Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Wisteria Ağacı Nasıl Bir Bitkidir?

Wisteria flowers at full bloom during spring season
0 704

Wisteria ağacı, her baharda açma eğiliminde olduğu kokulu mor çiçek kümeleri veya grupları ile tanınır. Birçok bahçıvan da bu eşsiz çok yıllık asmalara düşkündür. Yine de, bu Çin wisteria ağacının güçlü bir bitki olduğunu unutmayın. Kontrolsüz bırakılırsa, büyüme süreci kontrolden çıkabilir.Wisteria Ağacı Nasıl Bir Bitkidir?
Bu ünlü bitki hakkında daha fazla bilgi edinelim ve onu dikkatli bir şekilde nasıl dizginleyebileceğinizi, agresif ve güçlü büyümesini nasıl evcilleştirebileceğinizi ve bu makale aracılığıyla onu nasıl yetiştirebileceğinizi öğrenelim.

Wisteria Ağacı Hakkında Kısa Bilgiler

Botanik Adı: Wisteria Sinensis
Bitki türü: Asma, ağaç, çalı
Güneş ışığı: Tam güneş ve kısmi gölge
Nem: Orta
Olgun genişlik ve yükseklik: 8 ila 10 fit (genişlik) ve 6 ila 30 fit (yükseklik)
Sertlik bölgeleri: 4 ila 9 açık havada
Büyüme oranı: Orta ila hızlı
Toprak tipi ve pH: Herhangi bir tip; hafif asidik ila nötr pH seviyesi
Çiçeğin rengi: Mor, beyaz, mavi
Çiçeklenme zamanı: Bahar

Wisteria Tanımı ve Birkaç Fiziksel Özellik

Wisteria, bir ağaç formunda da yetiştirebileceğiniz uzun ömürlü bir asma bitkisidir. Özellikle yaz başlarında ve ilkbaharda bir kemerden veya pergoladan sarktıklarında çarpıcı görünen mor ve mavi çiçeklerin şelalesi ile karakterizedir. Çiçekler, beyaz ve pembe olabilir.

Özellikle ağaç formunda ise agresif ve hızlı büyüyen bir bitkidir. 30 feet uzunluğa bile ulaşabilir ve büyük bir ağırlığa sahip olabilir. Asmalarının tüm dolandırıcılara ve kızılcıklara doğru ilerlemesi yüzünden onu evinizin yakınında dikmek ve büyütmek tavsiye edilmez.

Wisteria çiçeklerine gelince, onları güzel kokulu oldukları için kolayca tanıyabilirsiniz. Bu kokular, Wisteria’nın tüm duyularınızı besleyebildiği anlamına gelir. Çiçek ürettikten sonra, kış mevsimi gelene kadar üzerinde kalacak olan fasulye benzeri ve kahverengi bir baklası vardır.

Çiçekler yalnızca yeni büyüme döneminde ortaya çıkar. Ağaç formundaki Wisteria’yı diğer bitkilerden ayırt etmenizi kolaylaştıracak ortak fiziksel özellikleri şunlardır:

Çiçekler

Ağaçlar, sarmaşıklardan dökülen güzel kokulu ve renkli çiçek kümelerine sahiptir. Bu çiçekler, bu bitkinin en belirgin özellikleri arasındadır. Bir bahçe manzarasına dönüşmesini bekleyebileceğiniz etkileyici bir çiçek görüntüsüne sahiptir. Böyle bir manzarayı mor, leylak, beyaz ve pembe gibi güzel renklerle süsleyebilir. Yine de, henüz diktiğiniz ağaç salkımlarının parlak renklere dönüşmesinin birkaç yıl sürebileceğini unutmayın. Daha sonra da, pembe, beyaz ve mor tonlarında sarkan salkımlarla her yıl bolca çiçek açacaklar. Bitkinin her gün 6 saat güneş ışığı almasını sağlayarak bu tür çiçeklenmeleri yıllık olarak teşvik edin. Yılda iki kez budama, çiçeklenmeyi teşvik etme konusunda da yardımcı olur.

Renk

Renk açısından, Wisteria’nın açtığı çiçeklere güçlü bir şekilde bağlı olan mordur. Bununla birlikte, Çin, Amerikan ve Japon Wisteria’larının çeşitli pastel tonları tutan çeşitlerle birlikte geldiğini unutmayın. Bunu göz önünde bulundurarak, çiçeklerde görebileceğiniz en yaygın renklerin leylak, pembe, beyaz ve mor-mavi olduğunu unutmayın.

Yapraklar

Wisteria ağacı ayrıca yaklaşık bir ila üç inç uzunluğunda ve maksimum bir inç genişliğinde küçük, pürüzsüz ve parlak yeşil yaprakçıklara sahip bileşik yapraklardan oluşur. Her gövde ayrıca yaklaşık yedi ila on dokuz broşür içerebilir. Bu asma bitkileri hakkında bilmeniz gereken bir gerçek, onların da yaprak döken olmalarıdır, yani sonbahar mevsiminde yaprak dökmeye eğilimlidirler. Çoğu durumda, bu mevsimde yapraklarının rengi parlak sarı ve biraz sarı renk tonu ile bronzdur.

Tohum ve Meyve

Olgun bitkilerin çiçeklerinin yeşilden kahverengiye kadar tohum içeren fasulye benzeri baklalara sahip olması çok olasıdır. Wisteria da bu baklalar dört ila altı inç uzunluğunda olacak. Sonbahar geldiğinde bu baklaların olgunlaşmasını bekleyin.

Wisteria Ağacına Karşı Wisteria VinesWisteria Ağacı Nasıl Bir Bitkidir?

Genel olarak, Wisteria ağaçları, onları büyütmek ve bir ağaca dönüştürmek amacıyla budayıp eğitebileceğiniz bir asma ve odunsu bitki türüdür. Amacınız bu asma bitkisini bir ağaca dönüştürmekse, yapabileceğiniz en iyi şey birincil gövde için güçlü destek sağlamaktır. Sarkan bir gölgelik oluşturabilmeniz için yan sürgünleri düzenli olarak budamak da çok önemlidir.

Bir ağaç olarak, Wisteria, uygun şekilde eğitirseniz, küçük, güzel ve çiçek açan bir çeşit olacaktır. Basamaklı çiçekler ve sarkık dalları olacaktır. Ayrıca saksılarda küçük varyasyonlar da büyütebilirsiniz. Böylece bahçe koleksiyonunuzun bir parçası olacak kokulu lavanta veya mor çiçeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Wisteria’ları bir saksıya koymanın iyi yanı, olgun bitkilerin büyüyen boyutunu yönetmeye yardımcı olabilmesidir. Ayrıca, salkım asma bitkilerini , daha büyük salkım ağacının göz alıcı küçük versiyonları olan bonsai ağaçlarına dönüştürebilirsiniz. Mor tonlarda küçük ve sarkan konik çiçek grupları üretebilmesi için bonsai’yi düzgün bir şekilde budamanız yeterlidir.

Wisteria Asma Türleri

Farklı wisteria türlerini karşılaştırırken, nihai seçiminiz büyük olasılıkla estetik ve kullanılabilirliğe bağlı olacaktır. En popüler türler Japon wisteria ve Çin wisteria’dır. Bahçıvanlar ikisini de tercih ediyor çünkü her ikisi de gösterişli çiçek salkımlarına, güçlü kokulara ve çeşitli çeşit ve renk seçeneklerine sahip. Wisteria sarmaşıklarının diğer çeşitleri ve türleri ile birlikte iki türün diğer detayları.

