SSC-6 Sennight Anti Füze Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

SSC-6, bir hafta olarak da bilinen yedi gece ve gün boyunca arkaik bir kelime olan “Sennight” olarak adlandırılmıştır. SSC-6 Sennight, Kh-35E anti-gemi füzesini kullanır. Bu füze, taktik ve deniz savaş uçakları, arama ve devriye uçakları / helikopterleri tarafından da başlatılabilen standartlaştırılmış bir silahtır. Anti-füze olan Kh-35E, 5.000 tona kadar yer değiştirme ve denizden giden nakliye araçlarıyla yüzey savaş gemilerini yok etmek için tasarlanmıştır.

Kh-35E (3M-24E) füzeleri, adil ve olumsuz hava koşullarında, gece ve gündüz, düşman ateşi ve elektronik karşı önlemler altında kullanılabilir. Füzenin küçük boyutları, deniz kayma yeteneği ve özel bir rehberlik algoritması sayesinde düşük rapora sahip olması, aktif radar arayıcısı için yüksek güvenlikli çalışma modları sağlar. Kh-35E, olumsuz hava koşullarında sistemlerin yüksek güvenilirliğini sağlayan ve bakım maliyetlerini azaltan sızdırmaz kutularda tutulur.

Kh-35e’nin diğer özelliklerine bakacak olursak:

Çapı: 0,42 m (17 inç)

kanat genişliği: 1,33 m (4,4 ft)

Ağırlığı: Gemi / Arazi Tipi Uçaklarda 620 kg (1,370 lb), 520 kg (1,150 lb), 610 kg (1,340 lb), 670 kg (1,480 lb), 550 kg (1,210 lb), 650 kg (1,430 lb)

Rehberlik: Ataletsel, aktif radar Ataletsel, uydu navigasyonu , aktif / pasif radar

Menzil: 130 km (81 mil; 70 nmi), 7–260 km (4–162 mil; 4–140 nmi)

Arayıcı Aralığı: 20 km (12 mi; 11 nmi), 50 km (31 mil; 27 nmi)

Hız: Mach 0.8 (609 mil / 980 km / s), Mach 0.8 – Mach 0.85 (609–647 mil; 980–1.041 km / s)

Seyir yüksekliği Terminal irtifası: 10–15 m 4 m

savaş başlığı: 145 kg (320 lb) HE geçirgen, 145 kg (320 lb) nüfuz eden HE parçası

Sahil şeritleri, deniz üsleri ve diğer kıyı tesislerinin güvenliğini sağlamak her zaman çok önemli bir görev olmuştur. Önceki iki yüzyılın Deniz Kuvvetleri’nin tarihi, sofistike tahkimatlara dayanarak güçlü topçu savunma sistemlerinin uygulanmasına birçok örnek verebilir.

Ancak modern koşullarda bu tür sabit sistemler oldukça savunmasızdır. Bu yüzden silahlarla donatılmış mobil savunma sistemleri ile yer değiştirilebilemli ve beklenmedik bir yerden yüzey hedeflerine kesin ve büyük bir baskın yapılabilmelidirler. Ssc-6 Sennight, deniz tabanını, kıyı şeridini ve tesislerini koruyan boğaz ve karasuları kontrol etmeyi amaçlayan kıyıya dayalı füze sistemlerinden biridir. Yüksek hareket kabiliyeti, muazzam savaş yeteneği ve gelişmiş letalite ile karakterizedir. Sistem, kendinden tahrikli bir komuta, kontrol ve haberleşme direği, bidonlarda anti-gemi füzelerine sahip bir kendinden tahrikli fırlatma rampasını ve tekrarlanan salvoyu hazırlamaya yönelik bir taşıma-yeniden yükleme aracını içermektedir.

Ateşleme pozisyonunun değiştirilmesinin genellikle yeni bir alandaki kilitlenme için çok fazla zamana ihtiyaç duyulduğu, yani konum bulmanın bir anlamı olmadığı bir sır değildir. Gece görüş cihazları, navigasyon ekipmanı, topografik kontrol ve yönlendirme yardımcıları, sistemin yeni bir görevi tamamlamak için hızlı bir şekilde hazırlanmasını sağlar. Sscb-6 Sennight’ın atış süresi 10 dakikadır.

Tekne tipi hedefleri kolaylıkla yok edebilirken, sistem bireysel füzeleri ateşlemektedir. Ancak hedefler büyük ölçekli gemiler (destroyer ve benzeri) olduğunda, daha büyük füzeler devreye girmektedir. Bu yüzden mühendisler, Sscb-6 Sennight füze sisteminin, 3 saniyeden daha kısa sürede 32 Füzeye kadar salvo yapmasını sağladılar. Ateş birimi 64 füzeden oluşuyor. Başka bir deyişle, düşman bu gücü bir rakibiyle ölçmeden önce iki kere düşünmek zorunda kalacaktır.

Üstelik, sistemin çok çeşitli yüzey hedeflerine karşı kullanılmasını mümkün kılan bir takım başka avantajları da vardır. Komut ve kontrol direği, başlatıcılar arasında merkezi hedefleme ve optimum hedef atamayı sağlar. Sistem, gizli yüzey hedefi edinimi ve elektronik karşı önlemler altında bile izleme için esnek bir stratejinin uygulanmasını sağlayan aktif ve pasif radar yardımcılarını kullanan hassas kanallar içerir.

Gerginlik komutları ve harici keşif ve hedefleme araçlarından operasyonel verilerin alınması ve kullanılması için gerekli önlemler alınır. Diğer bir deyişle, Sscb-6 Sennight bireysel bir savaş birimi olarak ve merkezi savunma sistemi yardımlarının bir parçası olarak hareket edebilir.

Kaynakça:
History CH.

Yazar: Tuncay Bayraktar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar