Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tiroit Probleminiz Olduğunu Gösteren Belirtiler

0 409

Boyun bölgesinde ön tarafta yer alan organa tiroit bezi adı verilir. Bu organ çeşitli hormonların salgılanmasını yapar. Bazı durumlarda oluşan sorunlarla tiroit bezinin çalışma şekli bozulabilir. Haddinden az veya fazla salgılanan hormonlar ise bazı sorunlara yol açar. Tiroit sorunları yaşadığınızı belirten 6 işaret şöyledir:

1-Uykuyu Aldığı Halde Çok Yorulmak

Tiroit Probleminiz Olduğunu Gösteren BelirtilerBu hastalığa sahip olan kişiler gün içinde hiçbir aktivite yapmadan dursalar bile yorulurlar. Uykularını her zaman iyi aldıklarını söyleyen bu kişilerin aslında şikâyeti tiroitten kaynaklı problemlerdir. Sizlerde uykunuzu aldığınız halde yorulmaktan şikâyetçiyseniz, tiroit riskini aklınıza getirmelisiniz.

2- Aşırı Kilo Alma

Tiroit bezinde oluşan bu sorun, özellikle tiroit yetmezliği sırasında ortaya çıkan bir sorundur. Bu zamanlar metabolizmanın ağır çalıştığı zamanlardır. Ayrıca bu zamanlarda böbrekler her zamankinden daha az çalışır. Bu durum ise suyun vücutta kalmasına yol açar. Gittikçe şişen vücut ayrıca su toplamaya da devam etmektedir.

3- Nabızlardaki Tuhaflık

Kişiler tiroit bezinde yaşadıkları sorun sonrasında bazı şeylerinde ortaya çıktığını göreceklerdir. Özellikle nabızlarda yaşanan tuhaf azalmalar tiroit bezi yetmezliğinin habercisi sayılabilir.

4-Banyo Alışkanlıklarının Değişmesi

Bu durum kabız gibi durumlarla ortaya çıkabiliyor. Tiroit bezi iltihaplarında bu durumun görüldüğü bilinir. Bunun tam tersinde ise, yani tiroit bezinin çok aktif olduğu durumlarda ishal gibi durumlar görülebilir.

5- Saçlarda Dökülme ve Kuru Cilt

Öte yandan bu sorun ise tiroit problemlerinden birinden sebep oluyor olabilir. Özellikle tiroit bezi yetmezliği durumunda bu durum görülüyor. Bu dönemde kuru bir cilt yapısı görülürken, saçlarda aşırı şekilde dökülmeler başlıyor. Ayrıca bu kuru cilt yapısı sonraları tırnaklarda çatlama sorunlarına da neden olabiliyor.

6- Kaslarda Değişimler

Kas hareketlerinde değişim halinde tiroit sorunlarından şüphelenebilir. Özellikle bu durum tiroit bezi yetmezliği riskini akla getirebilir. Kas hareketlerindeki ağırlık, eklemlerde yaşanan ağrılar bu durumda görülebilir. Ayrıca kaslarda karıncalanma görülebilir. Tiroit bezi sorunu yaşayan çoğu kişi, kaslarında zorlanmalar olduğunu ifade eder. Bu kişiler günlük işlerini yapmakta zorlandıklarını ve eklemlerinde zorlanmalar yaşadıklarını belirtirler. Bu durum başlıca tiroitten kaynaklı olabilir.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku