Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kadınların Vazgeçilmezi; Tırnak Cilası ve Tarihi

0 218

Kadınların Vazgeçilmezi; Tırnak Cilası ve TarihiTırnak cilası eski Çin ve ardından Mısır medeniyetine kadar uzanır. Örnekleri pek çok eski medeniyette bulunabiliyor olsa da, bu kozmetik ürününün popülerliğe ulaştığı dönem modern zamanlardır.

Endüstriyel devrimin inanılmaz ilerlemeleri ve modern kimyacıların yeni yetenekleri sayesinde tırnak cilası, batı yarım küredeki kadın nüfus tarafından kabul gören, sosyal açıdan kabul edilebilir bir kozmetik ürün olarak ortaya çıktı. Modern zamanlarda tırnak bakımı her zaman yüksek modanın önemli bir parçasıydı, ancak 17. yüzyılın sonlarında, parlak tırnaklara sahip ilk kadın kullanıcıların ortaya çıkmasıyla o andan itibaren, tırnak bakımı ve beraberinde eşlik eden diğer kozmetik ürünler genel popülasyona doğru yükselişe başlamış ve Viktorya döneminde de zirveye ulaşmıştır.

Kadınların Vazgeçilmezi; Tırnak Cilası ve TarihiBununla birlikte, Victoria Eyaletine geri dönmeden ve batı yarı kürede oje yaygınlaştığı zaman, eski uygarlıklarda köklerine gitmeliyiz. Tarihçilere ve arkeologa göre, 5000 yıl önce Çin’de tırnak cilası oluşturuldu ve burada kendilerini genel nüfustan ayırmak için egemen sınıf tarafından kullanıldı. Popüler renkler metalik nitelikteydi. Gümüş ve altın gibi güç ve serveti sembolize ettiler. Çin ve oje kullanan diğer eski medeniyetler arasındaki bir fark, bu kozmetik ürünün genel nüfus tarafından kullanılmasına izin verilmemesi idi. Genel nüfustan kullananlar yakalanır ise bunun cezası idamdı.

Tırnak cilası Çin’den Mısır’a oradan Hindistan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ve bütün dünya ülkelerine yayılmıştır. Diğer birçok kozmetik ürünlerde olduğu gibi, tırnak cilası Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Avrupa modasından kayboldu. Rönesans’ın gelişinden sonra Orta Doğu ve Hindistan’la olan yeni ticari ilişkisinden sonra Avrupalı aristokrasi tırnak cilasına geç ulaştı. Yüzyıllar geçtikçe tırnak cilası ve manikürler giderek daha da yaygınlaştı ve sonunda Fransa‘da 18. yüzyılın sonlarında yaygınlaşarak zirveye ulaştı.

Kadınların Vazgeçilmezi; Tırnak Cilası ve Tarihi19. yüzyılın başlarında oje ve renklendirme Fransa, İngiltere, İtalya ve Amerika’daki genel nüfusta daha yaygın hale geldi, ancak 20. yüzyılın başlarında, tırnak cilasının gerçekten popüler olduğu manikür kuruluşları Fransa’da çok sayıdadır. Ve kozmetik üretimi adına markalaşma yolunda da zirveyi kaptırmamıştır. (özellikle 1920’li yıllarda üretim, tesisleşme, markalaşma, ürün çeşitliliği yönünden ekonomi boyutunu büyütmüşlerdir.)

Günümüzde, mümkün olan her renk ve tonlarında tırnak cilası bulunmaktadır. Goth, Punk, Emo ve Heavy Metal alt kültürlerinde günümüzde popüler olan siyah tırnak cilası ilk olarak onlarla birlikte değil, 1930’larda Art Deco döneminde kullanılmaya başlanmıştır.

  • Günümüzde kadınların vazgeçilmezi olan kozmetik ürünleri ise son yüzyılda ihtiyaçlar listesinde 1. Sıraya yükselmeyi başarmıştır.

 

Yazar:Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...