Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Su Kestanelerinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

0 443

Su kestaneleri, sudaki yumru bir sebzedir. Güneydoğu Asya, Afrika, Avustralya ve pek çok Pasifik adasının bazı bölgelerinde yetişirler. Bir su kestanesi hem renk hem de şekil bakımından gerçek bir kestaneye benzer, ancak bir somun değildir. Su kestaneleri birçok mutfakta popülerdir ve çeşitli sağlık yararları vardır. Faydalarından bazıları şu şekildedir:

Antioksidanlar Sağlama

Su kestaneleri mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, vücudun bağışıklık sisteminin potansiyel olarak zararlı moleküller olan serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olurlar. Serbest radikaller bir dereceye kadar biriktiğinde oksidatif bir duruma neden olabilirler, stresin vücudun doğal savunmasını ve hücrelere zarar vermesini önlerler. Oksidatif stres kanser de dahil olmak üzere kronik hastalık geliştirme riskinde artışla bağlantılıdır. Bununla birlikte bazı araştırmalar, kestane kabuğunda bulunan antioksidanların serbest radikallerin vücut üzerindeki etkilerini nötralize etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Yavaşlayan Tümör Büyümesi

Su Kestanelerinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?Su kestaneleri ferulik asit denilen bir antioksidan içerir. Ferulik asidin kanser hücrelerinin büyümesini azaltmaya ya da yavaşlatmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Örneğin, meme kanseri ile ilgili bir test tüpü çalışmasında, ferulik asidin hücrelerin büyüme hızını düşürmeye ve azaltmaya yardımcı olduğunu bulunmuştur. Bununla birlikte, kestanedeki bileşiklerin kanserle mücadeleye yardımcı olup olmayacağının belirlenmesi, insanlarda daha fazla araştırma yapılmasını gerektirecektir.

Kalori Tüketimini Azaltmak

Su kestanesi kalorileri bakımından çok düşük bir sebzedir. Yarım su bardağı dilimlenmiş su kestanesi sadece 60 kalori içerir. Düşük kalorili sayıya sahip olmasına rağmen, su kestaneleri aşağıdakiler dahil birçok besin içerir:
•Lif
•Protein
•Bakır
•Potasyum
•Magnezyum
•B2 vitamini
•B-6 vitamini

Yüksek Tansiyon ve Buna Bağlı Riskleri Azaltmak

Su Kestanelerinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yüksek tansiyon, inme ve kalp hastalığı dâhil olmak üzere birçok sağlık sorununa katkıda bulunabilir. Kestane sularında bir besin maddesi olan potasyum, kan basıncını düşürmekle bağlantılıdır. 2013’te yapılan bir araştırmada, gözden potasyum alımının artırılmasıyla hipertansiyon olan kişilerde kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceği bulunmuştur. Araştırmacılar ayrıca, daha yüksek bir potasyum alımının inme riskini yüzde 24 azaltabileceğini öne süren orta kalitede kanıtlar bulmuşlardır. Bu derlemede, 3.500-4.700 miligram (mg) içeren daha yüksek bir alım olduğu kabul edilmiştir.
Daha küçük bir incelemede 11 kişi üzerinde çalışma yapılmış, daha yüksek potasyum alımının hem inme hem de kalp hastalığı risklerini azalttığını bulunmuştur. Yarım su bardağı dilimlenmiş su kestanesi 362 mg potasyum içerir. Sağlıklı bir diyete ekstra potasyum eklemek, yüksek tansiyon ve buna bağlı riskleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Su Kestanesi Nasıl Kullanılır?

Su kestanelerinin hazırlanması ve yenmesi kolaydır. Uluslararası yiyecekleri satan marketler genellikle konserve veya bütün şekilde işlenmemiş ürünler sunarlar. İnsanlar bunları çevrimiçi olarak da satın alabilirler. Bir bütün, taze su kestanesi kullanmak için, altındaki beyaz eti çıkarmak için dış kahverengi zar soyulması gerekmektedir. Ve bu şekilde soyulan su kestanesi çiğ olarak yenilebilmektedir. Ayrıca, bir yemeğe tatlı, gevrek bir katkı sağlamak için kızartılabilir, ızgarada pişirilebilir, haşlanabilir ve ya sote edilebilir. Yemeğe bağlı olarak, kişinin talebine göre bütün, dilimlenmiş, doğranmış veya öğütülmüş olarak servis edebilir. Patates kızartması, suey pirzolası ve birçok köride popülerdir. Bireyler ayrıca atıştırmalık olarak şekerlenmiş veya turşu olarak kestanelerini tüketip tadını çıkartabilirler. Veya un karışımında kullanılmak üzere veya koyulaştırıcı bir madde olarak, kuru kestaneleri çıkarılıp öğütülebilirler.
Su Kestanelerinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?Su kestaneleri mükemmel bir besin kaynağı ve antioksidandır, bu da onları sağlıklı bir diyete iyi bir katkı sağlar. Bazı kanıtlar, kestanenin tüketilmesinin, vücuttaki serbest radikalleri azaltmaya ve diğer faydaların yanı sıra kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Doğanın sayısız nimetlerinden biri olan su kestaneleri pek çok araştırmaya konu olmuş ve olmaya devam etmektedir. Su kestaneleri çok yönlüdür insanlar bunları birçok pişirme türünde kullanabilir veya çiğ yiyebilir.

Kaynakça:
livestrong
healthline

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.