmen atletik yapı, zekâ ve boy uzunluğunda olduğu kadar genetik olarak baskın değildir. Tek yumurta ikizleri bile biri sağ elini kullanırken, diğeri sol elini kullanabilir. Yani, tüm özellikleri benzemesine rağmen tamamen aynı değillerdir.
2017 yılında, Hollanda ve Güney Afrika‘daki üniversitelerde yapılan araştırmalarda, omurilikte asimetrik genetik aktivite ile rahimde elle tutunulurluğun tespit edildiğini açıkladı.

Solaklara Karşı Önyargı

Sözlerin kendisi önyargıyı gösterir. Latin kökleri sağda olanlar için şanslı, sol için uğursuzdur nitelenmesini yaparlar. Sağda olanlar bize bereketli, anlamsal, becerikli, çevik, vb. ifadeleri tanımlarken solda olanlar ise uğursuz, kötü, karanlık, yanlış vb. şekilde tanımlanır. Orta çağ da sol elini kullanan insanlar genellikle şeytanla birlikte oldukları için zulüm gördüler. İspanyol soruşturmacılar solaklığı, cadılık ve Katolik Ortodoks’tan sapma kanıtı olarak gördüler.
Akıl çağı ile aydınlanılan dönemde bile, sol elini kullanan çocuklar okulda dışlandı. Sağ elleriyle yazmaya zorlamak için sol elleri oturdukları sandalyelerin arkasına bağlandı. Daha sonra her iki elleri de serbest bırakıldığında sol elini kullananlara cetvel ya da keskin bir şey ile vurmak gibi cezalar uygulandı.
Etkileyici 19. yüzyıl hekimi Cesare Lambroso, insanların yüzlerindeki suç eğilimlerini tespit edebildiğini iddia etti. Ayrıca o solcular suçluluk işareti taşıdı. 20. yüzyılın ortalarından beri, seçkin Amerikan psikanalisti Abram Blau, hala sol elin sadece bir sapkınlıktan ve duygusal olumsuzluktan kaynaklandığından bahsediyordu. Blau, yetişkinler olarak, sol elini kullananların inatçı, isyankâr, katı ve temizliğe takıntılı hale geldiğini iddia etti.
Ve Smithsonian dergisindeki 2013 tarihli bir makaleye göre, “Dünya nüfusunun 2 / 3’ü için, solak olarak doğmak hâlâ güvensizlik ve damgalanma ile karşılanmaktadır.”

Solaklar Hakkında Söylentiler

İrlandalı romancı Maggie O’Farrell’e sol elini kullananları kötüleyenlere atıfta bulunduğu internet alıntısında “Her yıl sağ elini kullanan insanlar için yapılan şeyleri kullanarak iki buçuk bin insan eli öldürüldü.” demiştir. Ancak, sağ lakların iyi olduğuna inandıkları için bu teori inandırıcı kabul edilmez. Sadece istatistik için kaynak bir bilgidir.
Bizi daha da yukarı çeken başka bir iddia daha var: “Solak insan, ortalama olarak, haklarından dokuz yıl önce ölüyor.” Bu bilgi, iki Amerikalı psikolog, Diane Halpern ve Stanley Coren’den geliyor. Açıklama, New England Tıp ve Doğa Dergisi gibi prestijli dergilerde yayınlandı. Ancak UniversityCollege, Londra’daki psikoloji ve tıp eğitimi profesörü Chris McManus, bu iddiayı zorlayan bir çalışma sunmuştur. BBC ye “Bu doğru olsaydı,” diye sordu, “yaşam beklentimizdeki en büyük tek belirleyici olurdu (günde bir kez sigara içmenin yanı sıra aynı anda başka tehlikeli şeyleri yapmak gibi bir şey olurdu.) Bir epidemiyoloğun daha önce onu fark etmemesi gerçekten çok mantıksız.” Elbette sol elini kullanan insanlar, açacakları, makasları, bağlayıcıları gibi şeyleri kullanmayı zor bulabilirler ama, ölümcül değillerdir.”

