Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Magda Szabo Kimdir?

0 482

(FILES) A picture taken 27 October 2003

Magda Szabo; 1917 tarihinde Macaristan‘da gözlerini dünyaya açmıştır. Debrecen şehrinde büyüyen Magda Szabo, eğitimini Latin edebiyatı ve Macar edebiyatı üzerine yaptı. Üniversitenin ardından öğretmenlik yapmaya başladı.

İşini sevmesine rağmen kültür bakanlığında çalışmaya başladı. Magda Szabo, yazma işine şiirlerle başladı. Hatta yazdığı şiirler ile Baumgarten ödülünü kazandı. Ancak ödülü kazanmasına rağmen, politik sebeplerden dolayı aldığı gün geri vermek zorunda kalmıştı. Hatta politikaya karıştığı yüzünden Manga bakanlıktaki işinden bile kovulmuştu.

Manga ilk kitaplarını 2. Dünya Savaşı sonrasında yayımlamaya başladı. Bu dönemde edebiyatın en önemli kurtarıcısı gözüyle bakıyordu ona. Ancak politik nedenler peşini bırakmadığı için zorunlu ve baskı ile bir ilköğretim okulunda öğretmenlik yapmaya zorlandı. Bir süre sessiz kalan Manga daha fazla sessizliğe dayanamayıp kendisine uluslararası ünvan kazandıracak olan ve aynı zamanda ilk romanı olan Fresco’yu yayımlamıştır. Bu romanından sonra kazandığı ödüller artmaya başlamıştı.

4160_25509_szabo_magda_-1

Aldığı ödüller arasında “Atilla Jozsef” ve “Lajos Kossuth” öldülleri dikkat çekiyordu. Daha sonra Kapı adlı eseri ile Fransa‘nın saygın ödüllerinden olan Prix Femina Etranger Ödülüne layık görüldü. Bu onun için büyük bir onur ifade ediyordu. Magda’nın kitapları bu güne kadar 32 dilde çevrildi. Bu kadar yaşantısı zorlu ve bol ödüllü geçen Manga 2007 yılında tam 90 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Yazar:Zafer Kaplan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku