Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Viyana Prater Eğlence Parkı

0 600

Viyana Prater Eğlence ParkıAvusturya’nin baskenti Viyana’nın Leopoldstadt denen 5. Bölgesi 2 kilometre eninde ve 5 kilometre uzunluğunda yemyeşil devasa ağaçlarla örtülüdür. Bu alanın bir köşesinde bulunan Prater Eglence Parki, Avusturyanin en büyük ve eski lunaparklarından biridir.

Yesil alan anlamina gelen Praterin tarihi, 1560’lı yıllara dayanir. Av alanı olarak kullanılan bölge, 1766 yılında av yasağı getirilerek dinlenme alanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sonraları buraya açılan cafe ve eğlence yerleri ile Wurstelprater (Lunapark) oluşmuştur. Lunaparkın içinde Viyana’nın sembollerinden olan Riesenrad (Dönme Dolap) vardır. İngiliz mimar Walter Bassete 30 adet vagonlu olarak yaptırılmıştır. 2.Dünya Savaşında tamamı yanmış 1947 yılında 15 vagonlu olarak tekrar hizmete açılmış dönme dolap 65 metre yüksekliğindedir.

Viyana Prater Eğlence ParkıPrater Eğlence Parkı’nda Dönme Dolap kadar ilgi çeken diğer bir yer de, minyatür maketlerle dönme dolabın tarihini, yapıldığı dönemi anlatan mizansen ve 2.dünya savaşında yerle bir olarak ne hale geldiğini gösteren alandır. Bu mizansen sayesinde Viyana tarihi hakkında eğlenirken bilgi edinmekte mümkündür.

(Tover)Park alanı içinde pek çok eğlence aktivitesi, kafe ve barlar da mevcuttur.

Her yıl yaklaşık 4 milyon kişinin ziyaret ettiği Prater Eğlence parkı içinde hem küçüklere hem de büyüklere hitap eden çeşitli oyun araçları bulunmaktadır.

Bir diğer bilgi de Viyana’daki ağır kış şartları sebebiyle lunaparkın 31 Ekim- 15 Mart tarihleri arasında halkın ziyaretine kapatıldığıdır.

Kaynakça:
http://www.milliyet.com.tr/avrupa-nin-en-guzel-10-eglence-parki-mola-1612/
http://www.cocuklageziyorum.com/viyana-2-gun-schonbrunnpratermozarthaus//
https://www.yeniasir.com.tr/sarmasik/2013/05/24/viyananin-eglence-merkezi-prater

Yazar:F. Zeynep Yurdaer

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku