Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

0 477

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Aracınızın dikiz ve yan aynalarını kullanarak arkanızdaki araçların farkına varırsınız. Ancak bu aynalarla aracınızın arka tarafındaki tüm araçları göremeyebilirsiniz. Kör nokta olarak adlandırılan bölümde olan araçları farketmeniz oldukça zordur. Teorik olarak, düzgün şekilde eğitilmiş ve tamamen uyanık sürücülerin kör nokta izleme sistemine ihtiyacı yoktur, çünkü şerit değiştirirken başlarını çevirip yanındaki şeritlere bakarlar, ancak neyse ki otomobil şirketleri, tüm sürücülerin doğru şekilde eğitilmediğini ya da tamamen uyanık olmadıklarını biliyorlar.

Otoyolda saatte 90 km hızla araç kullanırken, otomobilinizin çevresinde, özellikle kendi aracınızı bir kütleye dönüştürebilecek diğer araçlarla ilgili her şeyi bildiğinizi düşünmek istersiniz. Bu durum ilk sürücü belgenizi aldığınızdan beri sizi rahatsız ediyor olabilir. Aracınızın önünü çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Aracınızın tam arkasını da dikiz aynanızdan çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Ancak otomobilinizin arka tarafındaki her iki tarafa kapalı olan bu gizemli alacakaranlık bölgesinin, arka yan taraftan gelecek bir aracı yutabilecek ve en azından birkaç saniye boyunca tamamen görünmez olmasını sağlayacak kadar büyük olduğunu anlamanız tüm cam ve aynalarınızı kullansanız da pek mümkün olmayabilir. Bu alacakaranlık bölgeye kör nokta denir.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Kör nokta, otomotiv tasarımının en önemli kusurlarından biridir. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne göre, her yıl 800.000’den fazla kör nokta ile ilgili kaza meydana gelmekte ve bunların yaklaşık 300’ü ölümle sonuçlanmaktadır. Göremediğiniz şeylerden kaçınamazsınız ve kör noktalar, sizi kaçınılması gereken şeyleri görmenizi engeller. Örneğin bir sollamaya çıkmak istiyorsunuz, sol aynanızdan arka soldan gelen bir araba var mı diye kontrol ettiniz ve hiçbir araç göremediniz. Ardından sol şeride çıktınız ve çıkmanızla birlikte arkanızdan bir aracın size çarptığını duydunuz. Ancak kör nokta kazalarını önlemek için yapılabilecek bir şeyler olmalı, değil mi? Aslında, yapılabilecek birkaç şey var ve son birkaç yılda büyük otomobil şirketleri, şeritleri değiştirmenin güvenli olduğu zamanı bilmenize ve sizi kör noktanızda olan araçların varlığına uyaran birkaç yol bulmuşlardır. Bu yollardan bazıları yüksek teknolojiye sahip ve en son radar ve kamera algılama teknolojisine güvenmektedirler. Diğerleri düşük teknolojiye sahipler ve geliştirilmiş bir dikiz aynası gibi basit bir şeye güvenmektedirler.

Her otomobil üreticisi, kör nokta tespiti problemine farklı bir yaklaşımda bulunabilmektedir ancak yeni kör nokta izleme teknolojilerini iki farklı kategoriye ayırabiliriz.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Aktif Kör Nokta Uyarı Sistemleri

Tipik bir kör nokta izleme sistemi, elektromanyetik dalgalar gönderen aracın kenarlarına (çoğunlukla dış dikiz aynalarının yakınında veya arka tamponların yakınında) monte edilmiş bir çeşit elektronik algılama cihazları kullanır. Radar dalga boylarını veya bilgisayarla işlenmiş görüntüleri bir dijital kamera ile alır ve analiz eder. Bu alıcılardan biri, aracınızla çok yakınlaşan başka bir aracı fark ettiğinde, genellikle sürücünün çevresel vizyonunda bir ışık yanıp sönerek veya sesler çıkararak – genellikle her iki yöntemi de kullanarak – uyarır. En gelişmiş sistemlerde ise, otomobiliniz kendisini bir önceki şeritteki güvenlik bölgesine geri döndürmeye çalışacaktır.

Lüks otomobillerin kör nokta tespit sistemlerine sahip olma olasılıkları yüksektir. Ancak aktif kör nokta önleme sistemleri, tüm otomobil modellerinde henüz mevcut değildir. Bunlar tipik olarak isteğe bağlı bir üründür ve daha kapsamlı bir emniyet paketi kapsamında gelirlerse size en azından birkaç bin liraya mal olabilir. Ancak bu teknolojiler yaygınlaştıkça, fiyatlar hızla düşmekte ve birkaç yıl içinde çoğu yeni otomobil bu gibi emniyet sistemlerine sahip olacak ya da en azından kolaylıkla uygun fiyatlı seçenekler sunacaklardır.

Pasif Kör Nokta Uyarı Sistemleri

Pasif kör nokta uyarı sistemleri düşük bir teknolojiye sahip olan bir ayna ile oluşturulur. Birçok otomobil üreticisi, normal dikiz aynalarının yapamayacağı alanlara bakabileceğiniz mevcut dış dikiz aynasının köşesine özel bir dışbükey ayna koymak için alternatif sunacaktır. Ve şu anki otomobilinizde bunlardan birine sahip değilseniz, muhtemelen yerel otomobil parçaları mağazanıza girebilir, satın alabilir ve kendiniz kurabilirsiniz. İnanılmaz bir şekilde, testler, tahmin edilebilir kör nokta izleme sisteminin en ucuz şekli olan bu özel aynaların sofistike (ve pahalı) radar tabanlı sistemler kadar etkili olduğunu göstermektedir.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Nasıl Çalışır?

Kör nokta uyarı sistemleri, sizin kör noktanızda olan arabalar konusunda uyarır. Başka bir şeritte yanınızda bir araba varsa o şeride geçmek için sinyalinizi kullanırsanız ilave bir uyarı verebilirler. Bu sistemler, sürücüye kendi kör noktalarında bulunan araçların bulunduğunu bildirmek için bir sembol, ses veya titreşim kullanır. Ancak yine de kontrolü tam olarak bırakmamak gerekir. Çünkü bu sistemler, motosikletleri veya çok hızlı hareket eden araçları algılayamayabilir.
Bu özellik, sol ya da sağ kör noktanızda eğer bir araba ya da bazen başka nesneler olursa sizi uyaracaktır. Uyarılar, yan taraf aynalarınızda veya ön cam çerçevesinde görünecektir. Bu özelliğin bazı gelişmiş versiyonlarında, dönüş sinyalinizi kullanırsanız ve kör noktada bir araç varsa sesli uyarı verebilir (veya başka bir uyarı türü ile uyarabilir).

Bu özellik, sürekli bir şekilde aracınızın yanlarını ve arkasını izleyen sensörleri kullanır. Kör nokta uyarı sistemleri otoyol sürüşü ve otoyol hızları için optimize edilmiştir; yavaş hareket eden veya son derece hızlı araçlar için çalışmayabilirler. Bazı kör nokta uyarı sistemleri, motosikletleri, bisikletleri veya yayaları tespit etmek için optimize edilmemiştir. Bu nedenle şerit değiştirmeden önce kör noktalarınızı kontrol etmek için başınızı çevirip omuzunuzun arkasını gözden geçirmelisiniz. Keyifli sürüşler.

Kaynakça:
http://www.proctorcars.com/how-do-blind-spot-monitors-work/
https://www.carsguide.com.au/car-advice/what-is-blind-spot-monitoring-51471
https://mycardoeswhat.org/safety-features/blind-spot-monitor/
https://auto.howstuffworks.com/car-driving-safety/safety-regulatory-devices/cars-making-blind-spot-less-dangerous.htm

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.