Sporda Solaklar

Sol El Kullanım Yatkınlığı Nedenleri?Solak atletler birçok sporda sağ elini kullananlara göre daha az avantajlıdır. Rik Smits, 2010 yılında Sol El Bilinci adlı kitabı yazan bir dil bilimcidir. Solakların, sağlak olan sporculara göre dokuz kat az eğitim gördüklerini belirtti. Bu, sağ elini kullanan sporcuların “… bu tür bir asimetriyle uğraşırken bir yandan elindeki bir rakibe karşı zayıf bir şekilde hazırlanmış oldukları asimetrik bir savaşa girmeye zorlandıkları” anlamına gelir.
Çim hokeyinde, sol elini kullanan oyuncuların yer almasına izin verilir, ancak sağ elini kullananlar için yapılmış bir çubuk kullanmaları gerekir. Solak buz hokeyi oyuncuları solak çubukları kullanabilir. Ancak, The New York Times’ın ilginç bir tespiti vardır. “Çubuk üreticilerinin satış rakamlarına göre, Kanadalı hokey oyuncularının çoğunluğu sol elini kullanıyor ve Amerikalı oyuncuların çoğunluğu sağ elini kullanıyor. Bütün bu yaş gruplarını kapsayan ve onlarca yıl boyunca süren bu eşitsizlik için bir sebep bilinmiyor.”
Futbol için solaklık; sadece, solak olan insanların yaklaşık yarısında sol ayak daha baskındır. Dolayısıyla, böyle bir nadirlik bir futbol takımı için denendiğinde, hemen sol kanata konacak ve orada sağlak futbolculara göre daha başarılı bir oyun sergileyeceği için daha fazla süre oynayacak. Yetenekli bir sol ayak baskın oyuncusu, profesyonel antrenörlerin hizmetleri için savaşacak. Olması gereken büyük para var. En büyük futbolculardan ikisi, Diego Maradona ve Lionel Messi’nin solcuları.Sol El Kullanım Yatkınlığı Nedenleri?
LiveScience’a göre tüm profesyonel beysbol oyuncularının dörtte biri solaktır. Washington Üniversitesi havacılık mühendisi David Peters, bunun neden böyle olduğunu analiz etti. Solak oyuncuların sağ elini kullananlara göre daha küçük avantajları vardır, bu yüzden büyük lig takımlarında orantısız olarak temsil edilirler. Beynin sağ yarısı vücudun sol yarısını kontrol eder. Bu sadece solak insanların doğru akıllarında olduğu anlamına gelir.” (anonim)
Solaklar için Uyarlamalar
Birçok ürün piyasada sol elini kullanan kişilere yardımcı olmak için vardır. (Makas, konserve açıcılar vb.) Solaklar için olan ölçüm bantları, skaladan sağdan sola doğru koşar. Buzdolabı kapıları sol tarafın açılmasını kolaylaştırmak için sol tarafa monte edilmiş menteşelere sahip olabilir. Hatta bumeranglar kanat profilini tersine çevrilebilir, bu sayede saat yönünde dönerse havalanması sağlanır.
1901’den 1953’e kadar Hintli Massachusetts şirketi ürettiği motosiklette, sol gidondaki gaz kelebekli motorlar üretti. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki polis kuvvetleri, Hintli solak motosikletleri çok sayıda satın almaya başladı. Çünkü polisler sol eliyle gaz kelebeği çalıştırabilirler, bir silahı çekmek için sağ elini serbest bırakırlar.

Şans Faktörü

Sol El Kullanım Yatkınlığı Nedenleri? Ruebeck ve arkadaşları 2007’de Laterality dergisinde “yüksek eğitim düzeyine sahip sol elini kullanan erkekler için önemli bir ücret etkisi” ortaya koyan bir çalışma yayınladılar. Bu etki, güneybatıların hak sahiplerinden yüzde 15 daha fazla kazanıyor olmasıydı.
2005 yılında Fransa da yapılan araştırmada, ilkel toplumlarda solaklık ve saldırganlık arasında güçlü bir bağlantı bulundu: “… solcuların sıklığı, geleneksel toplumlardaki cinayetlerin oranı ile güçlü ve pozitif bir şekilde ilişkilidir. En barışçıl toplumlarda yüzde üçten, en şiddetli ve savaşçı toplumlarda yüzde 27’ye kadar değişiyor. Teoriye göre solaklar beklenmedik bir yerden darbe vurdukları için fiziksel avantajları vardır. BBC’nin yaptığı oldukça ilginç bir programa göre; “bir çift el naklinden sonra sağ elini hastalar solak olabilir.”

Önyargı kökenine dair bu teoriler, solların sağlak bir dünyada zorluk yaşadıkları gerçeğini değiştirmez. Evet, sol elin dünyası bazen tuhaf olabilir, lakin her iki fikrin kanıtlanması için yapılan çalışmalara hala kaynak olacak kadar önemlidir.

Kaynakça:
owlcation.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.