Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gürcistan’a Ulaşım: Georgia Airways

0 373

Gürcistan'a Ulaşım: Georgia AirwaysGürcistan,

Hava Yolları ya da Gürcülerin de dediği gibi Georgian Airways, Avrasya ülkeleri arasında kabul edilen Gürcistan’ın sivil havacılık siciline kayıtlı ticari yolcu taşımacılığı yapan bir uluslararası havayolu şirketidir. Ülkenin en büyük ve de en popüler havayolu şirketi olan Georgian Airways, Gürcistan’ın dünya ile bağlantısını sağlayan bir firmadır. Türkiye’nin de aralarında yer aldığı birçok komşusu bulunan Gürcistan, aslında birçok ülkeye coğrafi olarak son derece uzak bir konumdadır. Ülkenin en büyük havayolu olan Georgian Airways, bayrak taşıyıcısı olarak Gürcistan siciline kayıtlı olup, ülkenin ulusal havayolu olarak da kabul edilir. Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te şirket merkezi bulunan Georgian Airways, uçaklarını da yine aynı şekilde bu şehirde bulunan Tiflis Uluslararası Havalimanı’nda tutar. 1991 yılına kadar bir Sovyetler Birliği ülkesi olan Gürcistan, 1980’lerde çatırdamaya başlayan komünizmle beraber bağımsızlığını kazanan eski Sovyet ülkelerinin başını çekmektedir. Bağımsızlık kazandıktan sonra yeni bir kimlik kazanan Gürcüler, kendi ulaşım araçlarını oluşturmaya başlamış ve bu doğrultuda havayolu şirketi kurmuşlardır.

Gürcistan'a Ulaşım: Georgia Airways1991’de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden resmi olarak ayrılan Gürcistan, bu tarih ile beraber, kendi ayakları üzerinde durmaya gayret göstermiştir. İlk olarak 1994 yılında kendi havayolu şirketini kuran Gürcistan, buna ”Airzena” adını vermiştir. Bu isimle hizmet vermeye başlayan şirket, daha sonradan isim değişikliğine gitmiştir. İlk kurulduğu dönemde ağırlıklı olarak Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, Çin, Mısır, Hindistan, Suriye gibi ülkelere charter seferleri düzenleyen Georgian Airways, sonraki yıllarda rotasını genişletmiş ve de tarifeli seferler de düzenlemeye başlamıştır.

1994’te Airzena adıyla kurulan Georgian Airways, 1999 yılında isim değişikliğine giderek günümüzdeki haline geçiş yapmıştır. Bu tarihle beraber ülkenin en büyük havayolu şirketi olmayı başaran Georgian Airways, dünyaca ünlü havayolu şirketi Hapag – Lloyd’dan 2 adet yolcu uçağını leasing usulü ile satın almıştır. Sonrasında biraz da olsa büyüme konusunda hız kesen Georgian Airways, günümüzde ise birçok önemli noktaya tarifeli sefer düzenlemektedir. Bu destinasyonlar arasında Ermenistan, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Gürcistan (iç pazarı), Almanya, İran, İsrail, Kazakistan, Hollanda, Rusya, İspanya, Ukrayna ve Birleşik Krallık yer almaktadır.

Gürcistan'a Ulaşım: Georgia AirwaysYukarıda sayılan destinasyonlar dışında da birçok ülkeye tarifeli sefer düzenleyen Georgian Airways, bu anlamda ülkenin dünyaya açılan kapısı konumuna gelmiştir. Şirket ayrıca airBaltic, Armenia Aircompany, Avusturya Havayolları ve de KLM Kraliyet Havayolları gibi dünyaca ünlü şirketlerle ortak uçuş anlaşması imzalamıştır. Georgian Airways, bugüne kadar sadece 1 kez kazaya karışmıştır. Bu kaza 4 Nisan 2011 tarihinde gerçekleşmiş ve de 33 kişinin yaşamına mal olmuştur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku