Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Etkili Zayıflama Yöntemleri ve Sağlıklı Şekilde Spor

0 328

8890_1540Evde spor yapmak için atacağınız ilk adım bir spor saati belirlemek ve elbette hareketli bir müzik listesi oluşturmak olacaktır. Öncelikle açma/germe hareketleriyle kaslarınızı ısındırın, nasıl yapılacağını internette bulabilirsiniz.

Başlangıçta kaldırmanız gereken en ideal ağırlık, vücudunuzun kendi ağırlığıdır, yani şınav. Kendinizi test edin, kaç şınav çekebiliyorsanız başlangıç limitiniz o olsun. 10 şınav çektiniz, ayağa kalkın ve yarım dakika kadar dinlenin, daha sonra 10 şınav daha çekin. Tekrar kalkın ve yine dinlenin, hala enerjiniz kaldıysa 3. tekrarı yapabilirsiniz ama ilk gün için fazla zorlamamakta fayda var. Çektiğiniz şınav sayısını ve tekrarlarını gün geçtikçe arttıracaksınız, 1 ay sonra en az 25 şınav ve 3 tekrar yapabilecek durumda olacağınıza eminim. Var gücümüzü tek seferde harcamak yerine tekrarlara bölmek, kaslarımızın sağlıklı ısınmasına ve sayı olarak daha çok şınav çekebilmemize yardımcı olacaktır. Acele etmeyin, evde spor yapmak sabır gerektirir. Daha sonra mekik çekmeye başlayın. Ayaklarınızı, parmak uçlarından bir yere sabitleyin, bu yatağınızın veya klimanızın altı bile olabilir. Dizlerinizi katlayın ve önce elleriniz serbestken mekik çekmeye çalışın, ellerinizi savurarak güç alabilirsiniz.

8890_images_2Başlangıçta ellerinizi şakaklarınıza veya başınızın altına koymayın, çünkü yanlışlıkla karın kaslarınız yerine boynunuzu veya omurganızı zorlayabilirsiniz. Alt limit olarak çekebildiğiniz mekikten sonra biraz dinlenin, daha sonra ellerinizi başınızın altına koyup, hafifçe kaldırarak pedal çevirebilirsiniz. İlk günler daha çok kendimizi tanımamız içindir, daha kendiniz için bir çalışma programı belirleyeceksiniz, evde spor yapmak için bir disipline ve programa sahip olmalısınız. 1 gün spor yaptıktan sonra 1 gün dinlenin, kaslarınızın yerine gelmesi için zaman tanımanız gerekli. Elbette bu süreçte protein ağırlıklı beslenmeli ve bolca su tüketmelisiniz, yoksa yaptığınız sporun boşa gitmesi gibi kaslarınızın erimesine ve sağlık problemlerine de sebep olabilirsiniz. Vücudunuzun yeterince açıldığını hissettikten sonra, daha ağır ve uzun egzersizlere geçin. Omuz şınavı ve üstünüze alacağınız küçük ağırlıklarla şınav çekmeye devam edebilirsiniz. Şınav ve mekik çekin, pedal çevirin, gün içinde düzenli koşu yapın, bir süre doğal yöntemlerle spor yaptıktan sonra hala devam edecek irade ve isteğiniz varsa spor salonlarına ve ekipmanlara yatırım yapabilirsiniz.

Spor yapmadan diyet de olmaz. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde yapacağınız spor ile zayıflama şansınız oldukça yüksektir. Spor derken en çok zayıflamaya ve fit bir görüntü yakalamaya yarayan spor hareketi sabah yapın. Sabah yapılan spor mekik çekme işlemidir. Neden sabah? Çünkü sabah yapılan spor sizin gün boyu daha aktif olmanıza katkıda bulunacak, tembel bir gün geçirmenizin önüne geçecektir. Mekik çekmek gerçekten zayıflama işleminde faydalı oluyor mu? Şimdi sizlere mekik çekerek zayıflama taktiklerinden bahsedeceğiz.

Mekik sabah yapılan ve karın kısmını en çok çalıştıran spor şeklidir. Hiç zayıflamazsanız bile göbek derdiniz bu yöntem sayesinde azalıyor, görsel olarak daha dinç ve baklava bir göbeğe sahip oluyorsunuz. Sabah kahvaltıdan hemen sonra önce bu spora başlamadan önce ısınma hareketleri yapınız. Isınma hareketleri sayesinde vücudunuz o esnekliği kazanacak size mekik çekmenin keyfini yaşatacaktır. Bunu direk yaparsanız zaten çabuk yorulur ve çabuk pes edersiniz. Bu düzeni sağlamak ve dengeyi korunmak için ısınma hareketi için ön hazırlık için uygun bir davranıştır. Daha sonra düz bir zemine yatın. İki kol enseye bağlı olsun. Dizleriniz yatarken oturmuş vaziyete olsun. Bunu yaparken sabırlı bir şeklide pozisyonu bozmadan, kafanızı dizlerinizin ucuna kadar götürün. Sonra arkaya yaslanın ve tekrar yapın. Önce bu spora yavaş başlayın. Daha sonra işlemi biraz daha hızlandırın. Aklınızda bir sayı belirleyin ve her sabah bu sayı kadar yapmaya devam edin. Bir ay sonra vücudunuzun kazandığı esnekliğe ve zayıflığa şaşıracaksınız.

8890_images_4Sağlıklı yaşamak içim öncelikle yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmemiz gerekir. Kalbe zarar veren yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Çoğu yağlı yiyecekler sadece kilo yapmak ile kalmıyor, aynı zamanda damar tıkanıklığı, kronik rahatsızlıklar, karaciğerde yağlanmalara sebep oluyor. Kalbiniz bu tür yiyeceklere maruz kalarak kötü şekilde zarar görebilir. Daha sağlıklı kalp için hafif yiyecekler ile beslenmeli gerekli vitaminleri de zamanında almanızı tavsiye ediyoruz. Sizin için en sağlıklı yiyecekler yeşil sebzeler ve hormonlu olmayan yiyeceklerdir. Lif içeren zengin besinler hem sizi korur, hem de daha sağlıklı olmanıza katkıda bulunur. Sağlıklı yaşamanın bir diğer özelliklerini isterseniz ele alalım. Bakalım bunlar tam olarak nelerdir?

Sigara ve alkolden mümkün oldukça uzak durmak gerekir.
– Sağlıklı gıdaları tüketmek gerekir. Bunlar yeşil sebzeler, meyveler, et, süt, süt ürünleri, omega 3 içeren gıdalar, ceviz, badem, fındık, balık gibi yiyecekler ile beslenmeniz gerekir.
– Su tüketimini günde en az 8 bardak kadar içmek sizin daha sağlıklı sindirimler yapmanıza vesile olacaktır.
– Stresten mümkün oldukça uzak durmak ve mutlu olmak için yaşamayı sevmeniz, hayata küsmemeniz gerekir.
– Uyku düzenine oldukça dikkat etmek, zamanında uyumak, zamanında uyanmak, sağlık açısından oldukça önemlidir.
– Dengeli beslenmek ve mevsimi olmayan yiyecekleri tüketmemek gerekir. Unutmayın her şey mevsiminde güzeldir.
– Sağlıklı ve düzenli bir şekilde spor ve egzersizlikleri yapmak gerekir. Unutmayın sağlıklı yaşamak bilinçli yaşamaktır.

Kaynakça:
milliyetblog.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.