Japon Wisteria

Wisteria floribunda olarak da adlandırılan bu tür, yaklaşık 2 ila 3 ft uzunluğa ulaşan geniş çiçek kümeleri veya konik salkımlar yetiştirme yeteneğine sahiptir. Renkleri değişiklik gösterir – bunların arasında koyu mor, beyaz, lavanta ve mavi bulunur.

Japon salkımı, yaprak döken bir asma olarak bahçenizi güzel kokularla doldurabilir. Ayrıca bahçenize birkaç pastel renk katabilir. Bu bitkinin orta derecede nemli toprakta ve tam güneş altında yetiştirildiğinde iyi gelişirken yaklaşık 10 ila 30 fit arasında büyümesi de mümkündür. Ağaç formundaki Wisteria floribunda ayrıca kırmızı renkte bazı ipuçlarına sahip yeşil yapraklara sahiptir. Bu, sonbahar mevsiminde parlak sarıya dönüşebilir. Ayrıca, Wisteria floribunda mor, kırmızı-mor, gül-pembe ve beyaz çiçekler gibi çeşitli renklerde salkımlara sahiptir. Yoğun ama hoş kokulara sahip çift çiçekler sergileyen gösterişli versiyonları bile var.

Bu wisteria floribunda’nın gümüşi-gri sarmaşıklarını da kolayca tanıyabilirsiniz çünkü boğumlu olmalarının yanı sıra saat yönünde de dönerler. Bu onu Çin wisteria’sından benzersiz kılar.

Çin Wisteria

Çin wisteria ağacı, diğer adı Wisteria Sinensis ile de ünlüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, bu güçlü ve tırmanan çok yıllık bitki Çin kökenlidir. Bitki, yaz ve ilkbahar aylarında ortaya çıkan yoğun kokulu ve renkli çiçekleri ile karakterizedir.
Mavimsi-mor, pembe, beyaz ve menekşe tonlarında basamaklı çiçek grupları üretir. Erken ilkbaharda çiçeklenmeye başlamalarını ve yapraklardan önce görünmelerini bekleyin. Ayrıca çiçeklerin on iki inç uzunluğa kadar büyüdüğünü ve tam çiçek açtıklarında bitkinin gümüş-gri saplarını neredeyse gizlediğini fark edeceksiniz.

Yapraklarına gelince, yaz geldiğinde yeşile dönen bakır veya bronz yaprakçıklara benzediğini fark edeceksiniz. Her yaprak oval şekilli ve uzundur ve yaklaşık 7 ila 13 yaprakçık arasında büyüyebilir.

Uzunluğu 10 ila 25 fit arasında değişen tam güneşe maruz kaldığında mükemmel şekilde büyüyebilir. Orta derecede nemli ve orta derecede verimli topraklarda da iyi büyüyecektir. Yeterince dayanıklıdır, bu yüzden kuraklığa da dayanıklıdır.

Amerikan Wisteria

Wisteria frutescens olarak da adlandırılan, ABD’ye özgü bu türün Kaliforniya’nın parçası olmayan birçok yerde gerçekten iyi gelişmesi beklenebilir. Bunlar Teksas’tan Florida’ya kadar Güneydoğu bölgelerini içerir.

Amerikan wisteria, aromatik ve büyük, göz alıcı beyaz veya mor çiçek salkımları üretirken saat yönünün tersine dönebilen güçlü ve ince bir tırmanıcı olarak tanımlanabilir. Maksimum 6 inç uzunluğunda büyüme elde edebilen asılı konik kümelere sahiptir. Yapraklar ortaya çıktıktan sonra Nisan’dan Mayıs’a kadar çiçek açma eğilimindedir.
Kuraklığa dayanıklıdır ve kısmi gölgeye veya tam güneşe maruz kalsanız da 15 ila 40 fit yüksekliğe kadar büyüyebilen uzun ve tırmanan gövdelere sahiptir. Bununla birlikte, bu bitkinin yalnızca nemli toprakta ve tam güneş ışığında sürekli olarak yetiştiriyorsanız en etkileyici çiçekleri üreteceğini unutmayın.

Japon ve Çin wisterias ile karşılaştırıldığında, Amerikan varyasyonu o kadar agresif değildir. Bahsedilen türler kadar güzel ama yine de daha yavaş büyürler. Pürüzsüz ve fasulye benzeri olan ayırt edilebilir kabukları nedeniyle, yerli Amerikan salkımına sahip olduğunuzu da hemen anlayabilirsiniz. Japon ve Çin wisteria’larına gelince, bu tür baklalar ya kadifemsi ya da bulanıktır.

Wisteria Dikmenin Zamanı

Wisteria ağacını dikmek için mükemmel zaman erken ilkbahar veya sonbahardır. Bu dönemler, bitkinin uykuda kaldığı ve onu yeniden diktiğinizde minimum strese maruz kalmasına neden olan belirli zamanlardır. Ayrıca, yere ekerseniz ve uyku sırasında transfer ederseniz, Wisteria’ya bakmak daha kolay olacaktır.

Wisteria’yı Nereye Ekmelisiniz?

Wisteria’yı dikebileceğiniz mükemmel yer, Batıya veya Güneye bakan bir duvardayken onu tam güneşe maruz bırakan yerdir. Bu özel nokta, çiçeklerin düzenli olarak çıkmasına yardımcı olabilir. Verimli ve nemli toprağı da olan bir yer seçin. Ayrıca kompost eklenirken iyi drene edilmesi gerekir. Ayrıca, Wisteria bitkisi bir kez kurulduktan sonra, kuraklığa dayanıklı olduğu garanti edilen çok yıllık bir asma çeşidi haline gelir.

Ayrıca, bu asma bitkisinin sağlam olduğunu ve birkaç yıl boyunca büyüyebileceğini unutmayın. Devasa sarmaşıkları ve rengarenk çiçekleri ile güçlü desteğinin olacağı bir yer seçmenizi gerekli kılıyor.

Wisteria Nasıl Dikilir ve Bakımı Yapılır?

Wisteria ağacını dikmek, tipik olarak, kök küresine benzer derinliğe sahip bir delik kazmayı içerir. Delik ayrıca kök bilyenin çapının iki katı olmalıdır. Bitkiyi oraya koyun, düz ayarladığınızdan emin olun. Bundan sonra, deliği doldurmaya başlayın. Hava ceplerinin oluşmasını önlemek için her birkaç santimde bir sulayın. Deliği tamamen doldurduktan sonra toprağı hafifçe bastırın. Bir çukur kazdığınızda ve içine bitkileri eklediğinizde, aralarında yeterli boşluk olduğundan emin olun. Birbirlerini hızla yenebilecek sarmaşıklara sahip olduğundan, destek sistemi ile birlikte en az on ila on beş fit boşluk olmalıdır. Ayrıca, Wisteria bitkilerinin bakımı ve bakımının aşağıdaki alanlara odaklanmayı gerektirdiğini unutmayın:

Güneş ışığı

Daha önce belirtildiği gibi, Wisteria, ister asma ister ağaç şeklinde olsun, tam güneş ışığına maruz bırakırsanız gelişebilir. Günde en az altı saat güneş ışığı vermek, kesinlikle daha güzel çiçek açmasına yardımcı olacaktır.

Su

Su açısından, bu asmalar sadece ılımlı bir miktar gerektirir. Su, güçlü ve sağlam bir kök sistemi oluşturmak ve kurmak için yeterli olmalıdır. Kısa bir süre için kuraklığı tolere edebilir, bu nedenle orta miktarda su yeterlidir. Aşırı sulanma da büyümesi için kötüdür. Aşırı miktarda su, özellikle azot bakımından zengin gübre uygulaması ile gelirse, çiçeklerin çiçeklenmesini durdurabilir. Bunun nedeni, bitkinin daha yüksek miktarda yeşillik geliştirmesine neden olabilmesidir.

Toprak

Aşırı miktarda besin bulunması toprağın bazik veya asidik olmasına neden olabilir. Sonuç, özellikle alkali toprakta yetiştirirseniz, kloroz gibi bitki ile ilgili ciddi sorunlar olacaktır.

Wisteria asmaları ve ağaçları, doğru miktarda beslenmeyle tınlı toprağı tercih eder. Ayrıca bu bağ bitkisinin gözenekli topraklarda yetiştirildiğinde daha sağlıklı büyüdüğünü de unutmamalısınız. Yine de mükemmel tahliye özelliklerine sahipken yeterli nemi tutabilecek kadar gözenekli olmalıdır.

Gübre

Wisteria hakkında harika olan şey, gerçekten agresif olduğunun ve hızlı büyümesiyle bilinen bir garantisinin olmasıdır. Bununla, artık düzenli olarak gübrelemeniz gerekmez. Bu gerçekle bile, yüzde yüz emin olmak için toprağın besin içeriğini kontrol etmek hala çok önemlidir. Gübre uygulaması söz konusu olduğunda, azot içeriği yüksek olanların yeşilliklerin daha iyi büyümesine yol açabileceğini, ancak bitkinin çiçeklenmesini durdurabileceğini unutmamalısınız. Wisteria’nızın daha fazla çiçek üretmesini istiyorsanız, bunun yerine fosfor açısından zengin gübreler kullanmanıza yardımcı olur.

Yayılma

Wisteria asmalarının tohum kullanılarak çoğaltılması, bu bitki türlerinin çiçek açması genellikle on beş yıl kadar sürdüğü için pek tavsiye edilmez. Çoğaltmanız gerekiyorsa, bunu aşılama yoluyla veya kesimler ekerek yapmak isteyebilirsiniz. Yayılma sırasında köklerin daha hızlı gelişmesini destekleyebileceği için kök hormonları eklemek isteyebilirsiniz. Sadece kök sisteminin sığlaşmasına neden olabileceğinden bitkinin su altında kalmasından kaçının. Bitkinin köklü bir kök sistemi oluşturmasına yardımcı olmak için çoğaltma sırasında yeterli miktarda su verin.

Budama

Wisteria ağacı bakımının bir diğer önemli kısmı budamadır. Bu, düşük büyüme eğiliminde olan dalların derhal kaldırılmasını içerir. Büyümek için birincil gövdeyi uyarmanın bir yolu olarak ağacın tabanından çıkarma işlemini yapın. Wisteria ağacı büyürken, ağaç formunu korumak için alt sürgünleri çıkarın. Bu, meydana gelebilecek her yeni büyümenin en üstte olması gerektiği anlamına gelir. Ağacın en üst kısmını düzenli olarak budamak da çok önemlidir. Bu şekilde, tüm bitkinin çok ağırlaşmasını veya tüm bahçenizi ele geçirmesini önleyebilirsiniz. Budamak için en iyi zaman erken ilkbahardır.

Wisteria Çiçeklenme İpuçları

Wisteria yetiştirmeye gelince, sabır aslında anahtardır. Bunun nedeni, bu bitkinin olgunlaşması ve güzel çiçekler vermeye başlayabilen köklü bir ağaca dönüşmesi uzun zaman, hatta yıllar alabilir. Hatta bazı bahçıvanlar, ektikten sonraki ilk mevsim geçtiğinde bile salkımlarının çiçek açmadığını fark ettiklerinde hüsrana uğrarlar. Genç bitkilerin çiçek üretmesi için biraz beklemeniz gerekebilir, ancak çiçek eksikliğinin başka faktörlerden de kaynaklanabileceğini unutmayın – bunlar arasında şunlar vardır:Wisteria Ağacı Nasıl Bir Bitkidir?

Yanlış budama
Aşırı gölge
Aşırı dona maruz kalma nedeniyle çiçek tomurcuğu yaralanması
Aşırı miktarda gübre uygulanması
Wisteria’nızın diğer faktörlerden dolayı çiçek üretmediğini düşünüyorsanız, bu ek ipuçlarıyla bol miktarda çiçek ve çiçek açmasını teşvik edebilirsiniz:
Tohumlardan yetiştirilen bir Wisteria almayın
Tohumlardan yetişen bitkilerin büyük olasılıkla gençlik döneminde uzun süre kalacağını unutmayın. Mümkünse, kesimlerden yayılan veya aşılanmış Wisteria satın alın. Ayrıca güvenilir bir çiçekçiden gelmelidir.

Kentucky veya American Wisteria yetiştirmeyi seçin

Amacınız çiçek tomurcuklarının dondan zarar görme olasılığını azaltmaksa bu harika bir ipucudur. Bunun nedeni, bu türlerin mevcut mevsimin büyümesine bağlı olarak tomurcuk geliştirmesinin beklenebilmesidir.

Halihazırda kurulmuş üzümleri gübrelemekten veya aşırı sulamaktan kaçının. Bunun nedeni, salkım ağacının çiçek tomurcuğu geliştirme sürecini zorlayabilmesi için hafif bir strese bile maruz bırakmanız gerektiğidir. Azot bakımından zengin gübrelerin uygulanması veya asmaların aşırı sulanması, yalnızca yaprak üretiminin aşırı olmasına neden olabilir. Bu, bitkinin çiçeklenme yeteneklerini tehlikeye atabilir.

Wisteria ağaçlarını, diğer bitkilere yakın olmayan bir yer seçerseniz, Wisteria ağacınızın en iyi şekilde büyümesini bekleyebilirsiniz. Sebebi ise hızlı büyümesidir, bu da komşu bitkileri kolayca sollamasına neden olabilir. Wisteria ağacı ayrıca diğerlerinin yanı sıra hangarlar, garajlar ve evler gibi yakındaki yapıların içine ve üzerine iyi büyüme eğilimindedir. Yine de evinize çok yakın dikmekten kaçının. Asmalarına gelince, tırmanabilecekleri oldukça dayanıklı bir yapıya ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bu, Wisteria asmaları yetiştirirken ahşap veya metal bir kafes veya çardak olmasını gerekli kılar.

Wisteria, aslında büyüyüp bir ağaca dönüşebilmesi için eğitip budayabileceğiniz odunsu bir asma bitki türüdür. Bu, bu bitki türünün ilk önce bir asma olarak sınıflandırıldığı anlamına gelir. Daha sonra onu ekebilir ve büyüterek bir salkım ağacına dönüştürebilirsiniz, böylece devasa bir asmanın desteğine ihtiyaç duymadan basamaklı salkımlarından renklerin muhteşem görüntüsünü sergileyebilirsiniz.

Wisteria’nızı bir ağaç haline getirmeyi planlıyorsanız, ana gövde için yeterli desteğin olduğundan emin olun. Yan sürgünleri de düzenli olarak budayın, çünkü bunu yapmak sarkan bir gölgelik oluşturmaya yardımcı olabilir.
Wisteria ağaçlarının yetiştirilmesi kolaydır, çünkü çeşitli toprak türlerine hızla uyum sağlayabilirler. Ayrıca kuraklık ve otçullar gibi birçok şeye tahammül edebilirler ve bazı hastalıklara direnebilirler. Wisteria ağacının hızlı ve güçlü büyümesini sürekli olarak izlemeniz yeterlidir.

Wisteria ağacı zehirlidir, ancak bu sadece hafif düzeydedir. Özellikle köpekler ve kediler için zehirlidir. Wisteria’nın her bir parçası, özellikle de tohumu zehirlidir, bu yüzden onu tutarken çok dikkatli olmalısınız. Ağacın bazı tohumlarının yanlışlıkla yutulması kusmaya, hafif karın ağrısına ve ishale neden olabilir.

Kaynakça:
Britannica

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku