Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Güney Kore’de Ulaşım: "Seul Metrosu"

0 341

Seul, Uzakdoğu ülkelerinden Güney Kore‘de bulunan bir şehirdir. Şehir ülkenin başkenti olup aynı zamanda da en popüler şehridir. Dünya çapında bir tanınırlığa sahip olan bu şehir, son derece kalabalık bir nüfusa sahiptir. Ülkenin nüfusunun önemli bir kesimi ya Seul’da ya da Seul’a oldukça yakın bir yerleşim yerinde ikamet eder. Bu şehrin sahip olduğu yaya ve araç trafiğini son derece artırır. Bu anlamda oldukça işlek bir şehir olduğu son derece belli olan Seul nasıl oluyor da herhangi bir trafik sorunuyla sahip olduğu yaklaşık 25 milyonluk nüfusuna rağmen karşılaşmıyor. Bunun en önemli nedeni, şehirde çarpık yapılaşmanın olmaması ve son derece akılcı bir şehir planlaması ile tasarlanmış olmasıdır. Bu planlama içinde havalimanları, ulaşım ağları gibi çeşitli yer altı ve karayolu ulaşım sistemlerini de kapsar. Özellikle, şehir sahip olduğu modern toplu ulaşım sistemiyle dikkatleri çeker. Seul Metrosu, bu ulaşım hattının en önemli parçaları arasında yer alır. Şehir sınırları dahilinde toplam 21 adet metro ulaşım sistemi bulunur. Bunlar arasında hafif, orta ve ağır olarak adlandırılan türler yer alır. Hafif metro genel olarak tramvaylara verilen isimdir. orta olan ise kısmı tramvay kısmı metro özelliği taşıyan hatlar iken ağır olanlar banliyö ve metro hattında yer alan trenlere denir.

Güney Kore’nin son derece gelişmiş bir ekonomiye sahip olduğu aşikardır. Bu özelliğini sonuna kadar kullanan Güney Kore'de Ulaşım: "Seul Metrosu"Koreliler, Seul’da ikamet eden ve şehri ziyarete gelen vatandaşlara çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Bunların başında da şüphesiz Seul Metrosu gelir. Sadece Güney Kore’nin değil Uzakdoğu coğrafyasının da önde gelen metro sistemleri arasında kabul edilen Seul Metrosu, her yıl milyarlarca yolcuya hizmet verir. Bu anlamda Avrupa ve Amerikan şehirlerinde yer alan metrolarla da mukayese edilen Seul Metrosu, hemen hepsini geride bırakmayı başarmıştır. Seul Metrosu, Seul şehir merkezi ile çevre ilçeleri birbirine bağlayan ve böylelikle Seul halkına rahata bir nefes aldıran son derece teknolojik bir ulaşım aracı olarak görülür. Söz konusu sistemin sahibi Güney Kore devletidir. Devlet bu yapıyı henüz özelleştirmemiştir. 20 adet farklı güzergaha sahip olan Seul Metrosu, şehrin hemen hemen bütün önemli yerleşim yerleri ile bağlantılı bir şekilde seferler düzenler. Bu sayede Seul halkı hususi araçlarıyla dışarı çıkmak zorunda kalmaz. Yıllık yaklaşık olarak 3 milyar yolcuya hizmet veren Seul Metrosu, dünyanın en işlek 10 metrosu arasında yer alır.

Eğer Seul’u ziyarete gidecek olursanız, metro sistemini de kesinlikle denemenizi tavsiye ederler. Bu sayede taksi ile bir yerden bir yere gitmek yerine havalimanı da dahil, birçok yere Seul Metrosu ile ulaşmanız daha hızlı, ekonomik ve kolaydır. Metro resmi olarak 15 Ağustos 1974 tarihinde hizmete girmiştir. Hattın uzunluğu 331,5km’dir. Ancak şehrin sınırları dahilinde yer alan bütün hatlar nazara alındığı vakit, hat uzunluğu 1,097km’ye kadar ulaşmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.