Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Polonya Kraliyetinin Başkenti Krakow Nasıl Bir Şehirdir ?

0 241

Polonya Kraliyetinin Başkenti Krakow Nasıl Bir Şehirdir ?

Krakow, 2004 yılında Almanya‘nın büyük katkısı sonucu Avrupa Birliği’ne tam üye yapılan Polonya’nın sınırları dahilinde yer alan bir Avrupa şehridir. Bu şehir, başta Polonya olmak üzere Avrupa Birliği açısından son derece önemli bir yerleşim yeri olarak kabul edilir. Polonya’nın Avrupa’nın en eski medeniyetleri arasında yer aldığını söylememize gerek yok. Bu şehir de böyle bir medeniyete sahip ülkenin en önemli yerleşim yerlerinin başında gelir. Ülkenin başkenti Varşova şüphesiz ki, Polonya şehirleri arasında en önemlisidir. Ancak bu şehirden hemen sonra ise, sahip olduğu eşsiz doğası ve mimarisi ile Krakow gelir.

Polonya’nın en eski şehirlerinden biri olan Krakow, aynı zamanda da en kalabalık nüfusa sahip birkaç şehir arasında yer alır. Şehir, Polonya’nın en önemli akarsuları arasında yer alan Vistula Nehri’nin yanı başında kuruludur. Bu bölgeye Aşağı Polonya da denilir. Polonya halk arasında aşağı ve yukarı olacak şekilde kategorize edilmiştir. Bu sayede günlük konuşmada pratik yakalanmış oluyor. Krakow, ülkenin en önemli şehirleri arasında yer alır, bunun nedeni şehrin akademik, kültürel ve artistik açıdan bir hayatı da içinde barındırıyor olmasıdır. Hatta şehir, ülkenin en önemli ”artistik yaşam” şehri olarak kabul edilir. Ekonomisi açısında da son derece iyi bir konumda olan Krakow, ülkeye de ciddi anlamda girdi sunar.

Krakow, Polonya‘nın en köklü şehirleri arasındadır. Bunun nedeni, şehrin uzun yıllar boyunca Polonya Krallığı’na başkentlik yapmış olmasıdır. 500 yıla yakın bir süre boyunca Polonya’ya başkent olmuş olan Krakow, bu anlamda tam bir kraliyet şehridir. Şehir 1038 ile 1569 yılları arasında Polonya Krallığı’na, 1569 ile 1795 yılları arasında ise Polonya Litvanya Ortaklığı’na başkentlik yapmıştır. Bu dönem sonrasında 1815 ile 1846 yılları arasında ”Özgür Şehir Krakow” ya da başka bir ifadeyle ”Serbest Şehir Krakow” olarak adlandırılan bu yerleşim yeri, bir dönemde bağımsız olarak tek başına şehir devleti pozisyonunu almıştır. Görüldüğü üzere tarih boyunca son derece önemli bir yere sahip olmuş olan Krakow, Polonya’nın beyni olarak kabul edilmiştir.

Polonya Kraliyetinin Başkenti Krakow Nasıl Bir Şehirdir ?

Ülkenin güney hattında yer alan Krakow, eski Çekoslovakya bırakıları olan Çek Cumhuriyeti ve de Slovakya’ya oldukça yakındır. Krakow, günümüzde ise Aşağı Polonya olarak adlandırılan yere başkentlik eder. Krakow, 5 Haziran 1257 tarihinde resmi olarak şehir statüsünü kazanmıştır. Son derece eşsiz bir kültüre ve de mimariye sahip olan bu şehir, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 1,8 milyon insana ev sahipliği yapar. Bu da şehri başkent Varşova sonrasında en kalabalık şehir haline getirir.

Çok sıradışı bir şehir olması sebebiyle birçokları tarafından da merakla ziyaret edilen bu şehir, UNESCO’nun da dikkatini çekmeyi başarmıştır. UNESCO, şehri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil ederek, şehri koruma altına almıştır. Krakow’u ziyaret etmek isterseniz, İstanbul üzerinden bölgeye direkt uçuşlar bulunmaktadır. Bunun için Türk Hava Yolları ya da LOT Polish Airlines’ı seçmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bunlar haricinde de bölgeye uçan diğer havayolları da vardır. Ancak bu durumda aktarma yapmanız gerekebilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.