Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Soğuk Işık Nedir?

1 579

Işık kavramı hakkında herkes bir yorum üretebilir. Kime sorsak bize en basitinden ışık için cisimleri görmemize ve renkleri ayırt etmemize yarayan enerji şekli biçiminde yorumda bulunabilirler. Işık soğuk mu yoksa sıcak mıdır diye bir soru sorsak… Büyük bir çoğunluk kanaatini ışığın sıcak olduğu yönünde kullanacaktır. Çünkü evde aydınlanmak için kullandığımız lambalarımız aydınlatırken aynı zamanda çevresine ısı da vermektedir.

6321_2Uzun süre yanan bir lambaya elimizi tuttuğumuz zaman elimiz yanar çünkü uzun süre etrafa ışık saçan bir lamba ısınır. Aynı şekilde gündelik yaşantımız içerisinde doğadaki güneş etrafa ışık saçmaktadır. Güneş ışınları etrafı aydınlatırken yayıldığı çevreyi ısıtmaktadır. Çevremize baktığımızda genel olarak ışığı aydınlanmanın yanı sıra ısıtma özelliğiyle beraber görmekteyiz. Bu açıdan baktığımızda genel olarak insanlar arasında ışık sıcak olarak bilinmektedir. Peki soğuk ışık nedir? Gündelik yaşantımızda soğuk ışık denen kavramla hiç karşılaşmıyor muyuz yoksa karşılaştığımız halde farkına varmıyor muyuz?

Ateş böcekleri hepimizin dikkatini çekmiştir. Geceleri yaydıkları ışık özellikle onları diğer canlılardan çok farklı kılmaktadır. Çünkü bu özellik bu canlılara has bir özelliktir. Ateş böceğinin yaydığı ışığın en önemli özelliği ateşle ve sıcaklıkla ilgisinin olmamasıdır. Ateş böceklerinin yaydıkları ışığa soğuk ışık denilmektedir. Neredeyse hepimiz görmüşüzdür ateş böceklerini. Fakat soğuk ışık kavramını bir çoğumuz ilk defa duyuyoruzdur. Normal bir ampul, elektrik enerjisinin sadece %3-4’ünü ışığa dönüştürürken, ateş böcekleri ise %100 bir verimle ışık üretebilmektedirler. Aradaki bu büyük farklılık ise bilim adamlarının ve aydınlatma teknolojisinin ilgisini çekmektedir.

 

Yazar:Hamza can

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Enis diyor

    Güzel bilgiler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.