Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Windows 10’u Kapatmalı Mı, Yoksa Yeniden Mi Başlatmalıyız?

0 428

8127_77Windows işletim sistemine bakıldığı zaman yeniden başlat ya da kapat komutlarının birbirinden çok farklı olduğu anlaşılıyor. Tabi bu komutlara göre cihazların yeniden başlatma ya da kapatma süreleri de farklılık gösteriyor. Bu durum Windows 10 işletim sistemi üzerinden de değişiklikler gösteriyor. Çünkü çoğu kullanıcı diğer sürümlerine göre farklı bir sistemi olan Windows 10 işletim sistemi için Windows 10u kapatmalı mıyız yoksa yeniden mi başlatmalıyız, sorusu ile yetkililere ulaşmaya çalışıyor. Şimdi ise işte tam da bu konuda yerini alan yeniden başlat ya da kapat komutu ile Windows 10 işletim sistemininde yaşanan değişimleri göreceğiz.

Windows 10 işletim sistemi üzerinden kapat komutu yapıldığı zaman ekran görüntüsü gittikten sonra HDD ışıkları hala kapanmıyor. Ekranda görüntü yer almasa bile hala cihazın çalıştığı görülüyor. Tabi bu da teknik açıdan bakıldığı zaman Windows 10 işletim sisteminin arka planda hala loglara kaydedilmemesini ve sistem yeniden başlatıldığı zaman da tek tek başlatılmamasına neden oluyor. Yani sistem tekrardan başlatıldığı zaman servis üzerinde yeniden bir güncelleme yapmıyor. Bu yüzden de tüm servisler kapanırken olduğu gibi kaydederek kapanıyor.

Yeniden başlat komutunda ise Windows 10 işletim sistemi, servis güncellemelerini ve yeni yüklenen tüm özellikleri istenildiği gibi kaydediyor. Yani kullanıcıların açık bıraktıkları oturumları ya da güncellemelerin sıfırlanmasına neden oluyor. Cihaz yeniden açıldığı zaman da her şey sıfırdan açılıyor. Bu yüzden de Windows 10 işletim sisteminde herhangi bir sorun yaşandığı zaman yeniden başlat komutunun kullanılması öneriliyor.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku