Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yavru Ördekler Nasıl Beslenirler ?

1 4.244

Yavru Ördekler Nasıl Beslenirler ?Hayatlarının neredeyse tamamı suda geçen ördeklerin gelişimi beslenmeden sonra su ile sağlanır. Çabuk büyümelerinin ve renk değiştirmelerinin sebebi budur. Çoğu insan köy yaşantısında ördek bakımı üstlenir. Fakat kalabalık şehirlerde,evlerde bu tür hayvanların bakımı oldukça zordur. 2. ayından sonra hızlıca gelişen ördeklerin artık dışkısında büyümeye ve koku yapmaya başlar. Bu nedenle evde ördek bakımı sıkıntılı bir durumdur. Üstelik hastalıklara davetiye çıkartır. Bu hayvanlar muhabbet kuşlarına benzemezler. Gelişimi hızlıdır. Durdukları yerde durmak istemezler. Sürekli hareketlilik içindedirler. Çok fazla dengesiz bir şekilde beslenen ördekler hızlı kilo almaya başlar.

Yavru Ördekler Nasıl Beslenirler ?Yavru ördekler ilk bakışta bize çok şeker gelen,sevimli hayvanlardır. Bu yüzden heves edipte bakanlar oldukça fazladır. Fakat bakımı,yıkanması zorlaşabilir. Örneğin banyo yapmak istediklerinde esnek yaşamak isterler. Suda durma oranlarını kesinlikle siz belirleyemezsiniz. Bazen saatlerce suda oynamak özgürce yüzmek isterler. Bazen hızlıca o suyun içinden çıkmak isterler. Yavru ördeklerin beslenmesine gelince ilk olarak yavru ördeğin yemini özel olarak almalısınız. Yemini kendi yiyebilmeli ve en önemlisi aldığınız yemi sevmelidir. Özellikle yem satan yerlerden bu konuda doğru bilgileri alarak,doğru bir şekilde başlangıç yapabilirsiniz.

Yavru ördekler gelişiminin 2. haftasında damak tatları değişmeye başlar. 0-6 aylık bir bebeğe ek besine dönüş gibi düşünün. Yavru ördeklerde artık sizden farklı ek besinler isteyeceklerdir. İlk olarak yapmanız gereken yumurta haşlamasıdır. Yumurtanın sarısı ve beyazı onlar için besleyici bir vitamin olur. Sürekli su vermek yeterli olmaz. Suyun içine bir kaç damla ördeğe özel vitaminden damlatarak kanat yapılarının ve eklemlerinin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Marul ve salatalığı 3. haftadan sonra küçük dilimlerle verebilirsiniz.

Yavru Ördekler Nasıl Beslenirler ?Ördeklerin en sevdiği bir diğer besin mısırdır. Haşlanmış mısırı verebilir ve protein bakımından zengin olan mısır sayesinde bağışıklıklarının daha hızlı gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Ekmek içini suya karıştırılımış şekilde verebilirsiniz. En çok severek yedikleri sebzeler arasında,domates, salatalık rendesi, haşlanmış bezelye ve havuç rendesidir. Marul sık verilmeli ve domates ve salatalık her gün düzenli bir şekilde verilerek,beslenmelerine katkıda bulunulmalıdır. 2 .aydan sonra artık ne verseniz yemeye başlarlar. Hatta hızlı geliştiklerinden doyma yetilerini kaybederler. Fakat bu onların doymadıkları anlamına gelmez.

Yavru Ördekler Nasıl Beslenirler ?Yavru Ördeklerin Banyo Bakımları

Köylerde ve evlerde kullanılan seleler, yavru ördekler için rahat banyo yapımında kullanılabilir. Banyo suyu hazırlanırken eğer kış ayında iseniz suyun ısısı ,ördeğin vücut yapısına göre ayarlanmalı,kesinlikle fazla kaynar olmamalıdır. Ilık su onların vücut ısısı için yeterlidir. Banyo yaparken onları esnek bırakın ve kendi kendilerine çıkmalarını sağlayın. Fazla ele alınmaktan hoşlanmazlar. Hasta olmamaları için kış aylarında kurunmaları için destek olabilirsiniz. Çok fazla yağlı sulu gıdalar çabuk kirlenmelerine yol açacaktır. Çünkü ördekler beslenirken etrafa çok besin şıçratırlar ve çabuk kirlenirler. Yavru ördek bakımını kesinlikle evde yapmanızı önermiyoruz. Mümkün oldukça kendi doğalarında olmaları ve yerlerini yadırgamamaları gerekir.

Ördeklerin Üremesi

Yaşam şekilleri su olan ördeklerin çiftleşmesi de suda gerçekleşir. Eğer su olmasa ördekler çiftleşemez ve üreyemez. Ördek yetiştirip yumurtasının ve yavrularının satışını gerçekleştiren kişiler bu işte epey karlıdır. Kazançları oldukça yüksek olur. Ördeklerin ortamını sağlamak için büyük bir yeriniz olması gerekmez. Bir köy bahçesi,doğa ve yeşillik onlar için ideal bir yerdir. Çünkü ördekler suyun ve doğanın olduğu yerde ürerler ve yumurtlarlar. Ördek yumurtaları sağlık açısından da son derece yararlı bir besindir. Bu nedenle tavuk yumurtası gibi ucuzdan satılmaz.

Yavru Ördekler Nasıl Beslenirler ?

Ördekler hızlı gelişen ve az yaşayan canlılardır. Bir ördeğin ortalama ömrü,düzgün bakıldığı sürece, 5 ve 10 yıl arasında değişim göstermektedir. Bu yılın 5 yıldan fazla olmasının en önemi nedeni sağlıklı koşullarda bakılması ve su ihtiyacının yeterli olması ve banyosu düzenli olmasıyla gerçekleşir. Sudan çabuk ayrılan ördeklerin çabuk ölme oranları fazladır. Suda yaşayan ördekler 10 sene boyunca sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilir,sağlıklı üremeler gerçekleştirebilir.

Kaynakça:
hayvansevgisi.com
mynet.com
uzmanasor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Selim diyor

    Yazı için teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.