Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ten Rengine Göre Saç Rengi Nasıl Belirlenir?

0 1.285

Kadınlar renkli bir dünyayı severler. Bu yüzden renkli makyaj ürünleri, renkli aksesuarlar, rengarenk ojeler kullanırlar. Bu sayede hem bakımlı ve güzel görünürler hem de kendilerinde değişiklik meydana getirmiş olurlar. Bunların yanında saç rengini değiştirmek de kadınların vazgeçilmezi olmuştur. Kimi zaman daha güzel görünmek için saçlar boyanır kimi zamansa beyazlayan saçları kapatmak için. Ancak saçın hangi renge boyanacağına karar vermek işin en zor kısmıdır.

Saç rengi seçerken genelde moda olan renkler tercih edilir. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kişinin kendine uygun saç tonunu bulması gerekmektedir. Doğru saç rengini bulmak için de cilt tonuna bakılmalıdır. Ten renginde iki ana ton vardır. Bunlar sıcak ve soğuk tonlardır. Sıcak ton, sarı ana tonda altın rengi alt tonlara sahiptir. Soğuk alt ton ise; pembe ana tonunda mavi alt tonlara sahiptir. Cilt alt tonları dışında, ten rengine göre yapılması gereken seçimleri de şu şekilde sıralayabiliriz.

6444_ten-rengine-gore-en-iyi-kis-sac-renkleri-2015

*Sıcak alt tonlar için: Sıcak alt tona sahip kişiler için genellikle bakır tonları, tarçın, zencefil, kumral, kızıl tonları tercih edilmelidir. Sıcak alt tona uygun diğer tonlar; Maun, çilek sarışın, turuncu tonlu kızıllar, pas rengi, ve karamel tonlarıdır.

*Soğuk alt tonlar için: Bu alt tona sahip olanlar için kiraz, buğday rengi, bal rengi gibi renkler tercih edilir. Soğut ton için uygun diğer renkler; düz kahve, koyu siyah, kumral tonlar, şarap rengi, küllü kahve, platin sarı, küllü sarı ve orta sarı tonlardır.

*Beyaz tenliler için: Hemen hemen kızılın tüm tonları beyaz tenler için uygundur. Özellikle renkli gözlere sahip olanlar kızıl rengi tercih ettiklerinde daha marjinal bir görünüm elde edilebilir. Ela gözlüler için ise sarı tonları uygun olacaktır. Koyu renk saçlar beyaz tenin daha belirgin olmasını sağlayacaktır. Eğer beyaz olmaktan hoşlanılmıyorsa koyu renk saçlardan uzak durmak gerekmektedir.

*Buğday tenliler için: İçinde hafif kızıllıklar barındıran kahve tonları buğday tenliler için uygundur. Buğday tene en uygun kumral tonlar ve bal rengi tonlarıdır. Sarı balyajlar ya da ombre dokunuşlar da buğday tenliler için oldukça elverişli modellerdir.

*Esmer ve koyu tenliler için: kızıl, kestane, bakır renklerinden seçim yapabilirler. Koyu renk tene sahip olanların çok açık renk saçları tercih etmemeleri gerekmektedir. Açık renk saç yerine kahve tonlarındaki bir saça sade bir ombre yaptırmaları uygun olacaktır.

Saç boyatmaya karar verildikten sonra bu unsurlara dikkat edildiğinde kişiye en uygun saç rengi bulunabilir. Fakat hangi tene sahip olunursa olunsun doğallıktan uzak olan bir saç rengi istenen sonucu vermeyecektir. Bu yüzden doğallığı bozmadan kişinin kendine yakışan rengi bulması gerekir.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.