Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Penguenler Neden Uçamaz ?

0 759

Penguenler Neden Uçamaz ?Penguenler bir denizkuşu türü ve kanatlı hayvanlardır. Fakat çok ilginçtir ki bir kuş özelliğine tamamen sahipken uçma özellikleri bulunmuyor. Bilim adamlarının dikkatini çeken bu özellik üzerine çeşitli bilimsel deneyler ve çalışmalar başlatıldı. Evet penguenler ,ince ve uzun kanatlara sahip ama kesinlikle uçamıyor fakat denizde çok iyi bir şekilde yüzüyorlar.Penguenler uçma özelliklerini tamamen denizde yüzerek geçirirler.

Penguenler Neden Uçamaz ?Onların yaşam alanı olan deniz,uçma fonksiyonlarını kaybetmeye yetiyor.Yüzme becerileri,uçma becerilerine göre daha fazla geliştiğinden ikisini aynı anda sağlayamıyorlar.Bu nedenle tamamen bedenlerini yüzmeye bırakıyorlar. Suyu çok seven hayvanlar arasında yer alırlar. Neredeyse balıklar kadar fazla suda yüzerler. Denizaltında çeşitli besinlerini karşıladıkları için dalış pozisyonları oldukça derindir. Bu şekilde yaşamayı huy haline getiren penguenler karada bu işlevselliği sürdüremiyorlar hatta neredeyse aç kalıyorlar.

Penguenler Neden Uçamaz ?Penguenlerin tüylerinde çok değişik bir yapı vardır. Bu nedenle hareketlerini de hep aktiftirler. Sıcağa karşı oldukça dirençlidirler. Vücut sıcaklıklarını en iyi şekilde kontrol edip,kendilerin serinletmenin yollarını hareket sistemleri ile geliştirirler.Penguenler, Penguengiller (Spheniscidae) familyasından gelir. Güney Kutbu, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Amerika, Güney Afrika‘da yaşayabilen yaşamlarını sürdürürler.

Penguenler Neden Uçamaz ?Neredeyse,17 farklı türü bulunan penguenlerin,uzun kanatlı ama uçamayan özellikleri bulunmaktadır.Çok dik durabilen,hoş görünümlü,sıcak bakışlı,yumuşak tüylü, deniz kuşları olarak tarif edilir.Bir değişik türü ile bilinen, imparator penguenler dediğimiz türler de 44-45 arası kiloya kadar rahatlıkla ulaşabilirler diğerleri ise genel olarak daha az kilolara sahiptirler ve boyları oldukça kısa olur.

Penguenler Neden Uçamaz ?Denizde mükemmel bir yüzücü olarak tarif edilen Penguenler ,genel olarak, saatte 10 deniz mili hızında yüzme yeteneğine sahip varlıklardır. Bu hızı iyi bir şekilde artırabildikleri de söylenmektedir.Her ne kadar deniz kuşu olarak anılsalar da uçamazlar ve tüyleri diğer kuş türlerine göre çok fazla değişilik ve güzellik gösteren türdendir. Onları özellikli kılan da tüylerindeki güzel ve değişik özelliği yansıtmasıdır. Penguenler oldukça sevimli,dıştan bakıldığında güzellik sergileyen,doğa harikasıdır. Onlarında tabiatı ve yaşam şekli budur.

Kaynakça:
Hayvansevgisi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku