Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sıcak Havalarda Kalıcı Makyaj İçin İpuçları

0 490

Bütün kadınlar makyajı sevse de yaz aylarında makyajla uğraşmak zordur. Çünkü terden dolayı makyajlı kalmak olağandışı bir çaba gerektirmektedir. Uzun süre titizlikle yapılan makyaj belli bir süre sonra erimeye başladığında yüz çevresi tam manasıyla akma yaparak kirlenir. Kadınlar özellikle yaz aylarında ciltlerindeki keskin lekeleri gizlemek, doğal ten tonunu çıkarmak, ruh halini yansıtmak ve mevsime bağlı olarak makyajı mükemmelleştirmek için çok zaman harcarlar. Sonra, sıcaktan tüm makyaj erimeye başlar ve bu çok can sıkıcı bir durumdur. Bu durum karşısında makyajın sıcak havalarda bozulmamasına yardımcı olacak bazı makyaj önerileri vardır. Eriyen makyajı önlemek için bazı ipuçları aşağıdaki gibidir:

1. Yağ kontrollü Yüz Yıkama Jeli Kullanmak

Yüz yıkama jeli, tüm ekstra yağları emer, cilde tonlanmış ve taze bir görünüm kazandırır. Bu yüzden makyaj öncesi yağ kontrollü yüz yıkama jeliyle nazik bir şekilde yüz yıkanmalı ve bir havlu veya mendille kurulanmalıdır. Bu makyajın ömrünü uzatır.

2. Cilde Buz Uygulamak

Sıcak Havalarda Kalıcı Makyaj İçin İpuçlarıBu uygulama birçok makyaj ve cilt bakımı uzmanı tarafından tavsiye edilmektedir. Bir buz küpü temin edilmeli ve nazikçe göz bölgesinin alt kısmından tüm yüz bölgesine uygulanmalıdır. Buz küpünün soğukluğu ciltteki kılcal damarları tahriş edebileceğinden, çok fazla baskı yapmadan buz küpüyle hafifçe masaj yapılmalıdır. Bu nedenle, 2 saniye boyunca bastırmadan hafif bir şekilde yüzde gezdirilmelidir. Daha sonra temiz bir havluyla cildi kurulamalı ve ardından makyaj uygulamaya başlanmalıdır. Bu uygulama cildi serinletir, genişlemiş gözenekleri sıkılaştırır ve makyajın erimesini önlemektedir.

3. Cilt Toneri Uygulamak

Tüm yüze ve boyna pamuklu bir bezle iyi bir cilt toneri uygulanmalıdır. Ayrıca bu cildi gençleştirir.

4. Makyaj Altına Astara Uygulamak

Doğal bir gündüz makyajı veya düzgün pürüzsüz bir cilt görünümü için, makyajın altına astar uygulanmalıdır, bu uygulama birçok fayda sağlayacaktır. Yüz ve göz astarlarını kullanmak, cildin makyajı eritmesini önlemek için en iyi makyaj ipuçlarından biridir. Cilde başka bir katman eklemek, verimsiz olmadığından dolayı herhangi bir endişe yaratmamalıdır. Astar bütün makyajın kilitlenmesi ve erimesini önleyerek uzun süre dayanması için mükemmel bir temel oluşturmaktadır. Ter bölgesinin yoğun veya cildin aşırı yağlı olması durumunda, T bölgesini doldurmak önemlidir. Çok iyi bir şekilde, T bölgesinde, burun ve çenede ki astar üzerine uygulanmalı, bu, fondötenin ve kapatıcın saatlerce kalmasına yardımcı olmaktadır. Astar uygulamanın ilave faydası, bir sonraki BB veya CC krem katmanının zahmetsizce Sıcak Havalarda Kalıcı Makyaj İçin İpuçlarıkaymasına yardımcı olmasıdır. Ayrıca sadece az bir miktar ürüne ihtiyaç olacaktır. Yazları bir astar seçerken, cildi fazla nemli hale getirmeyen veya parlatmayacak bir formül seçmek en iyisidir.

5. Nemlendirici İle Ciltteki Işığı Yansıtmak

Dışardaki sıcaklık makyajı eritecek kadar yüksek olduğu durumlarda ciltteki makyaj katmanlarının üstüne bir katman eklemek işe yaramamaktadır. Böyle bir durumda ısı dostu olan makyaj ürünü seçerek başlanmalıdır. Kapatıcı ve temel tercihen bir jel bazlı hafif temel izleyen bir çubuk kapatıcılardır. Renkli bir nemlendirici, BB veya CC kremi gibi daha hafif formül yüz ürünleri, ısı nedeniyle kolayca erimemeleri nedeniyle temel yerine işe yaramaktadır ve sırrı ürünü dik tutarak hafif uygulamaktır. Kalın, ağır ve kremsi ürünler kullanılmamalı ve hafif ürünler seçilmelidir. SPF ile hafif renkli bir nemlendirici, biraz pudralı toz ve yüz de hafif bir allık kullanılmalıdır. Ayrıca, gözlere bir kat maskara ve renkli dudak balsamı veya hafif nemlendirici dudak parlatıcısı uygulanmalıdır. Tüm bunlar cildi sert güneşten korumanın yanı sıra doğal bir makyaj görünümü de sağlamaktadır.

6. Yağ Emici Kurutma Kâğıdı Kullanmak

Sıcak havalarda çoğu zaman yağ ve ter kontrol edilmeye çalışılsa da, terin cilt yüzeyine çıkmasının ve parlatmasının önüne geçilemez. Ve bu normal bir süreçtir bu sürece hazırlıklı olunduğunda şikayet etmek için ortada bir sebep kalmaz. Çoğu kişi, yağı ve parlamayı kontrol etmek için terin üzerine kompakt pudra dökmekle büyük hata yapmaktadır ve bu en büyük makyaj yanlışıdır. Pudra ter üzerine sürülürse, makyaj kırışır, lekelenir ve cildin kurumasını önler. Bunun yerine, yağ emici kurutma kâğıdı gibi daha akıllı seçenekler seçilmelidir. Çok ince ve hafif bir formdadırlar, ancak çok işe yararlar. Anında parlamayı emmek ve makyajın mat kalması için alnı, T bölgesini ve gözaltındaki bölge temizlenmelidir.

7. Makyaj Spreyi Uygulamak

Sıcak Havalarda Kalıcı Makyaj İçin İpuçlarıMakyaj yapan ünlü makyaj sanatçıları tarafından kullanılan bitirme spreyi adı verilen bir ürün vardır. Allık veya bronzlaştırıcı, dudaklar, fondöten ve kapatıcı gibi tüm makyajdan sonra bu sabitleyici sprey kullanılabilir. Bu sprey makyajın terden dolayı akmasına özellikle fondötenin erimesini engellemek için ince bir şekilde yayılarak kullanılmalıdır.

8. Allık ve Göz Farları Toz Halinde Seçilmeli

Allık ve göz farında seçim yapılırken pudra formunda olanlar seçilmelidir. Pudralı seçimler makyajdaki yağı kontrol eder ve terleyen ciltte daha uzun süre kalıcı olur. Göz farı fırçasına bir miktar makyaj ayar spreyi veya sade su ile ıslatarak başlanmalıdır. Sonra, fazla suyu kuru bir kağıt mendil ile alınmalı ve ardından göz farı uygulanmalıdır. Göz farı göze iyi yapışır aynı zaman da güzel bir sırlı göz makyajı kuruduktan sonra sağlar.

9. Su Geçirmez Formülleri Denemek

Bir rimel, kompakt pudra veya maskarada su geçirmez formüllere denenmelidir. Çünkü bu ürünler makyajı uzun süre boyunca terden etkilenmesini önler. Maskara veya rimelin gözlerin altına akmasından nefret edenler için su geçirmez ürünleri seçmek böyle bir görüntüden kurtulmak için akıllıca makyaj uygulamalarıdır. Göz makyajında bakışları yukarı kaldırmak için kirpik kıvırıcı kullanmak maskara için geniş bir alan yaratılmasını sağlar.

10. Dudaklara Astar Uygulamak

Üst dudağın üstündeki cilt terlediğinden ve dudaklar sürekli hareket halinde olduğundan dolayı ruj kolayca çıkma eğilimindedir. Dudaklar ruj sürülmeden önce ince bir pudra tabakası gibi bir astarla kaplanması rujun ömrünü uzatır. Ruj belli bir zaman sonra dudaklardan çıkmaz ve sahte ruj efekti verir. Unutulmamalıdır ki yüz makyajı hafif ve ince olsa bile, parlak dudaklar taze bir görünüm elde etmeyi sağlar. Rujlar sıcak güneşin altında erimesini önlemek başka bir yol da ince bir kat ruj uygulaması yaparak temiz bir mendille silkmek ve üzerine başka bir kat ruj uygulamaktır. Bu, sıcak ve nemli havalar rujun ömrünü uzatan için en iyi makyaj ipuçlarından biridir.

11. Güneş Koruyucu Uygulamak

Cilde jel bazlı bir güneş koruyucu veya hafif losyon bazlı bir güneş koruyucu uygulanması yapılan makyajın ömrünün uzun olmasını sağlamaktadır. Yalnız burada dikkat edilmesi Sıcak Havalarda Kalıcı Makyaj İçin İpuçlarıgereken bu uygulama yapıldıktan sonra ayrıca krem bazlı bir ürün kullanılmamalıdır.

12. Bronzlaştırıcı Kullanmak

Büyük bir allık fırçasıyla bir miktar bronzlaştırıcı veya bir miktar renksiz pudra cilde uygulanması doğal bir yaz makyajı için zemin elde etmeyi sağlar. Yanaklardaki elmacık kemikleri üzerine uygulanan bronzlaştırıcının daha uzun süre kalmasını sağlamak için, yüzün tamamına fırça ile ince yüz pudra sürmek faydalı olabilir.

13. Geceden Antiperspirant Kullanmak

Ertesi gün güzel kokmanın yanında makyajın daha güzel olması isteniyorsa, terlemeyi önleyici antiperspirant geceden uygulanmalıdır. Ve gece uyku iyi alınmalıdır. Bu, formüldeki bileşenler gün başlamadan çalışmaya başlar ve terlemenin önüne geçer.
Özellikle sıcak yaz günlerinde makyajın erimesi sinir bozucu bir durum gibi görünse de bazı yöntemlerle bu erimeyi aza indirmek mümkündür. Öncelikle çevre ve sağlık dostu kaliteli kozmetik ürünler seçilerek makyaj yapılmalı ve gün bitiminde makyajın ciltte kalmamasına özen gösterilmelidir.

Kaynakça:
goodhousekeeping.com
harpersbazaar.com
sephore.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku