Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tarihte Yaşanmış En Korkunç Katliamlar

0 11.837

Geçtiğimiz 100 yıl boyunca dünyanın her yerinde meydana gelen tartışmalı cinayetleri düşünmek her zaman korkutucu bir histir. Kimisi önceden planlanmış, kimisi ise taraflar arasında patlak veren bir çatışma nedeniyle gerçekleşmiştir. Bu katliamların gerçekleşmesinde birçok askeri ve politik komitenin katılımı söz konusudur. Fakat karşılaştığımız tüm bu acınası trajedi ölümlerin gelecekte bir daha yaşanmasını dileriz. Yüreğinizin dayanmayacağı tarihteki en korkunç 10 katliamı listeledik.

9. Endonezya İstilası, Doğu Timor
Doğu Timor soykırımı 1975’te Endonezya askerlerinin Timor adasını istila etmesi ile başladı. Endonezya ordusunun ilk hedefi Doğu Timor’un Endonezyalılar adına işgal edilmesi idi. Soykırım, Endonezya’nın bağımsızlığından hemen sonra gerçekleştirildi ve yaklaşık 200 bin kişinin katledilmesine yol açtı. Doğu Timor soykırımı 1975 ve 1999 tarihlerinde iki dönemde gerçekleşti. Doğu Timor halkı baskı ile toplama kamplarına sokuldu ve burada kitlesel bir şekilde öldürüldüler.

8. Babi Yar Katliamı
Babi Yar, Rusça’da “Babiy Yar” olarak da bilinen ve yaklaşık 100 bin ila 500 bin arasında kişinin öldürüldüğü tarihteki en korkunç katliamlardan biridir. Babi Yar katliamı Ukrayna’da bir derin vadide gerçekleşmiş ve adını bu vadiden almıştır. 1941’de yaklaşık 30 bin Yahudi bu bölgeye götürülmüş ve bu ıssız yerde, vahşice kurşuna dizilerek katledilmiştir. Bu kişiler ikinci dünya savaşı sırasında Ukrayna’nın Nazi askerleri tarafından işgal edildiği 1941 yılında 30 bin Yahudi’nin yerlerinin değiştirileceği söylenerek toplanması ve bu yolculuk sırasında soyularak katliama hazırlanması ile gerçekleşti. Naziler cesetlerin kokusundan kurtulmak için yaralılarla beraber binlerce insanın ölümüne yol açtılar. Ancak birçok görgü tanığı söz konusu idi ve Nazilerin yaptığı bu katliamı dünyaya duyurdular.

7.Hindistan’ın Bölünüşü, 1947
Hindistan ve Pakistan arasındaki en büyük savaş 1947’de Hindu ve Müslümanlar arasında en bilinen sınır bölgesinde yaşanır. Çatışma herhangi bir devlet kuruluşu tarafından planlanmamıştı ancak bu ayrım Hindu ve Müslüman gibi çoğunluğu oluşturan topluluklar arasında büyük yıkıma yol açtı. Bu ayrışma soykırımın başlamasına yol açtı ve çatışma sonunda Hindu, Müslüman ve Sih’lilerden oluşan 200 bin ila 2 milyon arasında insan hayatını kaybetti. İngiliz Hint İmparatorluğu ile Pakistan’ın dominyon olarak kabul edilmesi konusunda anlaşıldı. Milyonlarca insan evsiz kaldı ve yeni evlerini bulmak için kilometrelerce yolu sefalet ve açlıkla kat etmeleri gerekti. Tarihte dini grupları kapsayan en kitlesel katliam olarak yer aldı.

Tarihte Yaşanmış En Korkunç Katliamlar6.Manila Katliamı
Manila katliamı 2. Dünya Savaşı sırasında Japon askerlerinin Manila halkını öldürmesi ile gerçekleşmiştir. Manila halkı Güneydoğu Asya’da bir etnik grup olan Filipino olarak bilinirler. Manila ve Japon askerleri arasındaki savaş sırasında Amerikan ve Filipin ordularının katliama destek vermesi sinirli Japon ordusunun Manila sivillerine uyguladığı katliamını daha da kışkırttı. Bu toplu katliamda 100 bin ila 500 bin arasında sivil zalimce öldürüldü ve birçok farklı suç işlendi

5. Nanking Katliamı
Nanking Katliamı, aynı zamanda insanlık tarihinde kadınlara karşı en büyük kitlesel saldırı olan Nanjing olarak da tanınıyor. Çatışma 1937’nin başlarında devlet ve halk arasında toplu katliamlara yol açan Japon ve Çinliler arasındaydı. Katliam, “Nanking Tecavüzü” olarak tanındı, çünkü kadına karşı işlenen suçlar çoğunluktaydı. Kitlesel öldürme, yaklaşık 300.000 kişinin ölümüyle altı uzun hafta boyunca gerçekleştirildi. 1938’in sonlarında sivillere toplu halde öldürme emri çıkarıldı ve tüm mülteciler evlerine geri gönderildi.

