Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Üzüm Çekirdeği Ekstresinin (GSE) Güvenilirliği ve Yan Etkileri

0 2.419

Üzüm çekirdeği ekstresi (GSE) polifenoller ve başka antioksidanlarla dolu bir takviyedir. Birçok üzüm çekirdeği ekstresi (GSE) ürünü mevcuttur, ancak kalitesi ve güvenliği büyük ölçüde değişebilir. Üzüm çekirdeği ekstresi, üzüm tohumlarından konsantre bir antioksidan polifenol kaynağıdır. Takviye üreticileri genellikle üzüm üreticilerinden üzüm çekirdeği alınarak proantosiyanidinleri ve diğer sağlıklı bileşenleri çıkartılarak elde edilir. Bu yazıda üzüm çekirdeği klinik çalışmalarda kullanılan dozaj aralığı, bildirilen yan etkiler ile ilgili bilgiler bulunmaktadır:

Bildirilen Yan Etkiler

Üzüm çekirdeği ekstresi klinik çalışmalarda güvenlidir ve çoğunlukla plaseboya benzer oranlarda yan etkilere neden olur. Aşağıdaki yan etkiler bildirilmiştir:
• Baş ağrısı
• Baş dönmesi
• Yorgunluk
• Karın ağrısı
• Midede gaz sorunları
• Mide bulantısı
• Boğaz ağrısı
• Kuru ağız
• Öksürük
• Yüksek kolesterol seviyelerinin kötüleşmesi
• Saçlı deri ve cilt tahrişi
• Saç inceltme
• Alerjik reaksiyonlar
Üzümlere alerjisi olan kişiler üzüm çekirdeği ekstresi kullanmamalıdır. Hayvan güvenliği çalışmaları, üzüm çekirdeği ekstresinin uzun vadeli laboratuvar ortamlarında güvenli olduğunu, ancak uygun insan güvenliği verilerinin eksik olduğunu öne sürmektedir.

Besin Maddelerinin Emilimine Etkileri

Üzüm Çekirdeği Ekstresinin (GSE) Güvenilirliği ve Yan EtkileriÜzüm tohumları ve polifenol bakımından zengin diğer gıdalar demir emilimini engelleyebilir. Demir eksikliğini önlemek için, demir açısından zengin gıdalarla (et, baklagiller, yeşillikler) üzüm çekirdeği ekstresi takviyeleri alınmamalıdır. Şayet alınırsa demir emilimini artırmak için C vitamini ile kombine edebilir.

Güvenlik Kaygıları

Pestisitler ve maya toksinleri, dünyanın bazı bölgelerinde üzüm derisi, meyve suyu ve üzümden yapılan şaraplarda tanımlanmıştır. Örneğin, Kanada‘da üretilen ve satılan üzüm suyu ürünlerinin çoğunda pestisitler bulunmuştur. Öte yandan, Brezilya‘da satılan meyve suyu ve kırmızı şarapta, Ochratoxin A adı verilen maya toksini vardır. Bu toksinlerin üzüm çekirdeği ekstraktında meydana geldiği bildirilmemiştir.

Çocuklar ve hamileler: Çocuklar ve hamile ve emziren kadınlar üzüm çekirdeği ekstraktından kaçınmalıdır, çünkü bu hassas gruplarda hala güvenli olduğuna dair kanıt yoktur. Üzüm çekirdeği ekstresi genellikle güvenli kabul edilir. Hamile ve emziren kadınlar ve çocuklar, uygun güvenlik verilerinin eksikliği nedeniyle kullanımından kaçınılmalıdır.
İlaç etkileşimleri: Takviye-ilaç etkileşimleri tehlikeli olabilir ve nadir durumlarda bile hayatı tehdit edebilir. Takviye almadan önce daima doktora danışın ve kullanılan veya kullan mayıdüşünülen tüm ilaçlar ve takviyeler hakkında bilgi alınmalıdır. Kendi başına oldukça güvenli olmasına rağmen, üzüm çekirdeği ekstresi bazı karaciğer enzimlerini ( CYP3A4 ve CYP1A2) inhibe edebilir ve böylece bazı ilaçların metabolizmasını etkileyebilir. Bu ilaçkardan bazılar şunlardır:
• Nöbet önleyici ilaçlar
• Antidepresanlar (SSRI’lar)
• Antibiyotikler
• Antifungal ilaçlar (azoller)
Üzüm çekirdeği ekstresi kanın pıhtılaşmasını önler ve böylece warfarin (Coumadin) gibi kan incelticilere müdahale edebilir.

Üzüm Çekirdeği Ekstresi Dozaj ve Takviyeler

Üzüm Çekirdeği Ekstresinin (GSE) Güvenilirliği ve Yan EtkileriKlinik çalışmalarda kullanılan aşağıda belirtilen dozlar kişisel olarak herkes için geçerli olmayabilir. Doktor bir üzüm çekirdeği ekstresi takviyesi kullanılması önerirse, kişi sağlık durumu ve diğer faktörlere göre en uygun dozun tespit edilmesi için gereken bilgileri doktoruna bildirmelidir.

Klinik Çalışmalarda Dozaj

Aşağıda klinik çalışmalarda ağız yoluyla kullanılan üzüm çekirdeği ekstresi dozlarının, potansiyel faydalar bulunmaktadır:
• Antioksidan destek: 5 gün boyunca günde 600 mg
• Kan basıncı ve kalp hastalığının önlenmesi: 4+ hafta boyunca 300-2000 mg
• Ruh sağlığı ve biliş: 12 hafta boyunca günde 250 mg
• Böbrek hastalığı: 6 ay boyunca günde 2000 mg
• Cildin görünümü: 6 ay boyunca günde 200 mg
Üzüm çekirdeği ekstresi cilt uygulaması için aşağıdaki formülasyonlar kullanılmıştır:
• Yaşlanma karşıtı: % 2 GSE kremi, 2 ay boyunca günde 2x
• Yara iyileşmesi: % 2 GSE kremi, 3 hafta boyunca günde 2x

Ek Formlar

Umut verici klinik ve klinik öncesi araştırmalara rağmen, üzüm çekirdeği ekstresi takviyeleri tıbbi kullanım için FDA tarafından onaylanmamıştır. Genel olarak, düzenleyici kurumlar takviyelerin kalitesini, güvenliğini ve etkinliğini garanti etmez. Üzüm çekirdeği ekstresi takviyeleri genellikle 120-400 mg ekstrakt içeren haplar içerir. Dökme tozlar ve sıvı üzüm çekirdeği özleri de mevcuttur. Bazı ürünler % 95 proantosiyanidinlere standardize edilmiştir. Yüz ve göz kremleri gibi kozmetikler üzüm çekirdeği ekstresi içerebilir, ancak üzüm çekirdeği yağı cilt bakımında daha yaygın bir bileşendir.

Üzüm Çekirdeği Ekstresi Kullanıcı Yorumları

Bu bölümde ifade edilen görüşler yalnızca tıbbi geçmişi olan veya olmayan kullanıcılara aittir. Kullanıcı deneyimlerini tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir. Doktor veya başka bir nitelikli sağlık uzmanından profesyonel tıbbi tavsiye almadan kullanılmaması tavsiye edilir. Üzüm çekirdeği ekstresi takviyeleri çok popülerdir; kişiler tarafından yüksek tansiyon, varisli damarlar, şişlik, vb. şikayetlere çözüm olarak takviye olarak tercih edilmektedir.
Yaşlı erkekler prostat sağlığı ve libido için olumlu sonuçlar bildirirken, kadınlar genellikle cilt bakımında kullanırlar. Yan etkiler yaygın değildir ve hafif baş ağrısı, bulantı ve cilt tahrişini içerir. Kullanıcılar üzüm çekirdeği ekstresini severek kullandıklarını belirtmişlerdir. Başlangıçta aşırı aktif Th1 baskın bağışıklık sistemi için iyi olmayan bir bağışıklık uyarıcı etkiye sahiptir, ancak Th2 baskın kişiler için iyidir. Bu yüzden takviyeleri günlük olarak alamadıklarını, ama özellikle diyetleriyle yeterli antioksidan almayan kişiler için proantosiyanidinlerle takviye almanın önemli olduğunu düşünmektedirler.

Üzüm Çekirdeği Ekstresi SSS

Üzüm çekirdeği ekstresi resveratrol içeriyor mu?
Resveratrol, geniş bir potansiyel sağlık faydaları yelpazesine sahip üzümlerden başka bir antioksidandır. Ancak, resveratrolün çoğu üzüm derisinden geldiğinden üzüm çekirdeği ekstresi iyi bir resveratrol kaynağı değildir.
Üzüm çekirdeği yağ ve unu faydalı mıdır?
Üzüm çekirdeği ekstresi konsantre bir antioksidan proantosiyanidin kaynağıdır ve en güçlü sağlık etkilerine sahiptir. Üzüm çekirdeği yağı, sağlıklı yağlar, yağda çözünen vitaminler ve tohumlardan bir miktar antioksidan içerir. Ekstrakt ile bazı sağlık yararları paylaşır, ancak ana kullanımları pişirme (beslenme) ve cilt bakımındadır. Üzüm çekirdeği unu, tohumlardan yağ ekstraksiyonunun bir yan ürünüdür. Antioksidanlar, mineraller, lif ve diğer besin maddelerini içerir, bu da onu pişmiş ürünlere sağlıklı bir katkı sağlar.
Üzüm çekirdeği ekstresi köpekler için faydalı mıdır?
Üzüm Çekirdeği Ekstresinin (GSE) Güvenilirliği ve Yan EtkileriÜzümlerden polifenollerle takviye köpeklerde kan pıhtılaşmasını ve yaşa bağlı bilişsel düşüşü önleyebilir. Test tüplerinde, üzüm çekirdeği ekstresi köpeklerin göz hücrelerini oksidatif strese karşı korumuştur. Böylece yaşlı köpeklerde görme bozukluğunu önleyebilir. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta: Üzüm çekirdeği ekstresi köpekler için güvenli olsa da, bütün üzüm ve kuru üzüm hayatı tehdit eden böbrek yetmezliğini tetikleyebilir.
Üzüm çekirdeği ekstresi, antioksidan koruması ve genel refah için nispeten güvenli bir takviyedir. Günlük dozaj, amaçlanan sağlık etkisine bağlı olarak 300 ila 2000 mg arasındadır. Çocuklar ve hamile kadınlar üzüm çekirdeği ekstraktından kaçınmalı, diğerleri ise takviye etmeden önce uzman bir doktorlarına danışılmalıdır.

Kaynakça:
drugs.com
rxlist.com
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.