Kozmetik Ürünler Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir kadının güzel görünmek için kullandığı bir kozmetik ürünü yanlış seçim yüzünden tam tersi bir etki oluşturabilir. Hem yanlış ürün kullanımı hem de çevresel etkenler cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Bu yüzden kozmetik ürünleri satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli unsurlar vardır. Öncelikle çevresel etkenler yüzünden cildin erken yaşlanmaması ve güneş lekelerinin oluşmaması için güneş kremi kullanımını bir rutin haline getirmek gerekmektedir.

6003_9006Kozmetik ürünü seçmeden önce kişinin cilt tipini bilmesi ve bu tipe uygun ürünleri tercih etmesi faydalı olacaktır. Cilt tipleri normal, kuru, yağlı ve karma ciltler olarak sınıflandırılır. Özellikte ten makyajında uygulanacak ürünlerin cilt tipine uygun seçilmesi gerekir. Yağlı bir cilde sahip olan kişinin yağ bazlı bir ürün kullanması yanlış olacaktır. Kuru cilde sahip biri ise nemlendirici özelliği olan bir ürün kullanmalıdır. Ten makyajında kullanılan ürünler fondöten, bb krem, cc krem gibi ürünlerdir. Bu ürünleri cilt tipine uygun seçmek yeterli değildir. Ten rengine uygun da olması gerekmektedir. Kişinin kendi cilt tonuna uygun rengi seçmesi daha doğal bir kullanım sağlayacaktır. Ten makyajını tamamlayan bir ürün olan göz altı kapatıcısı ise kişinin kendi ten renginin bir ton açığı olmalıdır. Bu şekilde daha doğal bir görünüm elde edilir. Bu tarz kozmetik ürünlerini uygulamadan önce güneş kremi uygulanmadıysa güneş koruma faktörü içeren kozmetik ürünlerinin seçilmesi cildi koruyucu bir etki oluşturacaktır.

6003_makyaj_1Kozmetik ürünlerini test ederek almak da ciltte alerjik bir reaksiyon oluşturmasını engellemeye yardımcı olacaktır. Bunun yanında başkasının kullandığı kozmetik ürününü kullanmamak gerekir. Çünkü başkasında alerjik bir reaksiyon göstermemesi herkeste göstermeyeceği anlamına gelmez.

Kozmetik ürünü seçerken bakılması gereken diğer bir şeyde ürünün raf ömrünü tamamlamamış olmasıdır. Raf ömrünü tamamlayan ürünlerde bozuk koku, bozuk kıvam, bozuk renk görülebilir. Fondöten ve rujun yağ dengesi bozulur. Maskara ise pütür pütür olur. Bu ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerekir. Parabensiz ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Paraben ürünün raf ömrünün uzun olması için kullanılan bir kimyasaldır ve uzun süreli kullanımda ciltte bazı problemlere sebep olabilir.

Güvenilir markalardan olmayan ürünlerin de kullanılmaması faydalı olacaktır. Bunun yanında organik ürünlerin kullanılması cilt sağlığını koruyacaktır.

* Ambalajı açılmış ya da zarar görmüş ürünlerin kesinlikle alınmaması gerekir.

* Hamile kadınların kozmetik ürünü seçerken iki kat dikkat etmeleri gerekir çünkü bazı kimyasallar anne karnındaki bebeği olumsuz etkileyebilir.

* İçinde sodyum lauryl sülfat kimyasalı bulunan ürünlerden kesinlikle uzak durmaları gerekir.

Bu unsurlara dikkat edildiğinde kozmetik ürünlerinin cilde verdiği zararlardan büyük ölçüde kurtulmuş olunur.

Yazar:Özge Yıldırım

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar