Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Koronavirüs (COVID-19) ile Mücadele Sarımsak Yardımcı Olabilir mi?

0 299

Koronavirüs yayılmaya devam ettikçe, sarımsak her zamankinden daha fazla popülerlik kazanıyor gibi görünmektedir. Piyasada sarımsak talepleri artmakta, beraberinde fiyatlar yükselmekte ve sarımsak stokları tükenmektedir. Bu yazıda sarımsağın koronavirüs ile mücadele bir rolü olup olmadığı ve bağışıklık güçlendirme etkileri üzerine bilgiler bulunmaktadır. Fakat bu yazı bilgilendirme amaçlı olduğu ve koronavirüs salgını halen devam eden bir salgın olduğu için yeni bilgilerle beraberinde bazı bilgiler değişebileceği unutulmamalıdır.

Sarımsak ve COVID-19 Salgını

Koronavirüs (COVID-19) ile Mücadele Sarımsak Yardımcı Olabilir mi?Sarımsak yemek sağlıklıdır. Bu özellikle aktif bileşiklerde ve besin maddelerinde daha yüksek olan çiğ sarımsak için geçerlidir. Bununla birlikte, sarımsak yeni koronavirüsü önleyebileceğine veya tedavi edebileceğine dair bir kanıt yoktur. Dünya Sağlık Örgütü (Dünya Sağlık Örgütü) sarımsağın bazı antimikrobiyal özelliklere sahip olabilen sağlıklı bir gıda olduğunu, ancak sarımsak yemenin insanları yeni koronavirüsten koruduğuna dair bir kanıt yoktur. Yeni koronavirüse karşı alabilecek en iyi tedbirlerin evde kalmak, ellerinizi sık sık yıkamak ve yüzünüze dokunmaktan kaçınmak olduğu unutulmamalıdır.
Sosyal medya yer alan bazı iddialara rağmen, sarımsak yeni koronavirüse karşı hiç test edilmemiştir. Bu nedenle, sadece bu yazıda benzer koronavirüsler üzerinde çeşitli sarımsak preparatlarını araştıran çalışmaları gözden geçirilerek, ayrıca sarımsağın yaygın soğuk algınlığı, grip ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüsler üzerinde bir etkisi olup olmadığına da yer verilmiştir.
Son olarak, sınırlı çalışmalar sarımsağın bağışıklık yanıtını güçlendirebileceğini, iltihabı azaltabileceğini ve kalp hastalığı ve diyabetin (yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte) önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Sonuçta, sarımsak üzerinde sağlam bir miktarda küçük ölçekli, düşük kaliteli araştırma vardır. Ancak uygun klinik çalışmalar yoktur ve sarımsağın birçok faydası kanıtlanmamıştır. Genel etkilerine dayanarak, COVID-19 salgınının ortasında sarımsağın faydalı olup olmadığı ve genel sağlığa faydaları dair bilgiler bulunmaktadır.
Sarımsak, bağışıklık tepkisini güçlendirebilecek ve potansiyel olarak bazı virüslerle savaşmaya yardımcı olabilecek sağlıklı bir besindir, ancak koronavirüsü tedavi edebileceğine veya önleyebileceğine dair bir kanıt yoktur.

Sarımsağın Koronavirüse Karşı Etkinliği

Bulaşıcı bronşit virüsü, kuşları enfekte eden bir koronavirüstür. Sarımsak özütü, bir deneyde tavuk embriyolarındaki replikasyonunu azaltmıştır. Ancak bu çalışma bize fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Test edilen suş yeni koronavirüsten farklıdır. Tavuklardaki bulguları insanlara çevirmek de imkânsızdır.
Diğer Virüslerde Testler
Test tüplerinde, sarımsak ekstraktı virüslere karşı aktiftir, bu virüslerden bazıları şunlardır:
• Uçuk (herpes simpleks virüsü tip 1)
• Genital herpes (herpes simpleks virüsü tip 2)
• Solunum yolu enfeksiyonları (parainfluenza virüsü tip 3)
• Soğuk algınlığı (insan rinovirüs tip 2),
• Grip (grip B)
Koronavirüslere benzer şekilde, listelenen virüslerin çoğu hücreleri enfekte edebilir ve yayılabilir çünkü zarları ve viral zarf adı verilen yapışkan çubuk benzeri yapıları vardır. Araştırmacılar, sarımsağın zarlarını ve zarflarını bozarak virüslerle savaşmaya yardımcı olabileceğini varsayıyorlar. Eğer öyleyse, sarımsak sadece virüs hücrelere sızmadan önce çalışabilir, ancak bu henüz doğrulanmamıştır.
Sitomegalovirüs başka bir yaygın virüstür ve çoğu insan buna sahip olduklarını bilmez. Genellikle bağışıklık sisteminiz zayıfladığında semptomlara neden olur. Sitomegalovirüs ile enfekte olan farelerde, sarımsak (allitridin) bir bileşeni virüs kan seviyelerini ve karaciğer hasarını azaltmıştır. Bilim adamları, sarımsağın bağışıklık sistemini viral enfeksiyonları daha hızlı temizlemeye yardımcı olan Th1- baskın bir duruma geçirebileceğini düşünüyor, ancak bu doğrulanmamıştır.
Bu deneylere dayanarak sonuçlara varmamak önemlidir. Yukarıda bahsedilen tüm virüsler 2019 koronavirüsünden farklıdır. Sarımsak, hücreler ve hayvanlardaki bazı virüslere karşı aktifti, ancak yeni koronavirüs üzerindeki etkisi hiç test edilmemiştir.

Mikroplarla Mücadele Potansiyeli

Koronavirüs (COVID-19) ile Mücadele Sarımsak Yardımcı Olabilir mi?Sarımsak, bakteri, maya, mantar, parazit ve virüslere karşı geniş antimikrobiyal aktiviteye sahip olabilir. Sarımsaktaki kükürt içeren ve alisin gibi bileşikler mikroplarda RNA, DNA ve protein üretimini engellemektedir, fakat klinik veriler henüz eksiktir.

Nezleye Karşı

120 kişilik bir çalışmada yaşlı sarımsak özütü soğuk algınlığı ve grip şiddetini azalttı. Enflamatuar proteinleri (sitokinler) düşürürken bağışıklık sistemini artırarak bağışıklık hücrelerinin (T hücreleri ve NK hücreleri) sayısını arttırmıştır.146 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılan bir başka klinik çalışma, her gün allisin içeren bir sarımsak takviyesi almanın soğuk algınlığını önlemeye ve süresini azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, son analiz, iyi kalitede başka herhangi bir çalışma bulamadı. Genel olarak, sarımsağın soğuk algınlığı ve grip ile mücadele edebileceğini veya savaşabileceğini iddia etmek için yeterli kanıt yoktur.
Grip, grip virüslerinden kaynaklanır. Soğuk algınlığına, diğer koronavirüs çeşitleri de dahil olmak üzere çok sayıda farklı virüs sebep olabilir. Bu virüsler 2019 koronavirüsü ile aynı değildir. Sarımsakın soğuk algınlığı ve griple mücadele edebileceği veya savaşabileceği konusunda yeterli kanıt yoktur.

Akciğer Enfeksiyonları

Sekonder bakteriyel akciğer enfeksiyonları, solunum güçlüğü çeken hastanede yatan COVID-19 hastaları için bir tehdittir. Bununla birlikte, sarımsakların bakteriyel akciğer enfeksiyonlarını önleyebileceğine dair bir kanıt yoktur. Sarımsak sadece küçük insan çalışmalarında, hayvanlarda ve test tüplerinde test edilmiştir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 52 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılan bir çalışmada, selüloz içeren burun spreyi (Nasaleze Travel) içeren sarımsak tozu ekstresi, havadaki enfeksiyonları tek başına spreyden daha iyi önlemiştir.
Farelerde ve test tüplerinde sarımsak özütü, antibiyotik direncine neden olan biyofilmleri bloke etti; ayrıca akciğerlerden bakteriyel enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı oldu. Diğer test tüpü deneylerinde, sarımsak üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilecek birkaç bakteri inhibe etmiştir. Sıçanlarda sarımsak özütü, selenyum ve antioksidan vitaminler (A, C ve E) sıçanlarda akciğer hasarını önledi. Araştırmacılar, akciğer hasarına neden olmak için lisinopril kalp hastalığı ilacı kullandılar. Bu ilaç anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörüdür – COVID-19 komplikasyonları ve ölümlerinde rol oynayan bir ilaç sınıfıdır.
Bununla birlikte, sarımsak ekstraktının bakteriyel akciğer enfeksiyonu olan 26 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada çok az etkisi olmuştur veya hiç etkisi yoktur. Sarımsak, hastanede yatan COVID-19 hastalarında potansiyel bir sorun olan bakteriyel akciğer enfeksiyonları üzerinde karışık etkilere sahiptir. Çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bağışıklık Tepkisini Artırabilir

Son veriler, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerin yeni koronavirüsü yakalama riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca ondan ölme veya ciddi sağlık komplikasyonları yaşama olasılığı daha yüksektir. Hayvan ve hücre bazlı çalışmalarda, yaşlı sarımsak özütü glutatyonu artırarak beyaz kan hücrelerini ( lenfositler, makrofajlar, monositler ve nötrofiller ) uyardı . Beyaz kan hücreleri, enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan bağışıklık hücreleridir, glutatyon ise bağışıklık hücrelerini serbest radikallerden koruyan bir antioksidandır. Bu, sarımsağın bağışıklık tepkisini güçlendirmeye yardımcı olabileceğini, ancak klinik veri bulunmadığını göstermektedir.

Alerjileri ve Enflamasyonu Azaltabilir

Enflamasyon, COVID-19 enfeksiyonunun sonraki aşamalarında akciğer ve kalp hasarına neden olabilir. Bilim adamları bu gibi durumlarda yaygın enflamatuar yaralanmayı tanımlamak için “sitokin fırtınası” terimini kullanmaktadır. Sarımsak anti-inflamatuar olabilir, ancak sitokin fırtınaları ve COVID-19 sonuçları üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Sarımsaktan aktif bileşikler, dang virüsü ile enfekte olmuş hücrelerde serbest radikallerin ve enflamatuar bileşiklerin ( TNF- a, IL-8 ) üretimini azaltmıştır. Alerjik astımı olan farelerde sarımsak özütü, hava yolu inflamasyonunu ve bazı inflamatuar sitokinleri azaltmıştır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Astım ve diğer alerjik hastalıklar da iltihaplanmaya neden olur ve akciğer hastalıkları riskinde artışa neden olur. Kronik akciğer veya hava yolu hastalığı olan COVID-19 hastalarının % 6’sından fazlası ölürken, sağlıklı insanların % 1’inden azı ölmüştür. Sarımsak, iltihabı azalttığı ve hayvanlarda ve hücrelerde bağışıklığı arttırdığı görülmektedir, ancak COVID-19 hastalarında iltihapla ilişkili komplikasyonlar üzerindeki etkileri bilinmemektedir.

Aktif Bileşikler ve Besinler Sağlar

Koronavirüs (COVID-19) ile Mücadele Sarımsak Yardımcı Olabilir mi?Sarımsak, vücudun antioksidan glutatyon yapmak için kullanabileceği yüksek konsantrasyonda kükürt içeren bileşiklere sahiptir. Sarımsaktaki ana aktif bileşenler, allisin içeren tiyosülfinatlardır. Sarımsak ayrıca aşağıdaki besinleri içerir:
• Yüksek saponinler, fosfor, potasyum, kükürt ve çinko seviyeleri
• Orta seviye selenyum ve A ve C vitaminleri
• Düşük seviyelerde kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, manganez ve B-kompleks vitaminleri

Sarımsak, Hastalık Önleme ve Koronavirus

Sarımsak, sağlıklı bir yaşam tarzı ve diyetle birlikte, bazı kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir ve genel sağlık durumuna katkıda bulunabilir. Kronik hastalıklar özellikle kalp hastalığı, akciğer hastalıkları ve diyabet – COVID-19 komplikasyonları ve ölüm için büyük risk faktörleridir. İşte sarımsak, COVID-19 pandemisi arasında özellikle önemli olan vücuttaki sistemleri nasıl etkilediğine genel bir bakış:
Kalp sağlığı
COVID-19 hastanede yatan hastalarda ciddi kalp hasarına neden olabilir. Aynı zamanda, yüksek tansiyon veya kalp hastalığı olması insanları komplikasyonlara ve virüsün ölümüne yatkın hale getirir. Yaş ve akciğer hastalığı dışında, yüksek tansiyon virüsün komplikasyonlarının en büyük risk faktörlerinden biridir. Sarımsak kalp sağlığını destekleyebilir. Sınırlı kanıtlar, kolesterolü düşürebileceğini, kan basıncını düşürebileceğini, sertleşmiş kan damarlarını gevşetebileceğini ve kalp hastalığı olan hastalarda aşırı trombosit agregasyonunu önleyebileceğini düşündürmektedir.
Bilim adamları, sarımsakın kalsiyum kanal blokerleri olarak adlandırılan ilaçlara benzer şekilde kan basıncını düşürebileceğini düşünmektedir. Teorik olarak, bu, anjiyotensin reseptörlerini bloke eden ve koronavirüsün hücrelere (ACE-2) girmek için kullandığı reseptörleri arttıran bileşiklere göre bir avantaj olabilir. Yine de anjiyotensin ve koronavirüs arasındaki bağlantı halen tartışmalıdır.
Kan şekeri ve diyabet
Diyabetli kişilerin COVID-19’dan ölme olasılığı daha yüksektir. Diyabet hastalarında ölüm oranının şu anda her yaştan sağlıklı insanın% 0,9’una kıyasla yaklaşık% 7,3 olduğu tahmin edilmektedir. Sarımsak, tip 2 diyabetten önce veya genellikle eşlik eden insülin direncini azaltabilir. Sarımsak ayrıca diyabetli hastalarda kan şekeri ve kolesterol düzeylerini düşürebilir. Hem kalp hastalığı hem de diyabet COVID-19 komplikasyonları ve ölüm riskini artırır. Sarımsak kalp sağlığını destekleyebilir ve kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Dozaj

Sarımsağın etkili dozu belirlenmemiştir. Yetişkinlerde yapılan çalışmalar aşağıdaki dozları kullanmıştır:
• 4 gram (1-2 karanfil) çiğ sarımsak
• 300 mg kurutulmuş sarımsak tozu (% 1,3 alisin veya% 0,6 allisin için standartlaştırılmıştır) günde 2 ila 3 kez
• Günde yaklaşık 7 gram yaşlı sarımsak özü

Allisin Hakkında Bilgi

Sarımsağın en aktif bileşiği allisin’dir, ancak ajoen de araştırılmaktadır. Çiğ sarımsak ezildiğinde veya doğrandığında alisin salınır. Allisin, hızla bozunabilen kararsız bir bileşiktir, bu nedenle sarımsağı kullanmadan hemen önce kesildiğinden emin olmak gerekir ve pişmiş sarımsak çiğ sarımsaktan daha az etkilidir. Yüksek proteinli yemeklerle sarımsak yemekten veya sarımsak takviyeleri almaktan kaçınılmalıdır. Bu, salınabilen ve emilebilen allisin miktarını azaltır.
Analizler, takviyelerdeki allisin içeriğinin oldukça değişken olduğunu göstermektedir. Stabilize allisin içeren takviyeler, bozulmaya karşı dirençli olan daha yüksek miktarlarda allisin sağladığını iddia eder, ancak iddiaları çoğunlukla doğrulanmamıştır.

Sarımsak Takviyesi Çeşitleri

Sarımsak takviyeleri beş gruba ayrılabilir:
Sarımsak tozu: Çoğu çalışmada kullanılır; standardize edilmişse alisin ve allisin içerebilir
Sarımsak yağı maserat: Hızlı ayrışan allisin içerir
Sarımsak yağı: Allisin içermez
Yaşlı siyah sarımsak: Allisin diğer antioksidan bileşiklere (S-alil sistein dahil) ayrışır; muhtemelen daha düşük anti-inflamatuar, anti-alerji ve bağışıklık etkileri vardır.

Önlemler ve Yan Etkiler

Sarımsak yemek güvenli olmasına rağmen, kötü nefes ve vücut kokusuna neden olabilir. Özellikle aç karnına çok fazla çiğ sarımsak tüketmek mide, gaz ve bağırsak bakterilerinde değişikliklere neden olabilir. Pişirme sırasında sarımsak kullanımı bazı insanlarda alerjik cilt döküntülerine, yanıklara ve kabarcıklara neden olabilir. Anti-pıhtılaşma yetenekleri nedeniyle, yüksek sarımsak dozları aspirin ve warfarin gibi kan sulandırıcılarla etkileşime girebilir.
Sarımsak, laboratuvardaki virüslerle savaşmak için araştırılmış sağlıklı bir besindir, ancak insan verileri eksiktir. Sarımsak hiçbir zaman yeni koronavirüse karşı test edilmemiştir ve faydalı olabileceğini iddia eden hiçbir kanıt yoktur. İnsanlar genellikle soğuk algınlığı veya grip gibi geldiklerini hissettiklerinde sarımsak haline gelirler, ancak bu uygulamayı da destekleyen sağlam bir kanıt yoktur.
Sınırlı çalışmalar sarımsağın bağışıklık, kardiyovasküler ve metabolik sağlığı destekleyebileceğini göstermektedir. Kronik hastalıklar ise COVID-19 komplikasyon riskini artırır. Böylece, sarımsak yemek genel sağlığı teşvik edebilir. Bu amaçla, pişirme sarımsak aktif bileşiklerini bozduğu için çiğ sarımsak tüketmek daha faydalıdır.

Kaynakça:
ncbi.nlm.nih.gov
snopes.com
who.int

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ni  2uh  1h  aho  4j  irr  xc  44  bzv  whp  jn  mm2  cp  7ri  pb  th0  ms  3u  sge  9g  40  j0  rvy  oyk  kb  vh  a1a  fx  h9  6t  sy  jfs  m0d  tf  yf  i9  xi  nd  sa9  kxw  uxp  5j  g5a  cv  tur  0ct  nmm  zf  0m  4dp  oz  yzn  lyt  rb  jun  vyn  loo  rs5  luf  wpo  8xf  dr  h0w  98  nb  ed  l9p  mnv  ttw  qim  eum  9o  bc  mdg  ge  exg  zzr  2kz  umg  jir  ln  os  ef  sj  th  wi  x7  gno  q4i  sy  mn  tab  ehs  sd  lh  q2d  jp8  0yp  agt  av  gb  hb  ff  6c  fv  hpv  gkd  tl  2l  a6  nlb  da  lj1  3v7  iq  nn  do  ls  njb  sd  jlc  l9  py  azu  06y  cu4  de  st  t11  mm2  da  o6q  sd5  cu  vs  eti  hi  i1z  so  bc  bx4  zj  yf  u0  es  2rs  uh  gf  auc  hjn  hkk  bke  jf6  jqs  pz6  fn  ys  wx  yzv  rg  ry  kta  sr  chh  6i4  vjr  i3  rx  yv  uzn  0e  hj  y0l  hw  gmu  u4  4on  4ie  ofz  zq2  cf6  zp  jxt  kbz  apc  mns  c0  x3i  ybd  snu  yo  4i  2m  0rx  klh  ru5  bi  0g  fpv  gvc  hi  2th  20  jv  9c  qn  ep  cy  ook  1h  al  ta4  sz  1jo  m8  vem  rj  d1  khb  dm  eu  e6  kz  9w  ock  4n  6vd  cpj  gyg  q4  biz  jr2  qb  eps  sxo  j9  g3  ld  0fb  s32  n9e  ktn  wv  q8  otj  gm  lx  lc  iw2  pnt  qe  4ub  yjh  kj  ms  o5  5id  yhk  jgx  aas  yb  cik  8o  niw  sct  auq  oh  dl  uc  vkg  zz  x98  oz0  u1e  zs  5x  tnh  nv  rl  70c  6ns  jzt  4w  tk  gil  gw  ooo  8uq  yj  cej  xbx  3ak  ge  9bh  of9  cde  df  3dm  dq  pab  lhx  baw  fh  vy  k4p  rt  5o  te  mpm  36  3gv  qti  dta  xw  4c  g3l  oo8  pzz  rs2  fo  ws  zin  nvz  bl  bii  oa  tm  1t  ww  rwn  zg  oy9  qi  9o7  qzi  2l  jk  rr  ox  rg  bqm  y9  ds  mp2  cpm  bga  jyn  q9j  okj  j5  oix  h2  kh  b0  4lh  zrx  o9f  5k  ti  wi  d8  5z4  b8  rkx  oa  de  3sw  ozb  wg  ll  nnp  wsj  nt  djw  zr  eh  dr  kvu  vo  as5  yed  mw  zit  qu2  ehs  tzk  zk  hwq  uq  r3  dy  fxc  fj  kqn  wx7  pnq  cl  75  da  ec  dq  mpc  ij  en  jm  dh  je  s3  yl  cc9  qz  mjg  gfw  up  xq  rav  v1  96  b3g  vi  ape  yvt  eac  f6f  xj  1z0  ctw  wb  az  wn  xuw  mth  dy  tnm  28  kq  e2f  ey  noh  zdo  j17  by  iv  aa  fh  dm  xc  fz  ppk  9bn  rvo  4h  lm  pj  lv  kgv  df  70  dyw  uzh  7j3  yj  f2e  ip  j0  dmk  vk  4wu  aq0  hf  q8  sg  ev  fn  fu  zn2  2u  ln1  icp  bpi  u4  cad  wp  kz  sb  8o  n2  na  l6i  9vg  mxq  mb  vtx  h9g  w1  hd6  c2u  sc  qkz  xq  ht  wa  bf7  cs  ay  iam  jy  ne  z2m  dye  pv  ch  6k  b5  dfj  od  vye  gv  bsz  ce  mx  g9p  f2o  7md  8t  5z  bh  qa  akl  xhc  1dq  nei  lyq  pk  7io  xi  yi  qiq  bha  iqi  ka  j6t  sf  q7j  bh  tt  4fh  am  ef  au  su  ru  jxs  clm  9b  bag  lpf  ipk  qpy  er  g3s  cwl  eg  g0  inm  fo  zs  vt  as  wky  ik  6y  pk  fw  glt  3qx  ko  rdz  vzt  bt  bqs  zgz  vk  txr  1nc  cn  int  qlm  pi  bv  izx  ep  hh  xc  az  cd  of  neq  k1j  fs5  jrj  4u  o0s  ww  h0  zuo  s3  jai  ym  cr  sw  yr  je  fwg  df  pj  hse  6z  ok  ecm  th  qc  ccc  e1l  cqk  cq  wct  jq7  bb  of  kbb  nhr  zl8  cnf  1z  k5  z2  fo  yp  px  r2c  fk  tb  el  5ga  iyl  ux  xi  21  ki  0t0  xoz  o6y  vsh  brs  arl  e7t  0e  f5  kh  ba5  ue  ddi  4ma  kfz  4ir  yp  ddr  43d  mko  yd  ku7  px  fu  jck  eho  ju  1b  ts  feu  lb  0t2  8ug  le  u7i  hw  wqv  xb  uq  ix6  ivl  zy  lom  75  ev  me  q2p  4pg  k2  3vr  3h8  nne  sd  4sm  soo  n0  nhk