4. Rwanda Soykırımı
Ruanda Soykırımı, tarihteki en acımasız Soykırımlardan biridir ve yaklaşık 500.000 ila 1.000.000 kişinin ölümüne sebep olan korkunç öldürmelerle karşı karşıyadır. Rwanda soykırımı Büyük Afrika Gölü çevresinde yaşayan ve ülke nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Hutu kabilesinin üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Kurbanlar ilk olarak çoğunluk olan Hutu kabilesi tarafından azınlık olan Tutsi kabilesinin daha aşağı/kalitesiz olduğu ortaya atıldı. Nisan 1994’te Brundi Başkanı Cyprien Ntaryamira ve Habyarimana uçaklara ateş emri verdi, bu saldırı sonucunda Hutu’ların çoğunluğu ile beraber bazı yerel topluluklar da zarar gördü. Ruanda Silahlı Kuvvetleri, haberlerin devlete yayılmasından sonra kentteki bütün yolları engellemeye karar verdi ve azınlık halkı da acımasızca katledildi. Son olarak, 2003 yılında çatışmayı tamamen ortadan kaldıran yeni bir seçim anayasası kabul edildi.

3. Holocaust
Yunancada Tamamen Yanmış anlamına gelen Holokost, 1945’te yaklaşık 6 milyon Avrupalı Yahudi’nin toplu katledildiği durumu ifade etmek için kullanılmaktadır. Katliamın tüm faturası II. Dünya Savaşı sırasında Alman Nazi Lideri olan Adolf Hitler’e kesilmektedir. Katliamın arka planındaki sebep Yahudilerin Almanlardan daha aşağı bir ırka mensup olması ile açıklanmaktadır. Nazilerin Savaşın erken dönemlerinde Polonya’daki beş bölgede inşa edilen toplama kamplarında öldürmek için birçok genç, yaşlı ve hasta insanları hedef aldı. Çoğunlukla her gün yaklaşık 12 bin insanı öldüren ve 1947’de sona eren Nazi devrimi sonrasında bile devam etti.

2. Stalin Massacre
Joseph Stalin 1920’lerin ortasında Sovyetler Birliği için tüm zamanların en tehlikeli diktatörlerinden biriydi. II. Dünya Savaşı sırasında aklımıza gelen ilk görüntü Adolf Hitler’in acımasız diktatörlüğüdür. Ancak Stalin 1953’teki ölümüne kadar devletteki büyük ölümlere kapsamlı şekilde katkıda bulundu. Başarısız tarım politikaları nedeniyle Stalin, devletin her köşesini ceset ve pislikle doldurmak için yaklaşık 20-25 milyon insanı katletti. Devleti acımasızca öldürerek kölelerin tek bir varisi olarak kabul ettirebilecek kadar büyük bir kitle katliamıyla müthiş bir tarih yarattı. Stalin’in 1930’dan önce bir milyon insanını idam ettiği açıklandı.

Tarihte Yaşanmış En Korkunç Katliamlar

1. Büyük Atılım İleri Katliamı
Great Leap Forward, Çin Komünist Partisinin (CPC) 1958 ve 1960 yıllarında tarım ve sanayi sorunları üzerinde büyük bir etki yaratması için başlattığı kampanyaydı. İleriye doğru büyük atılımın ardındaki temel amaç, sanayileşme hızını hızlandırmak ve insan gücüne büyük bir vurgu. Ancak, bu durum büyük ölçekli endüstrilerin azalması ve sonuçta tarımsal sanayilerin başarısızlığa uğraması nedeniyle devlet çapında büyük çaplı bir katliam ve katliam yaşanmasına neden oldu. Bu dönemde açlık çok yüksekti ve ölümcül bir şekilde 20-35 milyona ulaşan devlet genelinde toplu katliam ve ölümlere yol açtı.

Kaynakça:
http://listamaze.com/10-most-terrifying-massacres-in-history/

Yazar: Erdal Uğur

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku