Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Eski Havayolu; “Avianca”

0 244

Avianca S.A. ya da İspanyolca açılımı ile ”Aerovias del Continente Americano S.A.”, Güney Amerika kıtasının en önde gelen havayolu şirketidir. Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya’nın ulusal havayolu ya da başka bir ifadeyle bayrak taşıyıcısı olan Avianca, tarihteki en eski havayolu şirketi olarak kabul edilmektedir. Ancak bu konuda tartışmalar mevcuttur. Kimilerine göre dünyanın en eski havayolu şirketi Hollanda Kraliyet Havayolu olan KLM’dir. Ancak resmi kayıtlar Avianca’nın KLM’den daha eski olduğunu ortaya koymaktadır. Sadece Güney Amerika değil tüm dünya için son derece önemli bir havayolu şirketi olan Avianca, dünyaca ünlü havayolu ittifakı Star Alliance da üyedir. Star Alliance üyeliği sayesinde Avianca, dünyanın her noktasına ”Code-Share” uçuşu gerçekleştirebilmektedir. Latin Amerika’nın en önemli havayolu şirketlerinden olan Avianca, günümüz itibariyle bölgenin en büyük filoya sahip ikinci havayolu şirketidir. Avianca, Kolombiya’nın El Dorado şehrinde bulunan El Dorado Uluslar arası Havalimanı’nı filo merkezi olarak kullanmaktadır. Bunun yanı sıra Avianca, El Salvador, Jorge Chavez Uluslar arası Havalimanlarını da filo olarak kullanmaktadır.

ADünyanın En Eski Havayolu; "Avianca"vianca, her ne kadar Kolombiya’nın ulusal bayrak taşıyıcısı olsa da aynı zamanda bölge ülkelerinden Kosta Rika, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Honduras ve Peru gibi ülkelere de özel olarak bu ülkelerin isim uzantılarını içeren Avianca Havayollarının da sahibi konumundadır. Bu da Avianca şirketler gurubunun filosunda çok sayıda uçağın yer alması anlamına gelmektedir. Güney Amerika’ya uçmak istediğiniz zaman Avianca, tercih edilebilecek ilk seçenekler arasındadır. Bakıldığı zaman dünya üzerinde Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve Okyanusya kıtalarında yer alan ülkelere tarifeli seferler düzenleyen Avianca, böylelikle dünya üzerinde toplam 114 destinasyona uçmaktadır. Filosunda 173 adet uçakla toplam 114 uçuş noktasına tarifeli sefer düzenleyen Avianca’nın mottoları ise; ”Es Por Ti” ve ”Con Todo Gusto”dur. Bunlar ”Sizin İçin” ve ”Zevkle” anlamlarına gelmektedir.

Avianca’nın şirket merkezi Kolombiya’nın Bogota şehrinde bulunmaktadır. 2012 yılında Star Alliance havayolu ittifakına tam üye olan Avianca, Türkiye’nin ulusal havayolu ve aynı zamanda da bayrak taşıyıcısı olan Türk Hava Yolları ile de ortak uçuş düzenleyebilmektedir. Şirket halı hazırda 173 adet uçağı filosunda barındırsa da ayrıca 143 adet yeni uçak siparişi vermiştir. Şirket ağırlıklı olarak Airbus ve Boeing ürünü uçakları kullanmaktadır. Bunun yanı sıra Avianca, Fransız üretimi ATR ve Brezilya üretimi Embraer modeli uçakları da filosunda bulundurmaktadır. Avianca, deniz aşırı uzun menzilli seferlerini Airbus üretimi A330-200’ler vasıtasıyla gerçekleştirmektedir. Ayrıca Avianca, yeni nesil Boeing ürünü olan 787-8’leri de bünyesinde barındırmaktadır. Bu uçaklar da uzun menzilli olup son derece sık tercih edilenler arasında yer almaktadır. Şirket 6 adet daha 787-8 siparişi vermiştir. Avianca vasıtasıyla İstanbul üzerinden Güney Amerika’nın birçok şehrine ulaşmanız mümkündür. Bunlar arasında direkt tarifeli seferler de bulunmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.