Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türkiye’den İzleyebileceğiniz Yabancı Uydular Hangileridir?

2 974

Türkiye'den İzleyebileceğiniz Yabancı Uydular Hangileridir?Türkiye coğrafi konumu itibariyle dünyanın en önemli ülkelerinden biridir. Özellikle ekvator çizgisi de hesaba katılırsa, ülkemizin konumu gerçekten mevsimsel açıdan bir cennet imkanı sunar. Her ne kadar son yıllarda gerek Türkiye gerekse de Dünya’da yaşanan iklim değişikliği gezegeni olumsuz etkilese de yine de ülkemiz, diğer birçok ülkeye kıyasen daha iyi durumda oluşu ile dikkat çeker. Ülkemiz, geniş toprakları ve konumu ile, birçok uydunun da kapsamı alanında yer alır. Uyduların kapsamı alanında olan ülkemiz, kendi uydusunu yapma başarısı gösterse de bunu henüz kendi başına uzaya fırlatma şerefine nail olamamıştır. İlerleyen yıllar içinde kendi fırlatma rampamızı da hazırlayacağımız konusunda ciddi anlamda inanca sahip olsak da bu hiç ama hiç kolay bir şey değildir. Bu konuda yarım asırdan uzun bir süredir aktif bir çalışma yürüten Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın bugüne kadar harcadıkları bizim için biraz fazla olacaktır. Her iki ülkede trilyonlarca doları uzay macerasında kullanmış ancak bu alanda dünyada tek olmuştur. Sonra yaşanan rekabet yerini birlikteliğe bırakmış ve çok iyi başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Günümüz Dünya’sı bu yaşanan çalışmalardan küresel ısınma da dahil birçok yara alsa da, yine de gelişmeler insanlığın hayatını kolaylaştırmıştır. Diğer bir bakış açısı ile de insanın neslinin ömrü kısalmıştır.

Bugün kullandığımız televizyon ve radyo vericilerinin uzayda tarafımızdan kurulan uydular vasıtasıyla gerçekleştiğini tam anlamıyla bilmekteyiz. Bu alanda her geçen gün yapılan yeni çalışmalar, sağlanan hizmetin de kalitesini olumlu yönde etkilemiştir. İlk olarak başlanılan analog uydu yayınları günümüzde dijital uydulara dönüşmüştür. Eski uyduların tarih olması dijital uydu devriyle başlamıştır. Bir de karasal uydu vardır ki, ona çanak anten almadan dahi ulaşmanız mümkündür. Teknolojik gelişmeler sonucunda uydular da gelişimin bir parçası olmuştur. Artık son derece gelişmiş uydularımızla son derece yüksek çözünürlükte yayın bir bakıma hayal olmaktan çıkmış ve gerçek olmuştur. Türksat 4A sayesinde 4K yayın devri de ülkemizde başlamıştır. Türkiye’nın başka ülkelerin uydularını da kendi bünyesinde hizmete açması da oldukça önemlidir. Ayrıca ülkemiz, konumu itibariyle de birçok uydunun aktif olarak izlenilebileceği bir yer haline gelmiştir. Türkiye merkezli Türksat 4A dışında Sirus, Hotbird, Eutelul, Eurosia, Astra gibi birçok yabancı uydu da ülkemizden çanak kullanmak vasıtasıyla rahat bir şekilde izlenilebilmektedir. Bu uydular arasına Hotbird en çok izlenen olarak kayıtlara geçmiştir. Bünyesinde Fransız, İtalyan, İspanyol, Rus, Polonya gibi ülkelerin kanallarını bulunduran Hotbird, halkımızın en çok tercih ettiği uydu olarak tespit edilmiştir.

Türkiye'den İzleyebileceğiniz Yabancı Uydular Hangileridir?Ancak Hotbird’e son yıllarda gerekli yatırımların yapılmaması uydunun kan kaybetmesine neden olmuştur. Başta Alman, Amerikan ve İngiliz kanalları Astra’ya geçiş yapmalarıyla, Hotbird’ün sağladığı hizmetin kalitesinin sorgulanmasına neden olmuştur. Bu anlamda son yıllarda güncelleme yapılarak Astra uydusu, Türklerce tercih edilmeye başlanmıştır. 19,2 derece doğuya bakan Astra çanakları, bu anlamda çok sayıda yabancı kanalın kaliteli bir halde izlenmesine imkan sağlamaktadır. Eğer Hotbird uydunuz varsa ve de Astra kullanmak niyetinde iseniz, uydunuzun çanağını Astra’ya göre yeniden konumlandırmanız gerekir. Bu sayede çok sayıda programı kesintisiz bir şekilde HD kalitesinde izleyebilirsiniz.

Izlenebilecek Uydular

http://skystar-2.com/turkiyeden-izlenen-uydular.htm

Kaynakça:
https://www.google.com.tr/search?client=ms-android-samsung&ei=hZVQWv6iBIn9UtDsktAL&q=yabancı+uydular+hangileri+blog&oq=yabancı+uydular+hangileri+blog&gs_l=mobile-gws-serp.3…18177.22358.0.22793.5.5.0.0.0.0.204.846.0j4j1.5.0….0…1c.1j4.64.mobile-gws-serp..0.3.505…33i22i29i30k1j33i160k1.0.DbJUFj8-m8w
http://skystar-2.com/turkiyeden-izlenen-uydular.htm

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. özer şahin diyor

    çok yakında türksathotbird uydusu 43 dereceden yayın yapacak

  2. özer şahin diyor

    astra çok ideal uydumuz zaten türksat uydusu hotbird uydusunu çoktan satın aldı bile

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.