Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Can Gox Kimdir?

0 482

5448_nm_cangox5550_1220Gerçek ismi Can Göksun olan, ancak müzik dünyasında Haydar Waits ya da daha popüler olan Can Gox ismiyle bilinen sanatıçı, Türk caz müziğine bambaşka bir boyut kazandırmıştır. 1976 yılında dünyaya gelen Gox, Kadıköylüdür. Yaptığı müziği, “Anadolu Blues” olarak tanımlamaktadır. Birçok müzik otoritesince, sesi Cem Karacaya benzetilmektedir. Argo tabirle, kendisinin ses tonuna bakarak “zenci gırtlağı” sahibi olduğu da söylenebilmektedir.

5448_thumb_640_360_567Can Gox, 15 – 16 yaşlarından itibaren, İstanbulda bir takım gece mekanlarında müzik yapmaya başladı. Bilgi Üniversitesinden kazandığı burs ile, caz müzik eğitimine devam etti. Bu müzik eğitiminde, çok kaliteli isimlerle beraber çalışarak, bu çalışmalardan ve müzikal edinimlerden kazandığını, sahne performansı ve diğer çalışmalara yansıtabilmeyi, müzikal felsefe anlamında hedefine oturttu. Can Gox, 2000 yılında oluşturdukları Blues-Mobil ile birlikte, şarkılarını ve enerjisini kitleler ile tanıştırmayı başardı. Ancak, “Kaybedenler Kulübü” filminin müziklerini yapan Can Gox açısından, bu çalışma bir dönüm noktası oldu. 2011 yılının Nisan ayında piyasaya sürülen aynı filmin soundtrack albümünde, “Wrong Side Of The Road”, “Son Kare (Gülce Duru ile vokal)”, “Wake”, “Angels Gone”, “Melancholy Man”, “My Woman (Gülce Duru ile vokal)” parçalarını seslendirdi. Aynı zamanda, Kaybedenler Kulübündeki şarkılarını evinde kaydettiği de söylenmektedir. Müzik kariyerindeki ilk solo albümü ise, “Yalnızım Ben” çalışması olmuştur.

5448_68de4cc1b-1Can Gox, Gox isminin nereden geldiği sorulduğunda, “Göksun” soyadının kendince kısaltılmış sahne adı olduğunu belirtmektedir. Müzik piyasasına atılmazdan önce de, özel bir şirkette yöneticilik yaptığını, ancak hem müzik ile uğraşıp, hem de mesleki kariyerine devam etmesinin çok zor olduğunu belirterek, özel sektörden neden ayrıldığını anlatmaktadır. “Drama Köprüsü”, “Neredesin Sen” gibi geleneksel ezgiler taşıyan Anadolu müziklerini, kendi enstrümanları ve caz stilini yansıtarak oluşturduğu tınılarda yeniden seslendirmesiyle, eski ve yeni kültürel öğeler arasında köprü vaziyeti de görmektedir. Sahnede ve stüdyo çalışmalarında, Neşet Ertaşı, Cem Karacayı, Müslüm Gürsesi seslendirirken, Tom Waits, Bob Dylan gibi dünyaca ünlü sanatçılardan eserler de çalıp söylemektedir.

Can Gox, “Doğa İçin Çal” isimli gönüllük esaslı müzik projesinin ikinci çalışmasında da, videoya katılan sanatçılardan biri olmuştur. Can Gox, bazı televizyon dizilerinin müziklerini yaparak, çeşitli mekanlarda canlı performansını sergileyerek ve yurt çapında verdiği konserlerde şarkılarını seslendirerek yaşamını sürdürmektedir. Gençleri etkileyen, sesiyle tüm yaştaki insanlara hitap edebilen, toplumsal olaylara da duyarlı bir sanatçı profili sergilemektedir.

Kaynakça:
http://www.meleklermekani.com/threads/can-gox-hayati-ve-biyografisi-burada.222321/
https://eksisozluk.com/can-gox–2740449
http://tr.wikipedia.org/wiki/Can_Gox

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.