Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Susam Yağının Besin Değerleri ve Faydaları

0 633

Susam yağı bizlere doğa ananın bir nimetidir. Sağlığa olan faydalarını daha iyi anlayabilmek için aşağıda verilen besin değerlerini okumaya devam edin.

Susam yağı dünyada bir çok kültürde, çağlardan beri susam tohumlarından elde edilmektedir. Orta Doğu’da yapılan arkeolojik kazılar sonucu, Hindistan ve İran’da 3000 yıl önce bile üretilmekte olduğu ortaya çıktı. Bu dönemlerde susam yağı egzotik parfüm ve mutfak sanatı için mükemmel bir malzeme idi. Susamın sağlık yararları sayısızdır bu da, susam yağının Ayurveda tıbbında ağırlıklı olarak kullanılmasının nedenidir. Susam ile birlikte susam yağı ayrıca çeşitli yemek tariflerine lezzet eklemek için kullanılmaktadır.

6203_sesameoil

Susam yağı ağırlıklı olarak mutfakta kullanılmaktadır bunun nedeni yüksek dumanlanma noktasına sahip olması ve yüksek miktarda çoklu doymamış yağ asitleri (% 41), B vitamini, E vitamini, kalsiyum, magnezyum ve demir içermesidir. Oldukça popüler kullanımından dolayı susam yağının besin değerleri ve sağlık faydalarından bahsetmemiz gerekir.

Kullanımı:

Susam yağının antioksidan özellikleri nedeniyle bir çok kullanım alanı bulunmaktadır. Susam yağının “yağların kraliçesi” olarak adlandırılmasının sebebi bu olmalı! Yüzyıllar boyunca şifa yağı olarak kullanılmıştır. Bu yağın özellikle stafilokok ve streptokok gibi yaygın cilt patojenleri ve atlet ayağı gibi yaygın cilt mantarlarına karşı antibakteriyel özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca Ayurveda tıbbında susam yağı kullanımının damarları açıcı özelliği olduğundan, diyabet, hepatit ve migren tedavisinde ve kolesterol seviyelerinin düzenlenmesinde yararlı olduğundan bahsedilmiştir.

Susam yağı antioksidan bakımından zengin bir kaynaktır ve dolayısıyla cilt için bir nimettir. Cilt altındaki serbest radikalleri düzenler ve diğer yağlara göre deriye daha hızlı nüfuz etmektedir. Susam yağının besin değerleri büyüleyici bir keşfi ortaya çıkarmıştır. Hücre çoğalmasını sağlayan mükemmel bir hücre büyüme düzenleyicisidir. Aynı zamanda cilt yanıkları, kaşıntı, güneş yanığı ve bakterilerin neden olduğu kepeği iyileştirmektedir. Ayrıca doğal bir ultraviyole ışınları koruyucusudur.

Besin Değerleri:

Susam yağı, susam tohumlarından pek çok şekilde ve formda elde edilmektedir. Susam tohumları leonetic asit gibi çeşitli yağ asitlerinin ve bir miktar proteinin iyi bir kaynağı olsa da, susam yağı hiç protein içermemektedir. Bir çorba kaşığı (yaklaşık 14 g) susam yağının besin değerleri;

Kalori: 120
Toplam Yağ: 14 gram (2 gramı doymuş)
Kolesterol: 0 miligram
Sodyum: 0 miligram
Karbonhidratlar: 0 gram
Protein: 0 gram

6203_susammm

Susam Yağının Sağlık Faydaları:

Bu yağın bir çok kullanım şekli ve faydası bulunmaktadır. Çoğunlukla yemek pişirmek için kullanılmasının dışında cilt bakımı ve saç bakımı için de kullanılmaktadır. Susam yağı aynı zamanda çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için de kullanılmaktadır.

-Cilt için Faydaları:

Susam yağı cilt tarafından kolayca emilir alır ve vücut masajı için kullanılabilmektedir. Bu yağın anti-oksidan özelliği vardır ve deri dokusu altında bulunan oksijen radikallerini etkisiz hale getirmek için yardımcı olmaktadır. Cilt yanıklarını yatıştırmak için de kullanılmaktadır. Antibakteriyel, antiviral, antiinflamatuar özellikleri olduğuna inanılmaktadır. Bu yağ ayrıca atlet ayağı gibi mantar hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

-Saçlar İçin Faydaları:

Susam yağı tıpkı diğer yağlar gibi saç derisine masaj yapılarak kullanılmaktadır. Düzenli olarak saçlara uygulanması saç rengini koyulaştırmak için yardımcı olur. Bu yağ saç dökülmesini azaltmak için de faydalıdır. Kepeğe neden olan bakterileri öldürdüğü için kepek tedavisinde de kullanılmaktadır.

-Kan Basıncına Etkileri:

Bu yağ mükemmel bir antioksidan olan E vitamini içerir. Bu antioksidan yüksek kan basıncını düşürücü ve düşük kolesterol seviyelerini korumak için yardımcı olur. Çoklu doymamış yağ asitleri (omega-3 esansiyel yağ asitleri) bakımından zengin olmakla birlikte, şaşırtıcı olarak bu asitler oda sıcaklığında tutulur. Bunun nedeni susam yağının sesamol ve sesamin adlı doğal koruyucular içermesidir. Çoklu doymamış yağ asitlerini yüksek miktarda içermesi nedeniyle, bu yağ kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Yüksek kolesterol düzeylerinden muzdarip insanlar için, bu yağ iyi bir pişirme seçimidir.

-Çocuk Sağlığına Etkileri:

Susam yağı bebeklere masaj yapmak için kullanılabilir. Bir çok kişi bebekleri sakinleştirmek için yardımcı olduğuna ve böylece onları rahatlatıp uyumalarına yardımcı olduğuna inanmaktadır. Bu yağ ile masaj yapılması bebeklerin sinir sistemini geliştirir ve beynin büyümesini uyarır. Küçük çaplı bir çalışma susam yağı ile masaj yapılan bebeklerin diğerlerine oranla daha hızlı büyümekte olduğunu göstermiştir.

6203_sesamum_indicum_drawing

-Terapötik Faydaları:

Susam yağının kişinin genel iyilik durumuna yardımcı olan anti-oksidan ve anti-depresan özellikleri vardır. Bu nedenle bu yağ gerilim ve depresyon giderici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kabızlık tedavisinde ve diş sağlığını iyileştirmek için de kullanılır.

-Diğer Faydaları:

Susam yağında bulunan çinko minerali sağlıklı kemikleri geliştirir. Bu yağda bulunan bakır minerali ise romatoid artritin rahatlamasını sağlar. Bu yağın içindeki kalsiyum minerali ise migren, PMS, osteoporoz, ve kolon kanseri gibi bir çok sağlık sorununun önlenmesinde yardımcı olur. Magnezyum ise solunum ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur.

Bu yağın sağlık yararları hakkında çok sayıda çalışma bulunmaktadır. İnternet üzerinden bu çalışmaların verilerini bulabilirsiniz. Bu yağın pek çok faydaları olmasının yanında, bu yağı kullanmak için de bir çok yol vardır. Yağı doğru miktarda ve doğru şekilde kullandığınızdan emin olun. Ne kadar ve ne şekilde kullanmanız gerektiğinden emin olmak için bir sağlık uzmanına başvurabilirsiniz.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/sesame-oil-nutrition-facts.html
http://www.buzzle.com/articles/sesame-oil-benefits.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku