Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bugatti Nasıl Bir Markadır?

0 342

Bugatti Nasıl Bir Markadır?Automobiles Ettore Bugatti ya da kısaca Bugatti olarak lanse edebileceğimiz bu otomobil markası, Avrupa ülkelerinden Fransa‘nın üretimini gerçekleştirdiği en büyük ticari markalar arasında yer alır. Ülke otomotiv üretimi alanında Renault, Pegeout ve de Citroen ile zaten son derece başarılı sonuçlar elde etmeyi başarmıştır. Ancak söz konusu araçlar ağırlıklı olarak en çok halka hitap eden markalardandır. Bu markalar da son yıllarda yüksek performansa dayalı otomobiller üretmeye başlasa da bunların tanınırlığı daha çok halk pazarında geçerlidir. Bu yüzden birçok değişik fikre de sahip olan Fransızlar, 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan bir otomobille, dünyanın en pahalı otomobilini üretmeyi başarmışlardır. Her ne kadar markanın adı burcu burcu İtalyanca koksa da, marka Fransız markası olarak tescillenmiştir. Ancak adı, markanın babasının bir İtalyan olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Nitekim de durum aynen bu şekildedir. Bay Bugatti, İtalyan asıllı olup, bir motor sporu pilotudur ve de son derece de başarılı geçmişe sahiptir. Fransızların en önde gelen markalarından biri olan Bugatti, her ne kadar Fransız olarak lanse edilse de artık bir Alman markasıdır. Çünkü Almanların dünyaca ünlü otomobil üreticisi Volkswagen bu markayı da satın almıştır.

Markayı bünyesine katan Volkswagen, aynı dönemde İtalyanların dünyaca ünlü otomobil markası olan Lamborghini’yi de satın almıştır. Özel bir marka ve de şirket olan Bugatti, ilk olarak 1963 yılında Hispano Suiza şirketine satılmıştır. Bu satışı sonraki yıllarda başka bir satış daha izlemiştir ve nihayetinde 1998 yılında Volkswagen Bugatti markasını bünyesine katmayı başarmıştır. Resmi olarak 1909 yılında kurulmuş olan Bugatti, 100 yılı aşkın geçmişi ile dikkat çekmektedir. Adını kurucusu Ettore Bugatti’den alan bu şirket, lüks otomobiller için adeta bir öncü olmuştur. 1963 yılına gelindiğinde iflas bayrağını çektiğini duyuran Bugatti, sonrasında iki kez el değiştirmiştir. Son değişiklikle beraber şirket Almanların Volkswagen olarak bilinen devasa otomobil devine satılmıştır.

Bugatti Nasıl Bir Markadır?Bugatti halen Volkswagen bünyesinde aktif olarak faaliyet gösteren ve de dünyanın en pahalı otomobillerini üreten markalar arasında yer alır. Merkezi, Almanya‘da olmayıp doğduğu topraklar olan Fransa’da bulunan bu şirket, Alsace şehrinde faaliyetlerini sürdürmektedir. II. Dünya Savaşı’na dek başarılı bir şekilde üretim gerçekleştiren Bugatti, bu dönemde 8 binden fazla araç üretmiştir. Ancak savaş ile beraber faaliyetlerini askıya alan Bugatti, II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından tekrar üretime başlamıştır.

1950’lerle beraber otomobil pazarında yer almasına karşın artık ağırlıklı olarak uçak sanayisine çalışmaya başlayan Bugatti, 1960’larda da bu tutumunu sürdürmüştür. Ancak 1990 yılına gelindiğinde ise, şirket artık ultra lüks spor araçlar üretmeye devam etmiştir. 8 yıl sonra da tekrar el değiştirerek Alman şirketine satılmıştır. Bugatti Türkiye’ye de satışı bulunan bir markadır. Satışı Volkswagen Gurubu yapmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.