Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Su Ürünleri Yetiştiriciliği

0 452

 

Su Ürünleri YetiştiriciliğiSuda bitki ve hayvanların yetiştirilmesi ve hasat edilmesidir.Havuzlar, göller ve bataklık gibi doğal su bünyelerinde, acı su ve okyanuslarda yer alabilirler.Su ürünleri yetiştiriciliği, balık kuluçkahanelerde yaygın olarak bulunan tanklar gibi insan yapımı su kaplarında (veya ekipmanlarda) yapılabilir.
Su ürünleri yetiştiriciliği genelde balık yetiştiriciliği olarak adlandırılır.Tipik yetiştirilen türleri arasında istiridye, somon, alabalık, sert ve yumuşak kabuklu istiridyeler ve diğer kabuklu deniz hayvanları sayılabilir.

Su Ürünleri Yetiştiriciliği21. yüzyılın başlangıcından beri (öncelikli olarak aşırı avcılıkla mücadele eden) su ürünleri yetiştiriciliği, deniz ürünlerinin üretimi için uygun bir yöntem olarak ivme kazanmıştır.Su ürünleri yetiştiriciliğinde öncü kurum olan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), su ürünleri yetiştirme düzenlemesi, politikası ve fiziksel sistemler geliştirmek için devletlere federal bir rehberlik ve mali yardım sağlamaktadır.Resmi olarak, NOAA, su ürünleri yetiştirmeyi ”herhangi bir ticari, rekreasyonel veya kamusal amaç için kontrollü veya seçilmiş su ortamlarında suda yaşayan organizmaların yayılması ve yetiştirilmesi” olarak tanımlamaktadır.

Su Ürünleri YetiştiriciliğiSu Ürünleri Yetiştiriciliğinde Fayda ve Sorunlar

Su ürünleri yetiştiriciliğinde, mevcut balık ürünlerinin sürdürülebilir ve istikrarlı kalmasını sağlarken, giderek artan deniz ürünlerine olan talebin karşılanmasına yardımcı olmak da dahil olmak üzere birçok yararı vardır.Bu durum ekonomi için de iyidir.Bununla birlikte; doğa için oluşturduğu sorun ve zorluklarda vardır.Örneğin, devasa bir akvaryum içindeki kara kökenli balıkların, çiftliklerde değiştirilmesi gereken kirli su içeren tanklarda yaşaması ve sistemin kurulumuna bağlı olarak dışkı içeren atık suyun boşaltılmasıyla çevreye kimyasal atıklarla zarar verebilme tehlikesi vardır.Ek olarak, su ürünleri yetiştirme operasyonları, parazitleri ve hastalıkları vahşi doğaya yayabilirler.Diğer bir sorun ise, çiftlik balıklarının bir gıda kaynağına ihtiyacı olmasıdır ve diğer vahşi türler şu anda aşırı avlanma riskiyle karşı karşıyadır.

Su Ürünleri YetiştiriciliğiSu Ürünleri Yetkilendirmesi

Su ürünleri yetiştiriciliği hibeler ve finansman programları vasıtasıyla hükümet tarafından desteklenmeye devam etmekte ve böylece geleneksel balıkçılık için mali olarak uygun bir alternatif olmaktadır.Su ürünleri yetiştiriciliği iki amaçla hizmet eder.Birincisi yapay balıkçılık faaliyetlerini desteklemektir.İkincisi, vahşi stok popülasyonlarını yeniden inşa etmek için kullanılır.Tipik bir örnek, nehirleri, göletleri ve akarsuları doldurmak için kullanılan alabalık kuluçkahaneleridir.Ticari olarak, bu amaçla 50 yıldan uzun bir süredir tarihsel olarak su ürünleri yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Kaynakça:
https://www.thebalance.com/what-is-aquaculture-1301625

Yazar:Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku