Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Süt Dişleri Çürüyünce Ne Yapılmalıdır?

Close-up of little boy opening his mouth during dental checkup
0 448

Bebeğinizin çürüyen dişlerinin tedavi edilmesi gerekliliğini vurgulayan hekimler süt dişlerinin tedavisinin daha önemli olduğunun da altını çiziyorlar. Bazı ebeveynler, süt dişlerinin kalıcılığın olmadığını düşünerek bebeklerin bu çürüklerle baş başa bırakıyorlar ki bu oldukça yanlış bir durumdur. Süt dişleri bebeğinizin ilerleyen yaşlarının diş temellerini oluşturur. Bu sebepten süt dişlerinin sürekli olarak bakıma ihtiyaçları vardır.

Süt dişleri bebeklerin çene yapısının korunması için ilk gelen dişlerdir, bu Süt Dişleri Çürüyünce Ne Yapılmalıdır?dişlere sağlıklı bakıldığında doğal düşmeler yaşanır; fakat çürüklerle yeri boşalan süt dişleri çenede bebeklerde ileriki yaşlarda doğacak şekil bozukluklarıyla karşı karşıya kalmalarını neden olacaktır. Çürük için hekime başvurmanız gerekir, birçok anane ve baba bu yaşlarda süt dişlerini önemsemez; fakat 3 yaşından sonra bebeğinizi götüreceğiniz diş hekimi arayışlarına başlamalısınız. Kontrolleri düzenli yapılan bebeklerde daha erken müdahale diş ve ağız sağlığında oldukça etkili olacaktır. Çocuklarda çürüyen süt dişlerinde sadece ağız, çene gibi farklı rahatsızlıklarda dikkat çeker. Siz farkına dahi varmadığınız çürüklerden dolayı bebekler yeme güçlüğü çekerek yemek istemezler ya da iyi çiğneyemedikleri için sindirim surunu yaşarlar. Tüm süt dişlerinde oluşan çürüklerse ateş, ağrı, damak apsesi gibi çocuğu rahatsız edecek ciddi problemler yaratabilir.

Süt dişlerinin sağlıklı olduğu çocuklarda, 10 yaşa kadar ağız içinde işlevini sürdüren dişler olması gerektiğini belirten uzmanlar; iyi bakılmayan ve özen gösterilmeyen süt dişlerinin bu yaşlara gelemeden önce çürük sebebiyle kaybedilmesinden dolayı bu yaşlarda birçok problem yaşama konusunda anne ve babaları uyarıyorlar. Süt dişleri çürüklerden dolayı kaybedildiyse bu, ileriki yaşlarda çocuğun gömülen ve çıkmayan diş yapısıyla karşılaşılmasına sebep olur. Bunun yanında ağız yapısı çarpıklı, görsel çene kaymaları görülebilir. Süt dişlerinin çürüklerini engellemek için öncelikle bilinç anne ve baba olmanız gerekiyor. Diş hekimiyle çocuklarımızı 3 yaşında tanıştırmalı ve kontrollerini düzenli olarak yaptırmalısınız. Diş fırçalama alışkanlığı doğru yaptırmalı ve sürekli olarak yapmasını önermelisiniz.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku