Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Stresten Kurtulmanın 8 Yolu

0 444

Stresten Kurtulmanın 8 YoluEğer mide ekşimesi acısını çekiyorsanız, problemleri kaynağında çözmenize yardımcı olacak stresten kurtarıcı ve rahatlatıcı aktivitelerden bazılarını denemelisiniz.

İnsanlar genellikle stresin tamamen mental sağlığa yönelik bir kaygı olarak düşünürler ancak stres kontrolsüz bırakılırsa, birçok fiziksel sorunun temel kaynağı olabilmektedir. Örneğin, mide ekşimesi ve reflü gibi hastalıklara maruz kalabilirsiniz.

Tarih boyunca dünyanın herhangi bir yerindeki tüm insanlar, bilerek veya bilmeyerek, stresten kurtarıcı ve rahatlatıcı aktiviteleri uygulamış ve birçok faydasını görmüşlerdir. Denemeye değdiğini düşündüğümüz bazı aktiviteler aşağıda yer almaktadır.

Stresten Kurtulmanın 8 YoluOrman Banyosu

Mayolarınızı ve şortlarınızı uzak bir yere koyun. Japon orman banyosu uygulaması -asıl adıyla shinrin-yoku- ormanlık alanların etrafında kısa yürüyüşler yapmayı içermektedir. Açık havada dışarı çıkmak genellikle stresle başa çıkmada ciddi bir enerji ve güç verir, sizi rahatlatır, ancak stresten kurtulma amaçlı yürüyüşlerinizde örtülü bir alanın altında yürümeyi tercih edin. Bu sebeple, açık alanlar yerine ormanlık alanlarda yürümeye çalışın ve çok hızlı yürümediğinizden emin olun. Amacımız yarışmak değil rahatlamak.

Hygge

Huggah olarak telaffuz edilen bu sözcük Danimarkacadır. Genel olarak, rahat bir ortamda olmanın verdiği sakinlik ve memnuniyet duygusuna işaret etmektedir. Hygge birçok şekilde yapılabilmektedir. Bunu yalnız başınıza ve yılın herhangi bir zamanında yapabilirsiniz. Ancak bizce en iyisi, karanlık ve soğuk havalarda sıcak ve konforlu bir odada arkadaşlarınızla oturduğunuz hissiyatı şeklinde olanıdır.

Stresten Kurtulmanın 8 YoluYoga

Tüm yoga türlerinin sağlayabileceği sayısız farklı faydayı özetlemek imkânsızdır. Ancak hangi tür yoga ile uğraşırsanız uğraşın stresin giderilmesinde harikalar yaratabileceğini söylemek kesinlikle doğru olacaktır. Eski Hint öğretilerindeki yoga, her ikisi de stresi hafifletmeye katkıda bulunabilecek yakın odaklanmaya ve hareketlerin mutlak kontrolüne dayanmaktadır.

Gong Banyosu

Rahatlatıcı bir müziği düşündüğünüzde muhtemelen gong aklınıza gelen ilk enstrüman olmayacaktır, ama bir kere gong banyosunu denemek bu konudaki fikirlerinizi değiştirebilir. Gong terapisinde sadece bir mat üzerinde uzanır ve vurulmakta olan bir gongun neden olduğu ses dalgalarından gelen titreşimler ile rahatlarsınız. Gong, Doğu ve Güneydoğu Asya’da yüzyıllardır iyileştirici bir enstrüman olarak kullanılmaktadır. Artık tüm dünyada da gong terapilerinin düzenlendiği uzman merkezler bulunmaktadır.

Meditasyon

Bir diğer antik uygulama ise meditasyondur. Kökleri Asya kültürlerine dayanmaktadır. Günümüzde tüm dünyaya yayılmıştır. Akıllı telefonların uygulama marketleri bile sayısız meditasyon ve farkındalık rehberi niteliğindeki uygulamalar ile dolup taşmaktadır. Meditasyon çeşitli formlarda olabilir, ancak en yaygın versiyonu günlük yaşantınızdaki tüm kaygıları unutup nefes alış verişinizi kontrol altına aldığınız türüdür. Bunu bir uygulama veya video rehberliğinde tek başınıza yapabileceğiniz gibi grup halinde de yapabilirsiniz. Hangi şekilde yaparsanız yapın önemli olan nokta günlük rutininiz haline getirmenizdir. Eğer stresten kurtulmak ve rahatlamak istiyorsanız, günde birkaç dakikanızı meditasyona ayırmanız oldukça kolay ve erişilebilir ilk adım olacaktır.

Stresten Kurtulmanın 8 YoluFika

Gün içinde rahatlamak için kısa bir mola vermek, sıcak bir içecek almak ve sakin bir yere oturmak hemen hemen dünya üzerindeki tüm kültürlerde yer bulan bir eylemdir. İngiltere’de beş çayı içilirken, Güney Afrika’da halk hep birlikte sarhoş edici etkisi de bulunan yerba çayını içmektedir. İsveç’te ise fika kavramı vardır, küçük bir ara dinlenme molası veririsiniz ve kendi kendinize veya bir başkasıyla birlikte bir içecek ile hamur işi alırsınız. Bu çok basit bir fikirdir ancak stresi azaltmak hususunda ciddi faydaları vardır. Bu sebeple, fika için iş günlerinizde mutlaka zaman yaratmaya çalışmanız gerektiğini düşünmekteyiz.

Stresten Kurtulmanın 8 YoluDavul Çemberi

Davul ve diğer enstrümanları çalmak için bir grup olarak toplanmak, dünyadaki pek çok kültürün yüzyıllardır yapmış olduğu bir şeydir. Muhtemelen en çok da Batı Afrika’daki djembe davul çemberleriyle alakalı olduğu düşünülmektedir. Davulların ritmi ve bir halkanın parçası olmaktan gelen topluluk hissi muhteşem bir stres azaltıcı etki yaratabilmektedir. Böyle bir gruba katılmak için usta bir perküsyonist olmanız gerekmemekte ve bir grup bulmak için Mali’ye gitmenize de hiç gerek kalmamaktadır. Birleşik Krallık’ta birçok grup bulabilirsiniz.

Stresten Kurtulmanın 8 YoluHint Kafa Masajı

Tüm masajlar rahatlatıcı değildir, mesela uzun bir koşudan sonra bacaklarınızdaki gerginliği çözmek için yapılan bir spor masajı fikirlerinizi alt üst edebilir. Ancak hint kafa masajları günlük hayatın stresini azaltmak için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Bin yıllardır Hindistan’da uygulanan Ayurvedik şifa sisteminin bir parçası olmuştur. Stresi hafifletmeye yardımcı olmasının yanı sıra, kafa derisi, yüz, boyun ve omuzlara masaj yapmak, kötü postürün neden olduğu boyun ve sırt ağrılarına karşı da yardımcı olabilmektedir.

Kaynakça:
http://www.coachmag.co.uk/health/7397/eight-ways-to-de-stress-from-around-the-world

Yazar: Fatih Kokoç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku