Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sonbahar Kaçamakları İçin Öneriler

0 180

Sonbahar Kaçamakları İçin ÖnerilerSonbahar mevsiminin en sevilen parçası olduğunu söyleyen çok fazla insan yok ama dezavantajlarına rağmen bu sezonun inkâr edilmesi mümkün değil, aynı zamanda şaşırtıcı derecede güzel ve romantik bir mevsimdir. Sonbahar çoğunlukla renkli yaprakları, ılıman sıcaklıkları, sabah sislerini ve serin esintilerini döken ağaçlarla ilişkilidir. Nereye harcadığınıza bağlı olarak, sonbahar herkes için eğlenceli bir mevsim olabilir. Sonbahar gezileriniz için biraz ilham kaynağı sunabilmek için, listemizi sizler için derledik. Floransa, Lizbon, Prag ve Paris gibi büyüleyici şehirlerden nefes kesen tropikal adalara ve dünyanın en iyi milli parklarından bazılarına kadar herkes için güzellikler vardır.

Sonbahar Kaçamakları İçin ÖnerilerFloransa, İtalya
Dünyadaki en romantik şehirlerden biriyle başlayalım. Dünyanın her yerinden milyonlarca yolcuyu ve sevdalı çiftleri cezbeden bu İtalyan şehri, bu sonbaharda bir ya da iki hafta geçirmek için harika bir yer. Floransa, Floransa Katedrali gibi mimari mücevherleri ile ünlü olup, şehir modanın önemli bir merkezidir.
Lizbon, Portekiz
Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Lizbon, romantik bir atmosferi, pitoresk caddeleri ve kırmızı çatıları ile ünlüdür. Son derece güzel sonbahar yürüyüşleri için mükemmel bir yer olan kent, yaz aylarında rahatsız edici derecede sıcak olabilmekte, ancak sonbaharda 20 C civarında hoş hava sıcaklıkları ve serinletici bir okyanus esintisi ile hoş bir serinlik hissettirir.
Kyoto, Japonya
Kyoto, hareketli başkenti Tokyo ile karşılaştırıldığında yavaş ilerliyor. Yüzlerce yerel tapınak, güzel parklar ve barışçıl geleneksel Japon bahçeleri, bir sonraki güz turunuz için doğru ortamı sağlayacaktır.
Sal, Cape Verde
Bu sonbaharda sıcak kalmayı isteyenler, Cape Verde adalarından birini kaçış olarak görmeliler. Cape Verde takımadalarının bir parçası olan Sal, Batı Afrika kıyılarındaki küçük bir tropikal adadır. Süper beyaz kumlu plajları ve berrak suları ile bilinen Sal, tüm yıl boyunca sıcak ve güneşli bir iklime sahiptir.

Sonbahar Kaçamakları İçin ÖnerilerÇin’in Jiuzhaigou Vadisi
Turist kitlelerinden saklı güzel bir yer olan Jiuzhaigou Vadisi, doğu rezervi ve Sichuan, Güneybatı Çin’deki milli parktır. 1992’de UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak adlandırılan vadi, nefes kesici manzaralar, çok seviyeli şelale, renkli göller, karla kaplanmış tepeler ve daha birçok doğal güzellik sunuyor.
Valparaiso, Şili
Valparaiso, Orta Şili’ndeki önemli bir şehir ve liman olan 19. yüzyılın ikinci yarısında “Küçük San Francisco” ve “Pasifik Mücevher” olarak bilinirken, Arnavut kaldırımlı sokakları ile ünlü olup, renkli evleri şehrin dört bir yanında dağılmıştır. Valparaiso kesinlikle listenin en parlak yerlerinden biridir.
Plitvice Gölleri Milli Parkı, Hırvatistan
Hırvatistan’ın en büyük ve en popüler ulusal parkı olan Plitvice Gölleri Milli Parkı yaz aylarında çok kalabalıklaşıyor ve bu da gerçek tecrübeyi mahvediyor. Bu nedenle, sonbaharda parkın ziyaret edilmesi (çarpıcı şelaleler ve benzersiz karst oluşumları ile bilinir) mükemmel bir fikirdir.
Antelope Kanyonu, Arizona, ABD
Fotoğraflar ve gezginler için popüler bir konum olan Antelope Kanyonu, herhangi bir mevsimde serin bir mekan, ancak sonbaharda yaz mevsimine kıyasla çok daha katlanılabilir sıcaklık vardır. “Akan” şekilleriyle kolayca tanınan Antelope Kanyonu, yerel Navajo Kumtaşı’nın erozyonuyla oluşmuştur.
Sofya, Bulgaristan
Bulgaristan’ın başkenti olan Sofia, aslında en çok ziyaret edilen Avrupa şehirleri arasında değil. Ancak, bu sonbaharda bu güzel metroyu kontrol etmek isteyebileceğiniz pek çok iyi neden var. Sofya, Avrupa’nın en ucuz büyük şehirlerinden biridir; nispeten güvenli, temiz ve yabancı dostu olan şehir, ilginç mimariyi ve rahatlatıcı yeşil alanları bir araya getirmektedir.
Big Sur, Kaliforniya, ABD
“Dünyadaki en büyük toprak ” ve “dünyanın herhangi bir yerindeki en güzel kıyı şeritlerinden biri” olarak anılan Big Sur, kuşkusuz bu sonbaharın çevresinde olmak için büyüleyici bir yer. Kuvvetli kıyı şeridi ve çarpıcı dağ manzaraları ile övülen Big Sur, California’nın Orta Kıyısında bulunan az gelişmiş bir bölgedir.

Sonbahar Kaçamakları İçin ÖnerilerPamukkale, Türkiye
Türkiye mükemmel sahil beldeleri ile ünlüdür ancak sonbahar, ülkenin en şaşırtıcı simgelerinden biri olan Pamukkale’yi bulabileceğiniz iç bölgeye girmek için harika bir zamandır. Bu eşsiz traverten terasları sadece inanılmaz derecede güzel değil, aynı zamanda minerallerdeki zenginliği sayesinde iyileştirici özelliklere sahipler ve spa olarak hizmet vermektedir.
Madagaskar Yağmur Ormanı, Madagaskar
Bu sonbaharda gerçekten egzotik ve alışılmadık şeyler denemek isteyen gezginler büyüleyici Madagaskar adasına gidebilirler. Hint Okyanusunda bulunan Madagaskar,% 90’ın endemik olduğu için egzotik yaban hayatı ile dolu nefes kesen tropikal yağmur ormanlarına sahip bir Güneydoğu Afrika adası ülkesidir.
Prag, Çek Cumhuriyeti
Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ve başkenti olan Prag, Prag Kalesi, Charles Köprüsü, Eski Şehir Meydanı, Yahudi Mahallesi gibi yüzlerce benzersiz turistik mekânı ile bilinir; ancak kent ayrıca birçok parka ve yeşil alana sahiptir. Her sonbaharda muhteşem bir renkli bir görüntü oluşturur.
Acadia Ulusal Parkı, Maine, ABD
Acadia Ulusal Parkı ABD’deki en büyük milli parklar arasında yer almamakla birlikte kesinlikle en farklı ve en güzel yerlerden biridir. Dağlar, okyanus sahili, ormanlık alanlar, nehirler ve göller hak eden Maine’deki bu milli park, sonbahar dâhil olmak üzere her mevsimde mükemmel bir kaçış noktasıdır.

Sonbahar Kaçamakları İçin ÖnerilerSicilya, İtalya
Yaklaşık 26.000 km² alana sahip Sicilya, Akdeniz’in en büyük adasıdır. Sicilya’nın güneşli iklimi, muhteşem manzarası, mutfağı, tarihi ve mimarisi ile anakaradaki İtalya’dan ve yurtdışından birçok turist çekmektedir. Başkent Palermo, Catania, Syracuse veya Taormina gibi önemli şehirler de ziyaret etmeye değer.
Barselona, İspanya
Katalonya İspanyol özerk topluluğunun gurur kaynağı, Barselona, 20. yüzyılın en büyük mimarlarından Antoni Gaudí tarafından tasarlanan benzersiz renkli mimari mücevherlerle dolup taşıyor. Yaz aylarında dayanılmaz derecede sıcak olması, bu canlı İspanyol metropolünü ziyaret etmek için sonbaharda (veya ilkbaharda) mükemmel bir mevsim oluşturmaktadır.
Santorini, Yunanistan
Yunanistan anakarasından yaklaşık 200 km uzaklıkta yer alan Santorini, dünyanın en güzel adaları olarak kabul edilmektedir. İkonik mavi çatılarının bulunduğu pitoresk küçük beyaz evler, epik sonbahar gezisi için mükemmel görünüm oluşturuyor. Bazı yerel spesiyaliteleri ve lezzetli şarapları ünlü bu şehir ziyaret edilmeye değerdir.
Paris, Fransa
Sonbahar kaçamakları olarak sıraladığımız bu listede “Işık Şehri” olarak tanımlanan Paris’i söylemden geçemeyeceğiz. Bir dizi ikonik turizm mekânı ile ünlü olan Paris, her yıl 20 milyondan fazla ziyaretçiyi cezbediyor ancak çoğu turist yaz aylarında ziyaret ediyor, bu da kentin sonbaharda çok az kalabalık olduğu anlamına geliyor.
Marrakesh, Fas
Fas’ın dördüncü en büyük şehri olan Marrakesh, karla kaplı Atlas Dağlarının eteklerine yakın konumdadır, ancak bu Sahra şehri, yıl boyunca sıcak ve güneşli bir havaya sahiptir. Yaklaşık bin yıl önce kurulan Şehrin eşsiz mimari mücevherleri, bahçeleri, sarayı, müzeleri ve geleneksel pazarları ile tam bir turist şehridir.

Sonbahar Kaçamakları İçin ÖnerilerLove Beach, Meksika
Meksika, Cancun gibi bazı tatil beldelerinin bulunduğu en popüler tatil merkezlerinden biridir; birinci sınıf bir egzotik tatilin eşanlamlısıdır. Bununla birlikte, bu ülkede aynı zamanda daha az bilinen ama aynı derecede şaşırtıcı yerler bulunmaktadır. Ülkenin Pasifik Kıyısı’ndaki Marieta Adalarından birinde yer alan Love Beach (Gizli Plaj olarak da bilinir) kesinlikle görülmeye değerdir.
Aspen, Kolorado, ABD
Rocky Mountain’ın Sawatch Range’in uzak bir bölgesinde bulunan Aspen, alışılmadık derecede yüksek oranda görülmesi ve az kesme ağaçlarının bolluğu dolayısıyla adını almıştır. Sonbaharda kırpma ağaçları çeşitli canlı renklerden dolayı bütün şehir sezon boyunca dev bir renkli gösteri haline dönüşür.
Ubud, Endonezya
Egzotik ve maceracı bir sonbahar kaçış için bir başka ipucu, Endonezya Bali Adası’ndaki pirinç tarlaları arasında yer alan Ubud’dur. Birkaç ilginç sanat müzesine ve galeriye ev sahipliği yapan şehir, ünlü Bali masajını denemek ve Asya’nın en iyi spa merkezlerinden birinin avantajlarından faydalanmak için mükemmel bir yerdir.
Göller Bölgesi, İngiltere
Kuzeybatı İngiltere’de bulunan Göl Alanı, nefes kesici manzarası ve doğal güzellikleri ile ünlü dağlık bir bölgedir. Bir dizi tanınmış İngiliz yazar ve şairin hayran kaldığı bu alan, yıl boyu büyüleyici, ancak sonbaharda, tüm ormanlık alanlar, göller ve tepeler etkileyici renkleri ile daha da büyülü bir atmosfer haline geliyor.
Madeira, Portekiz
Kuzey Atlantik Okyanusunda bulunan Madeira, birinci sınıf şarapları, eşsiz bitki türleri, panoramik manzara ve güzel kumsalları ile dikkat çeken güneşli bir Portekiz adasıdır. Madeira’ya “sonsuz ilkbaharın adası” lakaplı ama sıcak alt tropik iklimi, sonbaharda da ziyaret etmek için harika bir yer.
Adirondack Park, New York, ABD
Upstate New York’ta bulunan Adirondack Parkı, 10.000’den fazla göl, 30.000 millik nehir ve dereler ve sulak alanlar ve ormanlar gibi çok çeşitli habitatları içeren korunan alandır. New York ya da Boston gibi bazı büyük ABD şehirlerinden sadece birkaç saatlik mesafede bulunan bu orman korunması, tüm şehir sakinleri için büyülü bir sonbahar kaçamak yeridir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-breathtaking-fall-getaways-that-will-quench-your-traveling-thirst/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku