Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Statik Boşaltıcı Fitil: Uçaklara Yıldırım Çarpar mı?

0 411

Statik Boşaltıcı Fitil: Uçaklara Yıldırım Çarpar mı?Her gün on binlerce ticari yolcu uçağı havada seyir halindedir. Öyle ki, birçok uçak, bakım süreci sayılmaz ise, bir insandan kat ve kat daha az süre dinlenir. Bu anlamda uçaklar adeta hiç uyumazlar. Sürekli olarak aktif bir şekilde çalışırlar. Dünya üzerinde çok sayıda ülke var olduğundan bu ülkeler kendi bünyelerinde çok sayıda şehir barındırdıklarından tarifeli olarak düzenlenen sefer sayıları günümüzde 500 bin seviyelerine kadar yaklaşmıştır. Bunun içinde hiç şüphe yok ki, domestik ve de uluslararası seferler de bulunur. Her saniye dünyanın dört bir yanından havalanan ticari yolcu uçakları hiç ara vermeden bir seferden diğer sefere havalanır. Görüldüğü gibi çok sayıda uçağın gökyüzünde olduğu günümüzde aslında iklim değişikliği ve de çok sayıda doğal afet bir arada yaşanmaktadır. Özellikle de Avrupa ve de Kuzey Amerika son derece yağış alan coğrafyalardır. Aslında Asya kıtası da epey bir yağış alır. Ancak yağış olsa da, havacılık öyle bir noktaya gelmiştir ki, artık önü alınamaz. Her ne kadar çok yağış alan bölgeler artık havayolları tarafından hiçbir şekilde ayırt edilmeksizin tarifeli seferlere dahil ediliyorsa, bu durumda sahip olunan uçaklarda da buna göre çeşitli teknolojik gelişimler gözlemleniyor. Bunlar arasında en önemlilerinden biri de ”Static Discharger” yani başka bir ifadeyle ”Statik Boşaltıcı Fitil”. Bu buluş gerçekten sıradışı kabul edilebilir. Bunun nedeni, uçaklara yerleştirilen bu enstrümanın uçağı olası hava olaylarında statik yüklü bulutlardan korumasıdır.

Statik Boşaltıcı Fitil: Uçaklara Yıldırım Çarpar mı?Uçaklar, her zaman güneşli ve de güzel havalarda havalanmazlar. Bazı günler görüş menzili açısından, son derece olumsuz hava şartlarında dahi, havalanan ticari yolcu jetleri, çok büyük elektrik yükü ile yüklü olan bulutların arasından geçerler. Bu geçiş esnasında uçakta herhangi bir elektronik ya da mekanik arıza yaşanmamasının sebebi, uçaklarda bulunan statik elektrik başaltıcıdır. Bunlar uçakların kanat kısımlarında çok açık bir şekilde görülür. Fitil benzeridir ve kanadın bitiminden iç kısmına kadar sıralanmışlardır. Olumsuz hava şartlarında havalanan bir yolcu uçağı, eğer yağışlı bir havada bulutların arasında yol alıyor ise, bu durumda sayıları binlere varacak ölçüde yüksek gerilime maruz kalır. Aslında uçağın içinde herhangi bir şey hissetmesek de uçağa defalarca yıldırım çarpar. Ancak statik boşaltıcılar bunu etkisiz hale getirir. Ancak bu durum kimi zaman böyle olsa da gözle dahi görülebilir. Yine uçağa herhangi bir olumsuz etki etmesi mümkün değildir. Çok nadir durumlarda uçak girdiği elektrik yüklü bulutlarda olumsuzluk yaşar.

Statik Boşaltıcı Fitil: Uçaklara Yıldırım Çarpar mı?Yani eğer yağmurlu bir havada seyahat ediyorsanız endişelenmeniz için gereken herhangi bir durum bulunmaz. Günümüzde havayolu ulaşımı halen en güvenli ulaşım olarak karşımıza çıkar. Bunda uçaklarda bulunan gelişmiş teknolojiler ve de insan faktörünün etkisinin az oluşu önemli bir rol oynar. Zaten kazaların birçoğu uçağı pilotlar kontrol ettiği esnada gerçekleşir.

Yazar:Emir Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.