Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Menopoz Okulu Nedir?

0 402

Menopoz; genellikle 40 ile 55 yaş arasında yaşanılan adet kanamalarının düzensizleşmesi ve ardından kanamaların kesilmesiyle sona eren, hayatın doğal bir evresi olarak kabul edildiği bir dönemdir. Menopoz çeşitleri; erken menopoz (40 yaşından önce), cerrahi menopoz (ameliyat ile yumurtalıkların alınması) ve doğal süreçte yaşanılan menopoz (östojen ve progestrojen hormon düzeyinin azalması) olarak ele alınır. Bu dönemde hormon düzeylerinde azalmanın olması ile fizyolojik-psikolojik anlamda değişiklikler meydana gelmektedir. Kadın hastalara uygulanacak kan testi, transvajinal ultrasongrafi tetkiler ile menopoz tanısı konulmakta ve hekimin danışmanlığı doğrultusunda menopoz tedavisi sürecide kadının onayı doğrultusunda başlayabilmektedir. Bu tedavilere verilebilecek en yaygın örnek, östrojen hormonu takviyesidir.

kadinlar-icin-menopoz-okuluBu dönemde; kadın vücudunun önemli hormonu olan östrojeninin azalması ile vajinal kuruluk, ilişki esnasında ağrı ve hafif kanama, cilt elastikiyetinin kaybı-kırışıklık, kilo alımı, kalp-damar hastalıkları, kemik erimesi, gece terlemesi, ateş basması, uyku düzeninde değişiklikler, yorgunluk ve depresyon görülebilir. Kısaca fizyolojik ve psikolojik açıdan tüm sistemlerin etkilenmektedir. Sağlık personelinin uygun danışmanlığı doğrultusunda bu sürecin rahat bir şekilde geçirilmesi için kadınların menopoz hakkında bilgi sahibi olması, bilinçlenmesi gerekmektedir. Menopoz hakkında bilgi sahibi olan kadın karşılaşabileceği sorunları kendisine uygun çözüm yollarını seçerek daha rahat bir şekilde atlatabilecektir.

Menopoz konusu hakkında kısa süreli ve devam niteliği olmayan seminerler yerine aratık ülkemizde de gittikçe yaygınlaşan fakat pek haberdar olmadığımız Menopoz Okulu eğitimleri verildiği görülmektedir. Yapılan çalışmalarda; Menopoz Okullarında eğitim alan gruplar; sosyo demografik ve kültürel özellikleri göz önünde bulundurularak gruplandırılmakta, bu durum da eğitim süresinde yaşanabilecek sıkıntıların oluşmasını engellendiği, eğitim alan kadınların eğitim sonrasında problemleri ile rahatlıkla baş ettikleri bulunmuştur.

Menopoz okullarında;

-Menopoz tanımı ve fizyolojisi,
-Uygulamalı egzersizler,
-Stres ile baş etme,
-Beslenme,
-Cilt bakımı,
-Giyim,
-Solunum egzersizleri,
-Kaliteli uyku,
-Psikolojik destek,
-Menopoz döneminde yapılması gereken taramalar hakkında eğitimler,
-Danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Ayrıca; aynı ortamda benzer problemler ile biraraya gelen kadınlar arasında etkili bir iletişim ortamı olması kadınların yalnız olmadığı anlamına gelmektedir. Hayatın normal bir parçası olarak kabul edilen Menopoz döneminin daha sağlıklı, daha rahat, daha bilinçli geçirebilmek için bu okullara hergeçen gün ihtiyaç duyulmaktadır.

Yazar:Saniye BÖrekcİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku